Глава 20. Правотворчість і форми (джерела) права



Поняття і види правотворчої діяльності

В юридичній літературі існує кілька визначень поняття правотворчості. Як правило,\під правотворчістю розуміють таку форму організованої державної дія­льності, котра виражається в установленні або санкціонуванні компетентними ор­ганами (або народом через референдум) правових норм. \

Правотворчість завершує процес правоутворення. Останнє виступає більш широким поняттям і охоплює як власне правотворчість, так і сукупність факторів, які викликають їїГСеред ознак правотворчої діяльності виділимо такі: а) це саме діяльність і одночасно наслідок такої діяльності; б) ця діяльність має організова­ний характер, базується на правовій процедурі; в) цю діяльність здійснюють пере­важно державні органи;\

Найбільш сутнісні характеристики правотворчої діяльності проявляються в законотворчості. У законодавчому процесі, як правило, виділяють чотири стадії у такій послідовності: а) здійснення права законодавчої ініціативи; б) обговорення законопроекту; в) прийняття закону; г) його обнародування.

У процесі ж правотворчості стадій дещо більше:

1) прийняття рішення щодо підготовки проекту;

2) попередні роботи перед складанням тексту проекту;

3) підготовка первісного тексту проекту;

4) попереднє обговорення проекту;

5) внесення проекту в офіційному порядку до відповідного правотворчого органу;

6) внесення питання про розгляд проекту до порядку дня засідання;

7) обговорення і офіційне прийняття проекту;

8) обнародування прийнятого нормативного акта.

З іншого боку, в Україні можна визначити такі види правотворчої діяльності:

1) прийняття нормативних актів державними органами влади (Верховною Радою, Президентом, Урядом, міністерствами і відомствами, головами місцевих держадміністрацій);

2) прийняття нормативних актів органами місцевого самоврядування (на­приклад, місцевими радами);

3) безпосередня участь народу у правотворчому процесі через референдум;

4) укладення між різними суб'єктами права нормативних угод, які містять обов'язкові до виконання правові приписи (наприклад, укладення Конституційно­го договору між Верховною Радою і Президентом 8 червня 1995 року, колектив­них договорів тощо).

166

Загальна теорія держави і права


Останнім часом виробляються абсолютно нові види правотворчості. На дум­ку вітчизняної дослідниці Раданович Н. М., в результаті дослідження процесу "стикування" міжнародно-правових і національно-правових приписів можна виді­лити наступні специфічні риси національної правотворчості:

1) можливість створення нового джерела національного права шляхом санк­ціонування дії норм іншої - міжнародної - правової системи;

2) забезпечення, у разі потреби, дії норм санкціонованого джерела права. І Іри цьому така правотворчість: а) зумовлюється укладеним міжнародним догово­ром, а тому є похідною від його положень; б) не може виходити за межі змісту міжнародного договору і повинна відповідати певним вимогам тлумачення норм міжнародного права; в) передбачає "процедуризацію" застосування міжнародно-правових норм, тобто встановлення порядку їхнього впровадження (імплемента­ції); г) часто-густо пов'язана з переглядом національного законодавства, із приве­денням його у відповідність до міжнародного договору (така правотворчість буде мати місце й у зв'язку з виконанням положень міжнародного договору, який хоча і не став частиною національного законодавства, однак має добросовісно виконува­тися державою).

Сказане дозволяє зробити висновок про існування специфічного різновиду національної правотворчості, а саме: імплементаційної правотворчості.

Для України розробка механізму імплементаційної правотворчості виступає справою важливою і актуальною з огляду на процес її поступового входження до правового простору Європейського Союзу.

Поняття форми (джерела) права

Відповідь на питання "що є джерело права?" (в першу чергу, об'єктивного права) залежить від того, як розуміється саме право в тій чи іншій юридичній тео­рії. Соціологічна школа шукає джерело права в самому суспільстві і суспільних відносинах. Природно-правова теорія бачить його в людській природі, а раціона­льний напрям - в конституції і законах.

Точка зору щодо розуміння джерел права, мова йде про поняття джерел пра­ва, їх Види та значення, є занадто різною в юридичній літературі. Про це свідчить лише перелік поглядів на поняття джерело права. На думку різних авторів джерело права полягає у:

а) соціальних, економічних, моральних і політичних умовах і обставинах, які
впливають на чинні правові норми;

б) волі суверена, пануючого класу;

в) органі чи державних органах, які мають нормотворчі повноваження;

г) нормативно-правових актах, виданих правотворчими органами;

д) нормі, що встановлює нормотворче повноваження;
є) офіційній збірці правових приписів держави.

\ Усі вищенаведені джерела права юридична наука класифікує на два види: 1)
джерела права в матеріальному смислі (матеріальні джерела права); 2) джерела
права в формальному смислі, які називаються "форми права".
Глава 20. Правотворчість і форми (джерела) права                                                                          ^67


Під матеріальними джерелами права слід розуміти те, що виражає перша то­чка зору з вищенаведеного переліку поглядів на поняття джерел права, а саме при­родні, географічні, демографічні, соціальні, економічні, моральні, політичні тех­нологічні, міжнародні та інші умови життя організованого суспільства, котрі впливають на процес творення права і на яких правотворчість власне базується.

Джерелами права у формальному смислі є визначені форми права, де сфор­мульовано його зміст, який можна там віднайти й ідентифікувати як такий, що встановлений державою. Саме завдяки своїй формі юридичні норми мають мож­ливість бути чинними, а значить — реалізованими.

Філософська категорія "форми" означає спосіб існування та виразу того чи іншого об'єкту, його організацію. 'Лід формою права треба розуміти організацію, улаштування змісту права, способи існування, прояву, впорядкування та функціо­нування такого змісту.

Існує й кілька інших визначень "форми права": а) явища і факти, які спеціа­льно мають служити джерелом пізнання правових приписів; б) державно-офіційні способи виразу і закріплення норм, надання загальним правилам загально­обов'язкового, юридичного значення; в) спосіб внутрішньої організації та зовніш­нього прояву правових норм, який засвідчує їх загальнообов'язковість.

Відзначимо також, що форма^права є важливою ознакою права, завдяки якій правові норми: а) відрізняються і відокремлюються від інших соціальних норм; б) діють, бо мають дану або санкціоновану державою форму і внаслідок цього є зага­льнообов'язковими. У самій формі права засвідчується також його приналежність до певної держави.

В свою чергу, форми права можна розглядати в широкому і вузькому смислі. Поняття форми права в широкому смислі означає:

а) процедуру, процес прийняття чи виникнення конкретного джерела права;

б) наслідок, який мас місце відповідно з установленою процедурою, напри­
клад Закон "Про адвокатуру", котрий є нормативним актом, прийнятим внаслідок
правотворчої діяльності Верховної Ради України.

^^зькому розумінні слова форми права - це лише наслідки правотворчої ді­яльності компетентного органу. Саме з цієї точки зору виділяють такі основні ви­ди джерел права як нормативно-правові акти, нормативні договори, правові пре­цеденти, правові звичаї.

Закон: поняття і ознаки

У більшості сучасних демократичних державах основним джерелом права є закон. Під останнім слід розуміти нормативно-правовий акт вищої юридичної си­ли, прийнятий за особливою процедурою вищим представницьким органом дер­жавної влади або безпосередньо народом, який регулює найважливіші ділянки су­спільних відносин. Тут і далі маємо на увазі закон саме як парламентський акт або рішення, схвалене в ході всенародного голосування, а не як нормативні акти, при­йняті іншими органами, котрі за силою прирівнюються до закону (делеговане за­конодавство).


У країнах, де права людини поважаються, ставляться підвищені вимоги до змісту закону, який має бути правовим. Останнє зараз означає, в першу чергу, те, що закон своїми положеннями не порушує міжнародно-правових стандартів в га­лузі прав людини.

Закон відрізняється від інших джерел права такими специфічними ознаками:

1) цей правовий акт завжди є нормативним, тобто містить норми права, тоді як, наприклад, підзаконні акти можуть бути і нормативними, і індивідуальними. Закон в силу своєї природи поширюється на невизначену кількість суб'єктів та підлягає застосуванню невизначену кількість разів. Разом з тим, закон може по­ширюватися не на всю територію країни, а лише на окрему частину. Наприклад, законом може бути створено спеціальну економічну зону в межах певної адмініст­ративно-територіальній одиниці.

2) закон є наслідком правотворчої діяльності парламенту або приймається через референдум. У монархічних формах правління такі повноваження може мати й глава держави-монарх. Навіть демократичні держави передбачають можливість так званого "делегованого законодавства", тобто права для урядів приймати акти із силою закону;

3) закон приймається лише в особливому порядку, який називається законо­давчим процесом (процедурою). Сама така процедура закріплюється на рівні зако­ну, її порушення є підставою для нечинності даного закону. В Україні, правда процес законотворення на рівні закону врегульований лише частково - положен­нями Конституції України;

4) закон регулює не будь-які, а лише найважливіші суспільні відносини з тан­ки зору, звичайно, самого суспільства і держави. Такий стан речей має місце у бі­льшості країн. Разом з тим, не можна не погодитися з українським дослідником Г.Дуткою, котрий стверджує, що сама категорія "найбільш важливі суспільні від­носини" має оціночний характер, оскільки до цього часу критеріїв "найбільш важ­ливих суспільних відносин" не вироблено. Складність вирішення цієї проблеми полягає в тому, на думку вказаного вченого, що суспільні відносини дуже динамі­чні, вони змінюються відповідно до змін економічної, політичної, соціальної ситу­ації. Отже, піддається зміні і ступінь їх важливості. Відомі випадки, коли законом регулювались менш важливі суспільні відносини, ніж постановами уряду і указа­ми Президента, чи навпаки - закон і постанова уряду регулювали суміжні суспіль­ні відносини, однакові за своєю значимістю. Наприклад, Закони України "Про на­сіння", "Про карантин рослин", "Про племінне тваринництво", "Про пестициди і агрохімікати" і Указ Президента "Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, що укладають суб'єкти підприємницької діяльності України". Більш того, досвід законотворчості показав, що поняття важливості і суттєвості суспіль­них відносин має досить умовний характер. Врешті-решт, ступінь важливості ви­значається самим законодавцем, за яким останнє слово.

Відзначимо, що в Україні відповідно до ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, наприклад, засади цивільно-правової відповіда­льності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної


 


168


Загальна теорія держави і права


Глава 20. Правотворчість і форми (джерела) права


169


відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.

5)^9ШШ!лає вищу юридичну силу порівняно з іншими джерелами права. Це означає, що в разі невідповідності останніх закону вони можуть визнаватися не­дійсними. В Україні механізм забезпечення верховенства закону має складається з двох складових: а) конституційного правосуддя, котре передбачає, що Конститу­ційний суд вправі розглянути закони та інші нормативно-правові акти вищого рів­ня на предмет їх відповідності повністю чи в частині Конституції України; б) суди загальної юрисдикції та господарські суди, які вправі розглянути справу про не­відповідність нормативно-правових актів закону. В разі визнання таких актів не­конституційними чи незаконними, вони визнаються нечинними.

6) закон є базовим елементом правової системи, дороговказом для інших суб^єктів правотворчої діяльності. На основі законів здійснюється правотворча діяльність органів управління, на основі них здійснюється діяльність усіх юридич­них установ.

Визначити місце закону в системі джерел права тої чи іншої країни інколи буває складно, бо декларативне проголошення "верховенства закону" може бути далеким від реалій. У такому випадку, на думку французького компаративіста Р. Давида, необхідно відповісти на такі три запитання:

1) хто є законодавцем і хто ще вправі видавати закони?

2) які закони приймаються суб'єктами законотворчості і в яких сферах?

3) в якій мірі верховенство закону здійснюється насправді? Чи не викривля­ються наміри законодавця внаслідок тлумачення закону?

Розрізняють кілька видів законів: конституції (основні закони), конституційні^ закони (вносять зміни до конституцій, приймаються за ускладненою процедурою) і звичайні закони.

Підзаконні акти

Підзаконними актами виступають такі правові акти, які видаються компетен­тними органами на підставі закону, відповідно до його змісту і на його виконання. Підзаконні акти покликані деталізувати, конкретизувати положення закону. Тому й кількісно їх набагато більше.

До характерних ознак підзаконного акту належать:

а) вони засновані на законі. Підзаконний характер правового акта відобража­
ється, "в*"першу чергу, в тол'у, що він видається внаслідок повноважень суб'єкта
правотворчості, визначених законом;

б) підзаконні акти мають меншу юридичну силу порівняно з законами. У разі
розходження в їх змісті правореалізаційний суб'єкт чи правозастосовний орган бе­
зумовно повинні керуватися законом;

в) вони регламентують набагато ширше коло суспільних відносин порівняно з
законами. У цьому плані можна сказати, що підзаконні акти конкретизують, дета­
лізують закон;

170

Загальна теорія держави і права


г) іґідзаконні акти спрямовані за виконання закону та інших нормативних ак­ин, які мають силу закону.

Критерії для класифікації підзаконних актів є різноманітними. З точки зору наявності в них норм права вони поділяються на нормативні та індивідуальні. Ін­дивідуальні акти діють одноразово і торкаються конкретного життєвого випадку чи окремого індивіда чи групи конкретно визначених індивідів. Наприклад, указ президента про призначення на посаду прем'єр-міністра. Підкреслимо це, бо, на-і адасмо, закони завжди є нормативними актами.

За суб'єктами видання і належною їм юрисдикцією підзаконні акти поділя­ються на чотири групи:

1) загальні підзаконні акти - це підзаконні акти, котрі діють на всій території країни й видаються главою держави та урядом. Наприклад, Президент України видає укази і розпорядження, Кабінет Міністрів України - постанови і розпоря­дження;

2) відомчі підзаконні акти - це такі акти, які діють на обмежену сферу суспі­льних відносин й видаються міністерствами і відомствами (наприклад, наказ міні­стра, наказ голови Державного комітету);

3) місцеві підзаконні акти - це акти, юридична сила яких поширюється на певну ділянку території країни, наприклад, певну адміністративно-територіальну одиницю. До них належать акти безпоседнього волевияву територіальної громади, акти місцевих органів державного управління і органів місцевого самоврядування. Наприклад, голова місцевої державної адміністрації видає розпорядження, місцева рада, як і її виконавчий комітет, приймає рішення, керівники структурних підроз­ділів місцевих держадміністрацій та виконавчих комітетів місцевих рад видають накази, сільські, селищні, міські голови видають розпорядження.

4) внутрішньоорганізаційні підзаконні акти - це акти, регламентація яких поширюється лише в рамках кадрового складу певної установи, підприємства, ор­ганізації Вони видаються керівниками чи керівними органами цих організацій. Наприклад, наказ ректора університету про зарахування студентами першого кур­су таких-то осіб.

Відзначимо, що виклад підзаконних актів у такій послідовності не означає їх такої ж ієрархії за юридичною силою. Наприклад, рішення сільської ради, прийня­те на основі закону і в межах своєї компетенції не є "нижчим" за юридичною си­лою від будь-якого іншого підзаконного акту. Проте, наприклад, розпорядження голови місцевої держадміністрації обов'язково повинно відповідати постанові Уряду України, воно справді має меншу юридичну силу, бо це прямо визначено законом.

Окремо розглянемо зміст таких підзаконних нормативних актів як статути,
положення, інструкції, регламенти, правила, які затверджуються органами держа­
вної влади і місцевого самоврядування їх нормативними актами іншого виду, і
юридична сила яких визначається правовим статусом того суб'єкта, що їх затвер­
див. Статут, положення - звід правових норм, які регулюють організацію та дія­
льність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств,
об'єднань, організацій і установ, службовців та інших осіб у певних сферах еко­
номічної, соціальної і культурної діяльності. Інструкція - нормативний акт, який
Глава 20. Правотворчість і форми (джерела) права                                                                          171


визначає зміст регулювання в найбільш детальній формі певної сфери суспільних відносин. Регламент - нормативний акт колегіальних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, який містить сукупність правил, що визначають про­цедуру діяльності цих органів. Правила - нормативний акт, який конкретизує нор­ми права більш загального характеру з метою регулювання поведінки суб'єктів суспільних правовідносин у певних галузях та процедурних питаннях.

Правовий звичай

І Правовий звичай - це правило поведінки, яке сформувалося внаслідок факти­чного його застосування протягом тривалого часу і яке визнається державою. Як­що коротко, то це не всякий звичай а лише такий, що санкціонується державою.)

Правовий звичай визнається за джерело права у багатьох країнах. Його ви­знання відображає розуміння права як такого, що може існувати поза межами "по­зитивного права", тобто права, творцем якого виступає держава. Проте якщо в єв­ропейських країн він діє у доволі вузькій сфері - переважно в галузі торгового права, то у Великобританії правовий звичай є одним із джерел конституційного права. Джерелом права звичай визнаний Конвекцією ООН про договори міжнаро­дної куплі-продажі товарів 1980 р. Особливе велике значення правового звичаю в нормативних системах країн, що розвиваються. У сусідніх з нашою країною краї­нах звичаєве цивільне право діяло донедавна: у Словаччині до 1950 р., в Угорщині до 1954 р., до повоєнного часу діяло й чеське земельне звичаєве право.

Можна виділити такі особливості правового звичаю серед інших_,джерел пра­ва:

1) правовий звичай історично функціонував раніше будь-якого іншого виду джерела права, виданого державою. Наприклад, в Англії перший закон з'явився у 1265 р., а правовий звичай відомий з 1189 р. У багатьох країнах перші пам'ятки писаного права виступали здебільшого нічим іншим, як описом звичаєвого права, фактом їх санкціонування з боку держави (наприклад "Руська правда" в Київській Русі);

2) правовий звичай, на відміну від інших джерел права, не є наслідком пра-вотвогзчої-діяльності держави;

3) правовий звичай не є формально визначеним, тобто закріпленим в офіцій-ному тексті, проте це не означає, що його зміст не сформульовано взагалі. Правові звичаї можуть бути сформульовані у працях відомих вчених-правознавців, які сис­тематизують їх, складають збірки;

4) правовий звичай для чинності повинен мати певний "вік" (в Англії для мі­сцевих звичаїв - дія "з незапам'ятних часів" або не менше 40 років;)

5) правовий звичай, звичайно, не має суперечити чинному правовому поряд­ку, тобто "позитивному праву", а також вимогам моральності.

Уже згадуваний Р.Давід розрізняє три види звичаїв залежно від їх ролі в пра­вовій системі: а) звичаї на доповнення закону; б) звичаї крім закону (в разі прога­лин у законодавстві); в) звичаї проти закону, коли в разі колізії між ними перевага надається останньому.


Правовий прецедент

Якщо в континентальних державах Європи основними джерелами права є но­рмативно-правовий акт й нормативна угода, то в англо-американській правовій системі ситуація інша. Важливим джерелом права там виступає прецедент, тобто право, створене суддями.

Судовии_прецедент - це рішення суду в конкретній юридичній справі, котре містить загальнообов'язкове правило поведінки, яке реалізовується (враховується) судом під час розгляду аналогічної справи в майбутньому^ Ще раз підкреслимо, якщо в континентальній Європі суди лише застосовують право, то а англо­саксонській правовій системі вони створюють нове правило поведінки, тобто тво­рять право. Окрім Англії і США судовий прецедент визнається обов'язковим у кі­лькох десятках країн, які раніше мали зв'язок з Британською імперією.

Специфіка англійського права полягає не в самому прецеденті як такому. Сьогодні мова йде про дію доктрини прецеденту, суть якої в обов'язку судів слі­дувати рішенням судів вищого рівня, а також в пов'язаності апеляційних судів своїми попередніми рішеннями (крім палати лордів). Умовою дії системи преце­дентів є наявність джерел інформації про прецеденти, тобто судових звітів. Про їх важливість свідчить і той факт, що доктрина обов'язковості прецеденту сформува­лась у сучасному вигляді лише в середині XIX ст., коли запис судових звітів став цілісною системою.

За своїм юридичним змістом судові прецеденти поділяються на два види;

а) деклараторні, які повторяють уже існуючі правові норми і дають їх тлума­
чення;

б) креативні, які заповнюють прогалини в законодавстві і створюють таким
чином нову правову норму.

У будь-якому випадку прецедент обов'язковий для нижчестоящих судів і, як правило, для судів того ж рівня. Треба мати на увазі, що обов'язковою є лише час­тина прецеденту, яка має назву гагіо сіесісіепа'і. Інша його частина, - оЬіІег дісіит (попутно сказане), - має відносну обов'язковість.

Прецеденти, які на думку судді не відносяться до справи, він не повинен за­стосовувати. Однак, якщо суддя вже встановить, що прецедент має обов'язкову силу, він повинен його застосувати, навіть якщо це протирічить особистій думці судді. Правда, у судді є можливість визнати, що дана справа і прецедент мають відмінності між собою. Для цього досить оголосити суттєвим будь-який факт, який не є для них спільним.

Одночасно є винятки, коли дозволяється судді відійти від принципу "обов'язковості прецеденту", які зводяться до такого:

а) суд вправі і зобов'язаний вирішити, якому з двох конфліктуючих прецеде­
нтів надати перевагу;

б) суд повинен відмовитися слідувати власному прецеденту, який хоча і не
був повністю відкинутий, але, на думку суду, не може бути узгодженим з преце­
дентом палати лордів;


 


172


Загальна теорія держави і права


Глава 20 Правотворчість і форми (джерела) права


173


в) суд не зобов'язаний слідувати власному прецеденту, якщо вважає, що рі­шення було винесене при незнанні чи неврахуванні деяких статутних норм, які протирічать йому, або обов'язкових для даного суду прецедентів.

У США відмовилися від принципу "жорсткого прецеденту", надавши судо­вим органам свободу в установленні й зміні прецедентів. В інших же країнах "за­гального права" судовий прецедент обмежений часом. Варто також підкреслити, що в усіх країнах судовий прецедент може бути змінений чи скасований парламе­нтським актом.

Нормативно-правовий договір

Ще одним важливим джерелом права є нормативний договір, під яким розу­міється угода двох і більше суб'єктів права про встановлення прав і обов'язків. На думку вітчизняного вченого Пархоменко Н.М., нормативно-правовий договір - це угода, змістом якої є нормидправа, між суб'єктами публічно-правових відносин, що може бути підставою для виникнення, зміни та припинення цих відносин, з іншого боку, індивідуально-правовий договір - це угода, що може бути, укладена між суб'єктами суспільних відносин з метою регулювання конкретних, індивідуа­льних відносин.

Т'їїормативний договір відрізняється від ненормативного цілим рядом особли­востей, в першу чергу тим, що санкціонується державою, складений у формі, пе­редбаченій законом і його чинність поширюється на невизначене коло суб'єктів, а не лише тих, хто взяв участь в укладенні!

Вже згаданим автором дисертаційного дослідження на тему місця договору в правовій системі Пархоменко Н. М. робиться висновок, що вивчаючи поняття до­говору, необхідно відрізняти договір як норму права - в розумінні загальної пра­вової категорії, і договір як реалізацію норм права - в значенні правового інститу­ту деяких галузей права. Ним наводяться такі ознаки договору:

1) встановлення юридичного зв'язку~мїж суб'єктами (сторонами) договору, змістом якого є виконання дій, що приводять до досягнення мети учасників дого­вору, задоволення інтересів;

2) визначення правового режиму вимог щодо порядку і послідовності здійс­нення необхідних дій суб'єктами договору в рамках зазначеного вище зв'язку;

3) формальна рівність сторін договору як у виборі партнерів, так і рівність сторін як партнерів;

4) еквівалентний характер взаємовідносин між сторонами договору;

згода між всіма сторонами договору по всіх суттєвих його умовах, вільне во­левиявлення його сторін;

5) відносна автономність регулювання взаємовідносин між сторонами, що домовляються в рамках закону;

6) взаємна відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання зобов'язань.

Крім того, на нашу думку, нормативний договір характеризується такими ознаками:

174

Загальна теорія держави і права


а) стропи можуть укладати договір як передбачений, так і не передбачений іакоиодансіном;

П) умови договору, його предмет і форма не мають протирічити чинному за-мніодансіву. Наприклад, предметом договору куплі-продажі може стати будь-яке майно, крім іого, на яке прямо вказано в законі (вогнепальна зброя, вибухівка, Сни припаси іощо).

и) в разі колізії договору і закону перевага надається останньому. В цьому плані договір безумовно має підзаконний характер. Проте якщо договір був укла­дений раніше від моменту набуття законом чинності, пріоритет зберігається за до­ктором.

І Іе можна також не погодитися з Пархоменко Н. М. в тому, що правові відно­сини, котрі виникають на підставі договору, можуть вважатися дійсними лише в тму випадку, коли сторонами були дотримані всі у_мови, а саме: дотримання про­цедури і а послідовності при укладанні та виконанні договору, єдність волі і воле­виявлення суб'єктів при укладанні договору; законність змісту, що визначається видовою характеристикою, основою домовленості сторін, метою договору; вира­ження волі сторін в певній формі (усно, письмово, мовчазно, з нотаріальним по­свідченням).

Договірний метод правового регулювання є характерним передусім для галузі цивільного права й суміжних з нею галузей (трудового, шлюбно-сімейного права). Тому цивільно-правові договори є найпоширенішими. До трудової угоди в сере­дині XX сг. додалося поняття колективного договору. Давно відомий на Заході шлюбний контракт уже отримав закріплення в більшості постсоціалістичних кра­їн.

Важливу роль нормативний договір грає в галузі конституційного права. В Ліплії угодами за юридичною природою виступають деякі документи (наприклад, Велика Хартія вільностей 1215 р.), які нині становлять основу конституційного ладу.

У міжнародному праві договір є основним джерелом права. Його сторонами на публічному рівні можуть виступати лише суб'єкти міжнародного права, якими (. держави, міжнародні організації, державоподібні утворення, організації народів, які борються за визволення. Дія міжнародного договору поширюється на терито­рію іої чи іншої держави через процедуру надання йому обов'язковості (ратифіка­цію), рішення про що приймає, як правило, парламент.

Література

1. Зивс С. А. Источники права. - М, 1981.

2. Керимов Д. А. Законодательная техника : Науч.-метод, и учеб. пособие / Инс-титут социально- политических иселедований РАН; Институт государства и права РАН. - М. : Норма - Инфра-М, 1998. - 127с.

1. Лукьянова Е. А. Закон как источник советского государственного права / Е. А. Лукьянова. - М. : Изд-во МГУ, 1988.-150 с.

175

Гпава 20. Правотворчість і форми (джерела) права


4 Мурашин О Г Акти прямого народовладдя у правовій системі Автореф дис
д-ра юрид наук (12 00 01) / Київський національний ун т їм Тараса Шевченка
-К,200І -34с

5 Нерсесянц В С Право и закон -М, 1983

6 Нормотворча діяльність 36 нормат - правових актів та метод рек / Центр правової реформи і законопроектних робіт / Сюзанна Романівна Станік (голова ред ради), Ольга Вікторівна Барилюк (уклад) - К Видавничий Дім "Ін Юре", 2001 -288с

7 Пархоменко Н М Методологічне та практичне значення поняття "джерело права"//Правова держава, 1998 Випуск дев'ятий

8 Пархоменко Н М Договір у системі права України Автореф дис канд юрид наук (12 00 01) / НАН України, Інститут держави і права їм В М Корецького - К , 1998 - 16с

9 Пашутін В В Правова природа розпорядчих актів Автореф дис канд юрид наук (12 00 01)/Університет внутрішніх справ -X, 1998 -18с

10 Седутин П И Рождение закона - М , 1991

11 Судебная практика как источник права [Сборник Отв ред Б Н Топорнин] -М ИГПАН, 1997 -46 с

12 Шебанов А Ф Форма советского права - М , 1968


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 277; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!