Джерела адміністративно-правового регулювання міграційних процесів



 

Джерела адміністративно-правового регулювання міграційних процесів – зовнішні форми встановлення і вираження адміністративно-право­вих норм — акти правотворчості державних органів та ор­ганізацій, органів місцевого самоврядування, прийняті в межах їхньої встановленої законодавством компетенції, а також міжна­родні угоди (договори) і міжнародно-правові акти, ратифіковані Україною, спрямовані на регулювання питань міграції населення. Таким чином, джерелом адміністративно-правового регулювання міграційних процесів є пра­вотворчий акт, який містить декілька чи навіть одне пра­вило поведінки у сфері міграції.

На формування джерел правового регулювання міграційних відносин впливають такі чинники: множинність міграційних відносин; різноманітність їх об’єктів, що зумовлює різ­ні види правових приписів.

Важлива умова ефективної реалізації положень міграційного права України полягає в тому, що його норми повинні мати своє зовнішнє вираження – джерело. Характеризуючи зв'язок норми - нормативно-правові акти, варто зазначити наступне:

1. Нормативні юридичні акти є такою ланкою в механізмі правового регулювання, яка обслуговує його нормативну основу.

З даної точки зору нормативний юридичний акт є актом, який виражає волю держави, спрямовану на встановлення, зміну або відміну юридичних норм.

2. Дієвість нормативних юридичних актів, повне здійснення властивих ним функцій в механізмі правового регулювання пов'язані з їх систематизацією тобто їх впорядкуванням, приведенням в певну систему.

3. Нормативні юридичні акти тим ефективніше впливають на громадське життя, чим досконаліше форма їх вираження.

4. Засобом, що забезпечує дію нормативної основи механізму правового регулювання, виступає тлумачення нормативних актів.

Нормативно-правові акти державних органів — найбільш численна група джерел адміністративно-правового регулювання міграційних процесів. Вони утворюють систему, яка побудована відповідно до принципу верховенства закону.

Джерела адміністративно-правового регулювання міграційних процесів мають комплексний ха­рактер, оскільки об’єднують і матеріальні, і процесуальні норми. Адміністративно-правовому регулюванню міграційних процесів не властива, як, наприклад, цивіль­ному чи кримінальному, наявність самостійного процесуального права. Матеріальні і процесуальні норми об’єднуються в одному міграційному акті, що зумовлюється вимогами законодавчої техніки.

Співвідношення матеріальних та процесуальних норм у джерелах означеної галузі є неоднаковим. В одних актах переважа­ють норми матеріального права, які закріплюють, зокрема, право­вий статус біженця. В інших випадках – встановлен­ня процедури, наприклад, надання чи позбавлення статусу біженця.

Норми права знаходять своє закріплення у численних нормативно-правових атах. Враховуючи, інтегративний характер правового регулювання міграційних процесів, система правових актів охоплює Конституцію України, закони, поста­нови Верховної Ради України, міжнародні договори України, рішен­ня Конституційного Суду України, акти Президента України, Кабі­нету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Рес­публіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місце­вого самоврядування, судові прецеденти (зокрема, Європейського суду з прав людини) тощо.

При цьому з перерахованих актів, джерелами адміністративно-правового регулювання міграційних процесів є лише ті, які містять міграційно-правові норми.

Джерела адміністративно-правового регулювання міграційних процесів утворюють систему, яка побудована відповідно до принципу верховенства закону. Місце конкретного джерела у цій системі визначається поняттям юридичної сили. Остання характеризує ступінь підпорядкування нормативно-правових актів, а саме:

- усі вони ґрунтуються на нормах Конституції і законів України, які мають найвищу юридичну силу;

- нормативні акти вищих органів виконавчої влади є юридич­ною базою для актів, що приймаються органами виконавчої влади нижчого рівня;

- акти центральних органів виконавчої влади мають більший масштаб дії, ніж аналогічні акти нижчих органів;

- нормативні акти галузевого (відомчого) характеру ґрунтуються на джерелах загальнодержавного характеру.

Відповідно до цього система джерел адміністративно-правового регулювання міграційних процесів може бути змодельована наступним чином.

1. В ієрархії правових актів особливе місце належить Конституції України, яка має найвищу юридичну силу. У пункті 10 частини першої статті 92 Конституції України за­кріплено, що виключно законами України, а не будь-яким іншим нормативно-правовим актом визначаються засади регулювання, зокрема, міграційних процесів. Пункт 8 частини другої цієї ж статті відсилає до встановлення лише законами України міграційного ре­жиму, який відмінний від загального. Закон, який приймається на основі Конституції України і по­винен відповідати їй, має найвищу юридичну силу. Всі інші норма­тивно-правові акти мають відповідати Конституції та законам Ук­раїни і видаються на основі й на їх виконання.

У Конституції містяться також інші міграційно-правові норми: громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство (ст. 25); іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятком, встановленим Конституцією, законами чи міжнародними договорами. Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом (ст. 26); кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишити територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом (ст. 33).

2. Міжнародні акти, ратифіковані у встановленому порядку (конвенції, угоди, резолюції, пакти, декларації). Серед міжнародно-правових актів слід відмітити акти, які є міжнародними та регіональними.

2.1) Міжнародні: Загальна декларація прав людини; Конвенція про права дитини; Міжнародний пакт про громадянські й політичні права; Декларація про права людини щодо осіб, які не є громадянами країни, в якій вони проживають; Конвенція про скорочення безгромадянства; Конвенція про статус апатридів; Конвенція про статус біженців; Конвенція №118 про рівноправність громадян країни та іноземців і осіб без громадянства в галузі соціального забезпечення; Конвенція МОП № 97 про трудівників-мігрантів; рекомендація МОП № 86 „Про трудівників-мігрантів”; Міжнародна конвенція про захист прав усіх трудящих-мігрантів і членів їх сімей; Конвенція про зловживання в області міграції і про забезпечення трудящим-мігрантам рівності можливостей і поводження; Віденська конвенція про дипломатичні зносини; Віденська конвенція про консульські зносини.

2.2) Регіональні: Європейська Конвенція про громадянство; Угода про порядок виїзду громадян держав – учасників Співдружності Незалежних Держав у держави, що не входять у Співдружність Незалежних Держав, і в’їзду з них; Угода країн СНД про допомогу біженцям та вимушеним переселенцям; Конвенція Ради Європи „Про правовий статус трудівника-мігранта”; Конвенція про боротьбу з торгівлею людьми та експлуатацією проституції третіми особами; Угода про співробітництво держав – учасників Співдружності Незалежних Держав у боротьбі з незаконною міграцією тощо.

3. Закони і кодекси України. Останні поділяються на загальні та спеціальні, що в цілому присвячені регулюванню міграційних відносин.

3.1) Спеціальні: "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про громадянство України", "Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України", "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (2011), "Про імміграцію", "Про правовий статус закордонних українців", "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" (2011), "Про протидію торгівлі людьми", "Про прикордонний контроль", "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", "Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України", "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

3.2) Загальні: Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кодекс адміністративного судочинства України, Закони "Про державний кордон", "Про Державну прикордонну службу України", "Про міліцію", "Про прокуратуру", "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про зайнятість населення", "Про державну таємницю" тощо.

4. Постанови Верховної Ради України ("Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон").

5. Укази Президента України у сфері міграції. Серед них доцільно виділити укази, якими затверджено: положення про органи управління у сфері міграції; положення про документи громадян України; порядок виконання окремих законів.

5.1) Укази Президента України, що затверджують положення про органи управління у сфері міграції: "Положення про Міністерство внутрішніх справ України" № 383/2011; "Положення про Державну міграційну службу України" № 405/2011; "Положення про Міністерство закордонних справ" № 381/2011; "Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України" № 399/2011; "Положення про дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав в Україні" № 198/1993; "Консульський статут України" № 127/1994.

5.2) Укази Президента України, які затверджують положення про документи громадян України: Положення про посвідчення особи моряка № 194/93; Положення про проїзний документ дитини № 503/1994; Положення про дипломатичний та службовий паспорти України № 153/1998.

5.3) Укази Президента України, які регламентують порядок виконання законів: "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України"" № 215/2001; "Про додаткові заходи щодо реалізації права людини на свободу пересування і вільний вибір місця проживання" № 435/2001;

5.4.) Програмні документи: "Концепція державної міграційної політики" № 622/2011; "Національний план з виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України" № 494/2011; "Програма інтеграції України до Європейського Союзу" N 1072/2000

6. Постанови Кабінету Міністрів України. Зазначений вид джерел адміністративно-правового регулювання міграційних процесів виступає одним з найчисленних і вимагає внутрішньої систематизації.

6.1) Положення про документи громадян України: "Положення про посвідчення члена екіпажу" № 1346/2007; "Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення" в редакції постанови № 380/2004; "Положення про посвідчення особи на повернення в Україну" № 1079/2004; "Порядок оформлення, видачі, повернення, зберігання і знищення дипломатичних та службових паспортів України" №1873/1998; "Правила оформлення і видачі свідоцтва про належність до громадянства України" № 491/2004; "Правила оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України" № 1111/2003; "Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні" № 985/2004;

6.2) Правила для іноземців та осіб без громадянства: "Правила оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію" № 567/2011; "Порядок продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України" № 150/2012; "Положення про прийом іноземців та осіб без громадянства на навчання до вищих навчальних закладів" № 1238/1998; "Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень" № 1983/2002; "Порядок видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства" № 322/2009; Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення" № 179/2012;

6.3) Документи для іноземців та осіб без громадянства: "Порядок оформлення і видачі посвідки на постійне проживання" № 1983/2002; "Положення про посвідчення біженця" № 202/2012; "Положення про проїзний документ біженця" № 203/2012; "Положення про посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон" № 610/1995; "Положення про посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист" № 199/2012; "Положення про проїзний документ особи, якій надано додатковий захист" № 197/2012; "Положення про посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту" № 196/2012;"Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання" № 251/2012;

6.4) Порядок перетину державного кордону: "Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю" № 751/ 2010; "Про контрольовані прикордонні райони" № 1199/1998; "Правила перетинання державного кордону громадянами України" № 57/1995; "Питання пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними" № 1989/2003; "Порядок перетинання державного кордону України аварійно-рятувальними та аварійно-відновними формуваннями для локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій, зумовлених стихійним лихом, аваріями і катастрофами" № 912/1997;

6.5) програмні документи: "Стратегія демографічного розвитку в період до 2015 року" № 879/2006; "Концепція розвитку Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування" розпорядження № 711-р/2009,

7. Відомчі накази.

7.1. Міжвідомчі накази: "Про організацію і здійснення прикордонного та митного контролю пасажирських поїздів під час їх руху": наказ Адміністрації Держкордонслужби, Мінфіну України, Мінінфраструктури України № 1067/1852/661 (2011), "Інструкція про порядок дій органів внутрішніх справ та органів охорони державного кордону з реалізації положень Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб": наказ МВС України, Адміністрації Держкордонслужби № 552/862 (2010), "Інструкція про порядок взаємодії між Міністерством внутрішніх справ України і Адміністрацією Державної прикордонної служби України з питань приймання-передавання та повернення дітей у країни постійного проживання": наказ МВС України, Адміністрації Держкордонслужби № 1426/267 (2003), "Інструкція про порядок взаємодії дільничних інспекторів прикордонної служби Державної прикордонної служби України та дільничних інспекторів міліції в системі МВС України": наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України, МВС України N 380/1556 (2003),

7.2. Накази МВС: "Положення про Управління міліції міграційного контролю Міністерства внутрішніх справ України" № 142 (2012), "Про затвердження Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту" № 649 (2011), "Порядок розгляду заяв іноземців та осіб без громадянства про продовження строку перебування на території України" № 363 (2012), "Порядок оформлення і видачі посвідки на тимчасове проживання" № 602 (2011), "Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України та скасування рішень про оформлення набуття громадянства України" № 716 (2006), "Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України" № 320 (2012), "Порядок провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини" № 1603 (2004),

7.3. Накази Державної прикордонної служби України: "Про затвердження Положення про імміграційну картку" № 987 (2011), Інструкція про порядок прийняття органами охорони державного кордону Державної прикордонної служби України рішень про заборону в'їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства" № 946 (2011), "Порядок дій посадових осіб органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України щодо установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон, здійснення контролю за його додержанням, а також організації і забезпечення взаємодії та координації контрольних органів і служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму в пунктах пропуску через державний кордон" № 627 (2011), "Порядок дій посадових осіб Державної прикордонної служби у разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України осіб, стосовно яких є доручення правоохоронних і розвідувальних органів, та порядок взаємодії органів охорони державного кордону з правоохоронними і розвідувальними органами" № 412 (2011), "Про затвердження форм рішень про відмову в перетинанні державного кордону України" № 967 (2010), "Порядок проведення вибіркового контролю за наявністю в іноземців та осіб без громадянства достатнього фінансового забезпечення для перебування в Україні" № 519 (2009), "Про затвердження Положення про базу даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України"" № 472 (2007), "Про затвердження Інструкції про визначення порядку дій посадових осіб Державної прикордонної служби України під час видворення за межі України іноземців та осіб без громадянства, затриманих у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону в Україну" № 798 (2004), "Про затвердження Інструкції про порядок тримання осіб, затриманих органами Державної прикордонної служби України в адміністративному порядку за порушення законодавства про державний кордон України і за підозрою у вчиненні злочину" № 494 (2004), "Інструкція про порядок тимчасового затримання або вилучення паспортних документів посадовими особами Прикордонних військ України" № 365 (2000), "Інструкція про порядок направлення до Держкомкордону доручень правоохоронних органів України щодо осіб, які прямують через державний кордон України, їх обліку та виконання" № 8 (1996) тощо.

7.4. Накази МЗС: "Правила ведення закордонними дипломатичними установами України консульського обліку громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, та дітей - громадян України, усиновлених іноземцями або громадянами України, які постійно проживають за кордоном" № 337 (2011), "Про затвердження Інструкції про порядок оформлення іноземцям та особам без громадянства віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію" № 196 (2011), "Порядок оформлення і видачі дипломатичними представництвами та консульськими установами України паспорта громадянина України для виїзду за кордон" № 1 (2006), "Порядок розгляду в дипломатичних представництвах або консульських установах України за кордоном клопотань громадян України, які виїхали за її межі тимчасово, про залишення на постійне проживання за кордоном" № 201 (1999) тощо.

8. Розпорядження місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, територіальних органів і підрозділів центральних органів виконавчої влади.

Питання для самоконтролю

1. Визначте місце адміністративно-правового регулювання міграційних процесів у системі права України.

2. Визначте місце адміністративно-правового регулювання міграційних процесів у системі юридичних дисциплін.

3. Визначте поняття "механізм адміністративно-правового регулювання міграційних процесів".

4. Наведіть основні підходи до визначення складових елементів механізму адміністративно-правового регулювання міграційних процесів.

5. Назвіть основні інститути адміністративно-правового регулювання міграційних процесів.

6. У чому виявляється системність джерел адміністративно-правового регулювання міграційних процесів?

7. Назвіть основні спеціальні закони України, що регламентують міграційні процеси.

 

 

Література

1.  Административное право и процесс: полный курс /Ю.А. Тихомиров. - М.: 2001. - 652 с.

2. Административное право России: Учебник. Часть 1. Государственное управление и административное право / Под ред. А.П. Коренева. – М.: Московская академия МВД России; Щит, 2002. – 306 с.

3. Административное право Украины: Учебник /Под общей ред. СВ. Кивалова. – X.: «Одиссей», 2004. – 880 с.

4.  Адміністративне право України в сучасних умовах (виклики початку ХХІ століття) : монографія : [Електронний ресурс]/ за заг. редакцією В.В. Галунька. – Херсон : Херсонська міська друкарня, 2010. – С. 87-97.

5. Адміністративне право України в сучасних умовах (виклики початку ХХІ століття) : монографія : [Електронний ресурс]/ за заг. редакцією В.В. Галунька. – Херсон : Херсонська міська друкарня, 2010. – С. 87-97.

6. Адміністративне право України. Академічний курс: Підруч.: У двох томах: Том 1. Загальна частина / Ред. колегія: В. Б. Авер'янов (голова). — К.: Видавництво «Юридична думка», 2004. - 584 с.

7.  Адміністративне право України: Підручник: За заг.ред. д.ю.н., проф. Коломоєць Т.О. - Київ: „Істина", 2008. – 457 с. – с. 13-14.

8. Афанасьєв К.К., Беницький О.М., Запорожець І.Г. Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів: Навчально-методичний посібник. – Луганськ: РВВ ЛДУВС імені Е.О. Дідоренка, 2008. – с.

9. Бандурка О.О. Адміністративно-правове регулювання міграційного процесу в Україні: дис… к.ю.н.: 12.00.07 : Харків: національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого. 2003, 177 с.

10. Венгеров А.Б. Теория государства и права: Учебник для юридических вузов. 3-е изд. – М.: Юриспруденция, 2000. – 528 с.

11. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: Підручник / Пер. з рос. — Харків: Консум, 2001. — 656 с.

12. Теория государства и права : Учебник для юридических ВУЗзов / Под ред. А.С. Пиголкина. Москва: Институт законодательства и сравнительного правоведения при Правительстве Российской Федерации, 2004. -527 с.

13. Толстой Ю.К. К теории правоотношения. Ленинград: Из-во Ленинградского Ун-та. – 1959. – 88 с.

14. Халфина Р.О. Общее учение о правоотношении. – М: Юридическая литература, 1974.- 346 с.

15. Чехович С.Б. Міграційне право України: Підручник. – К.: Школа, 2003. – 368 с.

 


Тема № 2


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 339; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!