Механізм адміністративно-правового регулювання міграційних процесів



ЗМІСТ

Передмова…………………………………………………………..

1. Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів у системі права та навчальних дисциплін юридичного профілю………………………….

 

2. Міграція як об’єкт адміністративно-правового регулювання………………………………………………………

 

3. Суб’єкти регулювання міграційних процесів…………………………………………………………….

 

4. Адміністративно-правове регулювання в’їзду та перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства (113-153)…………………………………………

 

5. Адміністративно-правове регулювання реалізації права на притулок в Україні…………………………………..

 

6. Адміністративно-правове регулювання набуття громадянства України ………………………………………….

 

7. Адміністративно-правове регулювання свободи пересування в Україні ………………………….

 

8. Організаційно-правові засади протидії нелегальній міграції в Україні………………………………………………….

 

Література…………………………………………………………..


Тема № 1.

Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів у системі права та навчальних дисциплін юридичного профілю

ЗМІСТ

1. Місце адміністративно-правового регулювання міграційних процесів у системі права та юридичних дисциплін.

2. Механізм адміністративно-правового регулювання міграційних процесів.

3. Адміністративно-правові норми та інститути регулювання міграційних процесів.

4. Джерела адміністративно-правового регулювання міграційних процесів.

Основні поняття:адміністративно-правові норми, гіпотеза, диспозиція, санкція, система права, інститут права, субінститут права, галузь права, підгалузь права, джерела права, механізм адміністративно-правового регулювання, закон, кодекс, постанова, указ, наказ, інструкція.

 

 

Місце адміністративно-правового регулювання міграційних процесів у системі права і юридичних дисциплін

Вивчення більшості юридичних дисциплін починається з визначення місця об’єкта в системі права, законодавства, юридичної науки, і дисциплін юридичного профілю. 

Визначаючи місце адміністративно-правового регулювання міграційних процесів у зазначених системах, спочатку проведемо співвідношення таких категорій як "галузь права", "галузь законодавства", "правова наука", "навчальна дисципліна" в контексті адміністративного права України.

Так, галузь права являє собою сукупність правових норм, що регулює суспільні відносини у певній сфері.

Галузь законодавства представляє собою сукупність нормативно-правових актів, які регулюють суспільні відносини у певній сфері.

Правнича наука представляє сукупність ідей, поглядів і концепцій з приводу галузі права і законодавства.

Навчальна дисципліна вивчає відповідну сукупність правових норм (галузь, підгалузь, інститут тощо), а в окремих випадках виходить за їх межі і формує цілісну абстраговану модель правового регулювання відповідних суспільних відносин. 

Враховуючи те, що навчальна дисципліна базується на знанні про галузь права, у першу чергу визначимо місце адміністративно-правового регулювання міграційних процесів в системі правових норм.

Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів виступає підгалуззю адміністративного права. Остання об’єднує в собі крупний масив матеріальних і процесуальних адміністративно-правових норм, що регламентують міграційні відносини і складаються в інститути адміністративного права різної функціональної направленості.

Останні можуть бути класифіковані за багатьма різними критеріями.

Зокрема, за надгалузевою належністю - публічні.

За галузевою належністю – адміністративно-правові.

За функціями права – регулятивні (адміністративні послуги у сфері громадянства, імміграції), охоронні (прикордонний контроль, контроль над нелегальною міграцією), захисні (відповідальність).

Залежно від елементного складу – прості (інститут прикордонного контролю), складні (складаються зі схожих норм права, об’єднаних за допомогою кількох простих інститутів, які входять до його складу і є меншими за обсягом, але мають самостійне значення – інститут суб’єктів міграційних процесів).

За субординацією у правовому регулюванні – матеріальні (суб’єкти міграційних процесів) та процесуальні (надання статусу біженця).

Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів у системі права можна визначити як сукупність правових норм, що складаються у підгалузь адміністративного права, яка регулює державне управління у сфері взаємодії людини і української держави в процесі переміщення через її державні та адміністративні кордони і перебування на її території у статусі громадянина, іноземця чи біженця.

Академічні знання про зазначену підгалузь містяться у спеціальній частині адміністративного права яка присвячена питанням адміністративно-правового регулювання і державного управління в адміністративно-політичній сфері. Наведена підгалузь посідає своє місце серед таких підгалузей адміністративного права як "Митне право", "Військове право", "Поліцейське право" тощо.

Поліструктурність предмету адміністративного права обумовлює наявність значної кількості навчальних дисциплін, похідних від адміністративного права та таких, що містять адміністративно-правову складову.

Критеріями віднесення дисципліни до такої, що містить адміністративно-правову складову, виступають:

- у навчальному матеріалі використовується інформація про окремі інститути адміністративного права;

- зосереджується увага на владній діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у певній сфері;

- зосереджується увага на внутрішньоорганізаційній діяльності державних органів.

З урахуванням наведених критеріїв, до дисциплін, похідних від адміністративного права, та таких, що містять адміністративно-правову складову на науково-практичній конференції "Вища юридична школа в Україні: виклики сьогодення" (5 червня 2010 р., м. Алушта) були віднесені:

1. "Адміністративне право".

2. Навчальні дисципліни адміністративно-правового циклу, побудовані на окремих інститутах адміністративного права ("Державна служба", "Публічне адміністрування") або ж на підгалузях ("Митне право", "Податкове право", "Адміністративно-деліктне право").

3. Навчальні дисципліни, що містять адміністративно-правову складову ("Господарське право", "Транспортне право", "Земельне право", "Екологічне право").

4. Навчальні дисципліни, які мають комплексний зміст, у якому є і адміністративно-правова складова ("Судові і правоохоронні органи України", "Нотаріат в Україні", "Комунальне (муніципальне) право")

У цій системі дисципліна "Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів" займає друге місце і може бути віднесена до навчальної дисципліни адміністративно-правового циклу, побудованої на відповідній підгалузі адміністративного права.

Крім того, на зміст навчальної дисципліни впливає і належність навчального закладу, в якому вона вивчається, до системи МВС України, що обумовлює поглиблене вивчення адміністративно-правової складової в її змісті.

Предмет навчальної дисципліни "Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів" можна сформулювати як сукупність знань про державне управління у сфері взаємодії людини і української держави в процесі переміщення через її державні та адміністративні кордони і перебування на її території у статусі громадянина, іноземця чи біженця.

Ведучи мову про науку, яка вивчає адміністративно-правове регулювання міграційних процесів, зазначимо, що остання виступає складовою адміністративно-правової науки і входить до наукової спеціальності 12.00.07 – "Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право".

Адміністративно-правове регулювання міграційних процесів має власні джерела правового регулювання, система яких буде розкрита в одному з наступних питань.

Механізм адміністративно-правового регулювання міграційних процесів

Адміністративно-правове регулювання – це цілеспрямований вплив норм адміністративного права на суспільні відносини з метою забезпечення за допомогою адміністративно-правових заходів прав свобод і публічних законних інтересів фізичних і юридичних осіб, нормального функціонування громадянського суспільства та держави.

Механізм адміністративно-правового регулювання – це засоби функціонування єдиної системи адміністративно-правового регулювання з метою забезпечення прав, свобод і публічних законних інтересів фізичних та юридичних осіб, функціонування громадянського суспільства і держави. Механізм адміністративно-правового регулювання дозволяє охопити весь процес адміністративно-правового регулювання, представити його в системно-динамічному вигляді, розкрити його структуру, взаємозв’язок і взаємодію всіх елементів.[1]

Якщо поняття механізму адміністративно-правового регулювання більш-менш подібно наводиться у різних джерелах, то щодо набору елементів, з яких складається сам механізм адміністративно-правового регулювання, існують різні позиції.

Так, враховуючи позицію А.П. Корєнєва[2], структура механізму адміністративно-правового регулювання міграційних процесів може бути представлена наступним чином. 

1. Норми адміністративного права і його принципи, що стосуються правового регулювання міграційних процесів і закріплені у нормативно-правових актах. 

2. Акти тлумачення норм адміністративного права, які регулюють міграційні процеси і видаються уповноваженими на те органами (Конституційний Суд, адміністративні суди і суди загальної юрисдикції).

3. Акти застосування норм адміністративного права у сфері міграції (рішення про надання статусу біженця або особи, що потребує додаткового або тимчасового захисту, візи, дозвіл на імміграцію тощо);

4. Адміністративно-правові відносини (між органами влади і мігрантами з приводу надання статусу біженця, здійснення прикордонного контролю, продовження або скорочення строку перебування на території України тощо).

В.В. Галунько[3] виділяє змістовну та формальну ознаки механізму правового регулювання.

Змістовна ознака механізму адміністративно-правового регулювання передбачає визначення цілей такого регулювання. До таких цілей у сфері міграції відноситься обов’язок публічної адміністрації засобами адміністративного права: 1) попередити протиправне посягання на права свободи та публічні законні інтереси мігрантів; 2) не допустити порушення мігрантами прав свобод і публічних законних інтересів третіх осіб; 3) присікти порушення прав, свобод і публічних законних інтересів фізичних та юридичних осіб; 4) прийняти всі передбачені компетенцією заходи щодо поновлення прав, свобод і публічних законних інтересів фізичних і юридичних осіб; 5) забезпечити притягнення винних осіб (мігрантів) до адміністративної чи іншого типу юридичної відповідальності.

У свою чергу різноманітні засоби адміністративного права, що є інструментами правового впливу на поведінку об’єктів управління, використовуються з метою реалізації зазначеного ціле покладання.

До складових елементів механізму адміністративно-правового регулювання міграційних процесів відносяться: 1) норми адміністративного права у сфері міграції та їх зовнішнє вираження - джерело права; 2) публічну адміністрацію (Державна міграційна служба України, Державна прикордонна служба України); 3) принципи діяльності публічної адміністрації; 4) індивідуальні акти публічної адміністрації (дозвіл на перетинання державного кордону України, віза тощо); 5) адміністративно-правові відносини (між мігрантами і органами публічної адміністрації у сфері міграції); 6) форми адміністративного права (правові – надання дозволів, неправові – проведення роз'яснювальної роботи); 7) тлумачення норм адміністративного права; 8) методи адміністративного права; 9) процедури реалізації адміністративно-правових норм.

Т.О. Коломоєць[4] виокремлює у механізмі органічні і функціональні складові. Органічними складовими частинами механізму адміністративно-правового регулювання слід вважати ті, що визначають суть самого явища механізму адміністративно-правового регулювання, тобто без яких не може відбуватися сам механізм.Функціональними складовимичастинами механізму адміністративно-правового регулювання - ті, що значною мірою впливають на механізм адміністративно-правового регулювання, які не є обов'язковими його елементами.

Органічні складові частини механізму адміністративно-правового регулювання міграційних процесів:

a. Норми права - загальнообов'язкові правила поведінки, встановлені з метою регулювання суспільних відносин.

b. Акти реалізації норм права - процес фактичного втілення в життя приписів правових норм через поведінку суб'єктів адміністративного права.

c. Правові відносини - вольові суспільні відносини, що виникають на основі норм права.

Функціональні складові частини механізму адміністративно - правового регулювання:

i. Юридичний факт - це конкретні життєві обставини, з якими пов'язані виникнення, зміна та припинення адміністративно-правових відносин. Самі по собі норми адміністративного права не діють, вони активізуються лише тоді, коли настають необхідні для їхньої дії життєві обставини.

Найбільш значущими і поширеними юридичними фактами, що є підставами для виникнення адміністративно-правових відносин у сфері міграції виступають:

1) в'їзд в Україну закордонних українців, громадян України, іноземців, осіб без громадянства;

2) перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства;

3) виїзд з України громадян України, іноземців та осіб без громадянства;

4) звернення іноземців, осіб без громадянства для отримання статусу біженця, особи яка потребує додаткового чи тимчасового захисту, отримання дозволу на імміграцію, отримання громадянства України;

5) скасування дозволу на імміграцію, рішення про надання громадянства та статусу біженця, особи якій надано додатковий чи тимчасовий захист;

6) закінчення строків перебування іноземців в Україні чи дії відповідних документів.

ii. Правова свідомість суб'єктів адміністративно-правового регулювання - система відображення правової дійсності у поглядах, почуттях, уявленнях мігрантів про порядок в'їзду, перебування на території України та виїзду з неї. Правова свідомість складається з: а) правової психології; б) правової поведінки.

iii. Законність - правовий режим суспільного життя, який характеризується неухильним дотриманням норм права органами публічної адміністрації, наділених повноваженнями у сфері міграції та самими мігрантами. Законність сприяє якісному здійсненню державного управління міграційними процесами. Для мігрантів законність являє собою засіб, за допомогою якого вони захищаються від порушення своїх прав, свобод і законних інтересів з боку представників публічної адміністрації.

iv. Акти тлумачення норм права - процес, спрямований на встановлення змісту норм права з метою їх правильної реалізації. Як офіційне так і неофіційне тлумачення норм права значною мірою впливає на функціонування механізму адміністративно-правового регулювання міграційних процесів, оскільки належне тлумачення - одна з умов правильної реалізації норм права, яка, в свою чергу, приводить до регулювання відповідних суспільних відносин.

5. Акти застосування норм права - прояв владного веління компетентних державних органів, спрямований на забезпечення умов реалізації суб'єктивних прав та обов'язків учасників адміністративно-правових відносин у сфері міграції.

Наведені елементи достатньо повно характеризують статичну складову механізму адміністративно-правового регулювання, демонструють як правові норми регулюють суспільні відносини у сфері міграції. Вони (елементи) дозволяють достатньо глибоко дослідити теоретичне підґрунтя механізму.

Аналізувати механізм адміністративно-правового регулювання міграційних процесів можна також з позиції адміністративно-правового режиму, тобто з позицій діяльності публічної адміністрації. Так, Ю.О. Тихомиров[5], залежно від мети функціонування, всі адміністративно-правові режими поділяє на чотири групи: адміністративно-правові режими для певних державних станів, адміністративно-правові режими для громадян, обліково-легалізаційні режими, функціональні адміністративно-правові режими.

Адміністративно-правовий режим міграції можна віднести до адміністративно-правових режимів для громадян. Різновидами останнього виступають: процедури вирішення питань про громадянство, порядок в'їзду в Україну та виїзду за її межі громадян, іноземців та осіб без громадянства, паспортна система та режим реєстрації, процедури отримання статусу біженця та особи, що потребує додаткового чи тимчасового захисту тощо.

Основними засобами забезпечення функціонування такого режиму виступають:

- нормативно-правові акти;

- суб’єкти;

- форми і методи діяльності (взаємодії) суб’єктів.

Зазначений підхід дозволяє дослідити адміністративно-правове регулювання міграційних процесів з його практичної сторони (тобто, у динаміці). Саме він найбільш повно і наглядно розкриває зміст відносин між публічною адміністрацією та громадянами України чи іноземцями з питань міграції. У ньому проявляється взаємозв’язок з такими складовими механізму адміністративно-правового регулювання міграційних процесів, що виділені вище, як норми права і правові відносини.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 361; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!