Суб’єкти регулювання міграційних процесів



 

ЗМІСТ

1. Система суб’єктів управління міграційними процесами.

2. Міжнародні та міждержавні організації як суб'єкти регулювання світових міграційних процесів.

3. Вищі органи державної влади України як суб’єкти регулювання міграційних процесів.

4. Спеціально уповноважені органи державної влади у сфері міграції.

5. Органи дипломатичної служби як суб’єкти регулювання міграційних процесів.

6. Правоохоронні органи України та їх повноваження у сфері міграції.

7. Повноваження інших органів державної виконавчої влади у сфері регулювання міграційних процесів.

 

Основні поняття:міграція, міграційні процеси,органи влади, правоохоронні органи, регулювання міграційних процесів, управління міграційними процесами, міжнародні організації, міждержавні організації, консульство, посольство дипломатичне представництво, міністерство, державна служба.

 

 

Система суб’єктів управління міграційними процесами

 

В системі суб’єктів міграційних відносин поряд з мігрантами, які є фізичними особами, доволі значну роль відіграють й юридичні особи. На відміну від фізичних осіб, які здебільшого виступають як носії міграційної активності, юридичні особи не беруть безпосередньої участі у міграційних переміщеннях, а вживають заходів щодо сприяння реалізації своїх прав фізичними особами у міграційних відносинах, та здійснюють регулювання процесами міграційних переміщень фізичних осіб.  

Регулювання міграційних процесів є важливою складовою державної політики тому, провідну роль в системі колективних суб'єктів міграційних відносин відіграють органи публічної влади, які наділені у сфері міграції правоустановчими, правозастосовними і правоохоронними повноваженнями. Саме вони є суб’єктами регулювання міграційних процесів.

Слід відзначити, що враховуючи міжнародний, глобальний характер міграційних процесів, питання щодо їх впорядкування протягом останнього сторіччя все більше набувають міждержавного значення. Тому для впорядкування міграційних процесів, та захисту осіб, які беруть участь у міграційних переміщеннях було створено чимало міжнародних інституцій.

Враховуючи вищенаведене, підсумуємо, що під суб’єктами регулювання міграційних процесів, зазвичай, розуміють носіїв прав і обов’язків у сфері державного (міжнародного) управління міграційними процесами, які уповноважені на здійснення своїх функцій у цій сфері відповідними правовими нормами міжнародних або національних актів.

Враховуючи розмаїття проявів міграційних процесів, завдання щодо їх регулювання покладаються на численні органи державної влади та міжнародного (міждержавного) управління, які мають різні завдання та наділеними різними повноваженнями у сфері регулювання міграційними процесами. З огляду на це, в юридичній літературі, враховуючи міждержавний характер міграційних процесів, суб’єктів регулювання міграційними процесами залежно від масштабу діяльності поділяють на міжнародні, державні, та недержавні.

Міжнародні організації, їх органи та представництва в свою чергу поділяють на світові, регіональні, міждержавні.

Систему державних суб’єктів регулювання міграційних процесів в Україні, в залежності від характеру та об’єму компетенції з урахуванням призначення, можна представити у такому вигляді:

- вищі органи державної влади. До них можна віднести Верховну Раду України, Президента України, Кабінет Міністрів України тощо;

- органи виконавчої влади (як центральні так і на місцях) які, в свою чергу, можна представити у вигляді підсистеми, яка складається з:

а) спеціально створених для підтримання міграційного режиму органів (Державна міграційна служба, Комісія при Президентові України з питань громадянства, Національна комісія з питань закордонних українців, Рада з питань трудової міграції громадян України);

б) органів, для яких підтримання міграційного режиму є основним видом діяльності, поряд з іншими основними, тобто одним з основних (Державна прикордонна служба, Міністерство закордонних справ та його представництва за кордоном);

в) органів, для яких підтримання міграційного режиму є другорядним видом діяльності (Міністерство освіти і науки, молоді і спорту, Міністерство охорони здоров’я тощо).

Поряд із обсягом і предметом компетенції у сфері міграції, критерієм класифікації органів виконавчої влади, наділених повноваженнями у сфері міграції, може виступати функціональна спрямованість їх діяльності – регулятивна чи правоохоронна.

До органів виконавчої влади, що виконують регулятивну функцію у сфері міграції, відносяться Міністерства: закордонних справ, інфраструктури, освіти і науки, молоді і спорту, охорони здоров'я, соціальної політики, органи місцевого самоврядування як органи опіки і піклування, Державна авіаційна служба України.

До правоохоронних органів, наділених повноваженнями у сфері регулювання міграції, відносяться: Служба безпеки України, прокуратура, міліція.

До органів виконавчої влади, що виконують обидві функції одночасно, відносяться прикордонна та міграційна служби – вони поряд із наданням адміністративних послуг наділені також повноваженнями щодо притягнення до юридичної відповідальності порушників міграційного законодавства.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!