Та основні концепти його дослідження.



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

 

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

 

 

ШУЛЬГА МАРИНА АНДРІЇВНА

 

ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

 

 

Навчальний посібник

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України

як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів

 

Київ - 2010

 

УДК 32:061.1ЄС

ББК 67.312.Ія7

Ш 95

Рекомендовано до друку вченою радою філософського факультету

Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 

Протокол № 2  від 26 жовтня 2009 року

 

Рецензенти:

 

Кармазіна М.С. - доктор політичних наук, професор, головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичних наук Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України;

Корнієнко В.О. - доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри українознавства, політології і права Вінницького національного технічного університету;

Чемшит О.О. - доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри філософських і соціальних наук Севастопольського національного технічного університету.

 

Шульга М.А.

Політичні аспекти євроінтеграції. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.:

 

В посібнику висвітлюються політичні аспекти євроінтеграції, як вони осмислюються сучасними європейськими науковцями. Перелік тем та завдань для самостійної роботи складений таким чином, щоб якомога повніше ознайомити студентів із особливостями концептуалізації політичних аспектів європейської інтеграції та проблем, що з ними пов’язані, в царині сучасної європейської політичної думки. В кінці кожної теми наводиться орієнтовна тематика рефератів, питання для контролю та список рекомендованої літератури. Наприкінці посібника пропонуються теми для дискусії, питання для самоконтролю до всіх тем, типові завдання для підсумкової контрольної роботи, глосарій, а також список рекомендованої навчальної і довідкової літератури.

Для студентів, аспірантів, науковців, всіх, хто цікавиться проблематикою сучасних євроінтеграційних процесів.

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України

як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів

 (лист № 1/11-707 від 10 лютого 2010 року)

ЗМІСТ

 

Передмова

 

Тематичний план

 

Символіка Європейського Союзу

 

Тема 1. Феномен Європейського Союзу та основні концепти його дослідження.

 

Тема 2. Політична європейська інтеграція: сутність та концептуальне оформлення.

 

Тема 3. Основні тенденції сучасної європейської інтеграції.

 

Тема 4. Розширення євроінтеграції та європейська ідентичність.

 

Тема 5. Поглиблення євроінтеграції та його негативні наслідки.

 

Тема 6. Європейський Союз та формування нового світового порядку.

 

Питання для самоконтролю

 

Типові завдання для підсумкової модульної контрольної роботи

 

Питання для дискусії

 

Глосарій.

 

Рекомендована навчальна і довідкова література

Додаток (Основні положення Лісабонського договору)

ПЕРЕДМОВА

Україна, будуючи власну зовнішню політику, виходить, насамперед, зі своїх національних інтересів та аналізу власного геополітичного положення. З огляду на її ресурсний, інтелектуальний, промисловий і транзитний потенціал Україна, безперечно, є значною європейською країною. Тому цілком логічною є стратегічна перспектива включення її в усі структури Європейського Союзу. Перспектива, яка базується на визначенні інтеграції нашої держави у європейський політичний, економічний, правовий простір та євроатлантичний безпековий простір як одного з її національних пріоритетів (Стаття 6 Закону України “Про основи національної безпеки України”).    

Водночас важливою умовою оптимізації євроінтеграційних прагнення незалежної української держави є прийняття до уваги політичних аспектів євроінтеграції, як вони осмислюються сучасними європейськими науковцями. Зважаючи на це, посібник “Політичні аспекти євроінтеграції” спрямований на ознайомлення студентів із особливостями концептуалізації зазначених аспектів та проблем, що з ними пов’язані, в царині сучасної європейської політичної думки.

 

Тематика посібника націлена на те, щоб:

 

- розкрити зміст основних концептів дослідження Європейського Союзу;

- охарактеризувати географічні, культурно-історичні та геополітичні виміри концепту Європи;

- розкрити сутність, історичні передумови та особливості концептуалізації сучасних євроінтеграційних процесів;

- висвітлити проблеми, що пов’язані з основними тенденціями сучасних євроінтеграційних процесів;

- ознайомити студентів із провідними мотивами розбудови та національними проектами Великої Європи;

- висвітлити співвідношення понять: “європеїзм” та “євроатлантизм”, “європейська спільнота” та “євроатлантична спільнота”;

- розкрити особливості європейської стратегічної культури та європейського проекту нового світового порядку.

 

Перелік тем та завдань для самостійної роботи складений таким чином, щоб зорієнтувати студента в сучасному дискурсі європейського будівництва. В кінці кожної теми наводиться орієнтовна тематика рефератів, питання для контролю та список рекомендованої літератури. Наприкінці посібника пропонуються питання для дискусії, питання для самоконтролю до всіх тем, типові завдання для підсумкової контрольної роботи, глосарій, а також список рекомендованої навчальної і довідкової літератури.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН НАВЧАЛЬНОГО ПОСІБНИКА

“ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ”

 

Тема 1. Феномен Європейського Союзу

та основні концепти його дослідження.

 

Основні концепти дослідження Європейського Союзу. Визначення, принципи та аспекти європейської інтеграції. Вузьке і широке розуміння європейської інтеграції.

Європеїзація: визначення і маркерні риси. Рівні дослідження та методологічні проблеми вивчення європеїзації. Європеїзація у контексті ЄС та європеїзація у контексті периферії ЄС. Механізми європеїзації. Європеїзація як інструмент вирішення сецесійних конфліктів.  

 

Тема 2. Політична європейська інтеграція: сутність та концептуальне оформлення.

Основні підходи до вивчення політичної європейської інтеграції. Політична європейська інтеграція: стратегія та доктрини. “Три позиції” аналізу політичної європейської інтеграції.

Основні теорії політичної євроінтеграції. Ніколас Мусис про феномен спільних політик Європейського Союзу. Концепт урядування про особливості Європейського Союзу.

 

 

Тема 3. Основні тенденції сучасної європейської інтеграції.

 

Дві тенденції сучасних євроінтеграційних процесів. Поглиблення євроінтеграції та феномен “тіснішої співпраці”. Феномен наднаціональності. Умови та ціннісний вимір наднаціональності. Інструменти та механізми обмеження наднаціональності.

Розширення європейської інтеграції: критерії вступу, програма підготовки країн-кандидатів до вступу в ЄС, інструменти. Європейська політика сусідства: цілі, інструменти та обмеження. Основна дилема розширення європейської інтеграції та рамкові формули її подолання.

Тема 4. Розширення євроінтеграції та європейська ідентичність.

 

Європейська ідентичність: характерні риси, критерії та підходи до конструювання. Європа та її Інші. Едвард Саїд про феномен орієнталізму.

Критерії конструювання європейської ідентичності та їх обмеженість. Івон Больман про мовні війни у Європі.

Проблема формування демократичної ідентичності Європейського Союзу та основні підходи до її вирішення. Демократична ідентичність Європейського Союзу та способи її моделювання. Публічність як засіб формування демократичної ідентичності ЄС. Юрген Габермас про залучення Іншого. Роджерз Брюбейкер про феномен переобрамленого націоналізму в країнах Центральної та Східної Європи. Публічність та дискурс залучення. Концепція “відповідальності за Іншого”.

 

Тема 5. Поглиблення євроінтеграції та його негативні наслідки.

 

“Проблема суверенітету” країн-членів Європейського Союзу. Функціональний суверенітет, розділений суверенітет та парламентський суверенітет країн-членів Європейського Союзу. 

“Брак демократії” у Європейському Союзі: витоки та способи подолання. Ларі Зідентоп про актуальні теми-проблеми “побудови демократії в Європі”. Жан-Франсуа Ревель про причини та шляхи подолання “викривлення” демократії в сучасних європейських країнах.

 

 

Тема 6. Європейський Союз та формування нового світового порядку.

 

Особливості європейської стратегічної культури. Юрген Габермас про феномен “розколотого Заходу”.

Спільна зовнішня і безпекова політика ЄС: етапи становлення та основні цілі. Концептуальні підходи до формування Спільної зовнішньої і безпекової політики ЄС.

Спільна стратегія ЄС стосовно США: завдання та труднощі вироблення. Емманюель Тодд “Після імперії. Есе про загнивання американської системи”.     

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 356; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!