ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВНЗ УКРАЇНИ



 

В зв’язку з переходом до постіндустріального, інформаційного суспільства значно зростає важливість факторів міжкультурної комунікабельності й толерантності і частина світових проблем може бути вирішена лише у рамках міжнародного співтовариства, що потребує формування сучасного глобального мислення і міжкультурних навичок у молодого покоління. Тому, в умовах розбудови української держави, глибоких соціальних перетворень, швидкого розвитку техніки та технологій, суцільної інформатизації та комп’ютеризації відбувається реформування системи освіти, зокрема вищої. Освіта в цьому контексті виступає як стратегічний ресурс соціально-економічного та культурного розвитку суспільства загалом, а також гарантом інтелектуального й духовного розвитку окремої особистості [3].

Треба зазначити, що стратегія розвитку вищої освіти України в контексті інтеграції вітчизняної освіти в Європейський та світовий освітній простір, стала рушійною силою реформування вищої школи, адже для країн, які прагнуть економічного та суспільного розвитку альтернативи євроінтеграції немає [5].

Інформаційно-аналітичне забезпечення виступає стратегічним ресурсом управління, де інформація - предмет управлінської праці, а більшість важелів впливу суб’єкта управління на об’єкт мають інформаційний характер, перебудовувати інформаційно-аналітичне забезпечення стратегічного управління згідно з стратегією треба дуже виважено та ретельно [1;3]. Для розробки проекту розвитку системи вищої освіти України потрібно вирішити питання законодавчого регулювання дії Болонського процесу в Україні, тобто перехід на трьохступеневу вищу освіту – здобуття рівня бакалавра, магістра та доктора. Також, виникає проблема автономії університетів та координації дій керівництва, зважаючи на пріоритетність вибору окремим університетом власної стратегії розвитку.

Для того щоб визначити шляхи удосконалення функціонування системи інформаційно-аналітичного забезпечення ВНЗ в Україні, слід розглядати структурні компоненти цієї системи як цілісне багатовимірне соціальне утворення. Ці структурні компоненти являють собою організації - окремі системи, і водночас є підсистемами єдиного цілого - системи державного управління, що підтверджується дослідженнями

Таким чином, аналітичній функції відводиться ключове значення у збереженні стабільності та в гармонізації взаємин ВНЗ із зовнішнім середовищем. Відтак сутність інформаційно-аналітичної діяльності у системі управління ВНЗ, визначена у загальних рисах, полягає у тому, щоб гармонізувати інформаційні потоки державно-управлінської системи та її середовища, забезпечивши вироблення на основі цієї інформації адекватних ситуації рішень. Ця діяльність є певною “прикордонною” діяльністю на межі системи та її середовища, що відповідно визначає її структуру [2].

Ще одним важливим для інформаційно-аналітичної роботи є вимір обсягу державно-управлінської інформації, що надходить до системи. Надмірна інформація може ускладнювати прийняття рішення, так само, як і її нестача. Тому однією з найважливіших проблем інформаційного забезпечення вищих навчальних закладів є визначення його достатності. Характер і обсяг інформації, що отримується ВНЗ, мають відповідати покладеним на них функціям [4].

Інформаційно-аналітичне забезпечення міжнародної діяльності в сфері вищої освіти України здійснюється державним апаратом управління та виконується у вигляді співробітництва українських ВНЗ з іноземними, створенні сприятливих умов для проектів з розвитку соціальних систем через здобуття студентами необхідних професійних навичок, знань та умінь, обміну досвіду подолання соціальної напруги для вирішення існуючих проблем. Прикладом цього є Маріупольський державний університет, управління якого діє згідно чіткого плану розвитку університету, професійної вертикалі та злагодженої роботи колективу. Інформаційно-аналітичне забезпечення міжнародної діяльності Маріупольського державного навчального закладу складається з комплексу зовнішніх та внутрішніх елементів управління, тобто зовнішні - підпорядкування вищий ламці управління у державі – законодавству України про освіту, внутрішні – улагодження праці колективу викладачів та студентів згідно норм чинного законодавства.

Управління в сфері міжнародних відносин має сталий розвиток, ВНЗ є провідниками трансформаційних реформ та передових течій. Управлінська інформація створює необхідні умови для здійснення та розширення зв’язків на міжнародній арені. Українські вищі навчальні заклади стають розвиненими центрами освіти та науки, поступово відчинивши свої двері для молоді різних соціальних груп і майнового статусу. Сучасна модернізація вищої освіти України дозволяє продовжувати цей шлях, поглиблюючи співпрацю з європейською спільнотою і тим розбудовуючи єдиний науково-освітній простір.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1. Дєгтяр А.О. Державно-управлінські рішення: інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення / А.О. Дєгтяр. - Х.: Вид-во ХарPI НАДУ «Магістр», 2004. – 224 с. 2. Верба C. Державна політика у сфері розвитку вищої освіти в Україні [Електронний ресурс] / С. Верба // Сучасна українська політика. Політики та політологи про неї. – Вип. 14. – С. 321–325. – Режим доступу : www.politik.org.ua/vid/bookscontent. 3. Журавський В.С. Болонський процес: головні принципи входження Європейський простір вищої освіти/ В.С.Журавський, М.З.Згуровський.- К.: Політехніка, 2003.- 200 с.

4. Забезпечення якості вищої освіти – важлива умова інноваційного розвитку держави і суспільства.-Матеріали до доповіді міністра освіти і науки України на підсумковій колегії МОН України  // Освіта України. – 2007. – № 8.- С. 15-16.

5. Пугачов С. Болонський процес: перспективи і проблеми / С.Пугачов // Освіта України. – 2007. – № 13. –С.7.

 

 

УДК026.07.021(477):004 (043)                                                                       Н.В. Стахієва

/м. Маріуполь/


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 248; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!