Порівняльні показники за 2008 – 2010 роки



Показники 2008 2009 2010
Бібліотечний фонд 562012 538502 534764
Кількість користувачів 51881 47716 47716
Книговидача 1102677 1050367 1108355
Відвідування 333065 315589 333660
Платні послуги 120000 125691,72 115094,42
Кошти на комплектування 177742 __ 98145

[4, с. 53]

Інформаційної робота ЦБС для дорослих м. Маріуполя за 2008 – 2010 рр. була насиченою різноманітними подіями: на дуже високому рівні була здійснена соціально-культурна та просвітницька діяльність (святкування знаменних дат, вечори пам’яті видатних людей, відкриття літературних клубів, проведення соціокультурних акцій, семінарів, участь у конференціях, тренінгах, фестивалях, виставках, презентаціях тощо). Такі високі показники розвитку бібліотек стали можливими завдяки прагненню кваліфікованих працівників зробити бібліотеку серцевиною в освітянській, культурній та суспільній складових. Завдяки їх наполегливій праці та цілеспрямованості ЦБС для дорослих м. Маріуполя, на чолі якої стоїть Центральна бібліотека ім. В. Г. Короленка. Вона зробила і продовжує роботи впевнені кроки на шляху до вступу в інформаційне суспільство, яке нині зі швидкими темпами розвивається в Україні.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Іванова Г. Р. Бібліотека як складова інформаційного суспільства / Г. Р. Іванова // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених і студентів “Проблеми формування інформаційної культури особистості”. – Маріуполь, 2010. –        С. 134–136.

2. Пріоритет – якість: крізь призму фактів: пояснювальна записка до звіту Маріупольської ЦБС для дорослих за 2008 рік / складач О. М. Подтинна. – Маріуполь: [б. в.] 2008. – 48 с.

3. Бібліотека – антикризова територія: пояснювальна записка до звіту Маріупольської ЦБС для дорослих за 2009 рік / складач О. М. Подтинна. – Маріуполь: [б. в.] 2009. – 35 с.

4. Підтримка і розвиток читання: стратегія і тактика: пояснювальна записка до звіту Маріупольської ЦБС для дорослих за 2010 рік / складач О. М. Подтинна. – Маріуполь: [б. в.], 2011. – 54 с.

 

 

УДК 025.3(043)                                                                                                 Ю.В. Кабанчук

/м. Маріуполь/

СУТНІСТЬ МАКРОАНАЛІТИЧНОГО ЗГОРТАННЯ ІНФОРМАЦІЇ

Впровадження інформаційних систем, ефективних засобів і методів переробки та пошуку інформації дають можливість користувачам з інформаційного масиву вибрати необхідну ревалентну інформацію. Тому треба використовувати згортання інформації, завдання якого полягає у змістовній оцінці значимості документа та зменшення фізичного обсягу або змін знакової форми документа за умовами мінімальної втрати інформативності.

У залежності від глибини аналізу, розрізняють макроаналітичне та мікроаналітичне згортання інформації. Макроаналітичне згортання полягає у відображенні у вторинному документі формальних ознак первинного та загальних відомостей про його зміст. До макроаналітичного згортання відносяться такі види (процеси), як складання бібліографічного опису, анотування, результатом яких є створення бібліографічних описів і анотацій [2, с. 6]. Складання бібліографічного опису – це процес стандартизованого представлення основних даних про документ. Анотування – це процес складання коротких відомостей, що характеризують документ з точки зору його змісту, форми, цінності, читацького призначення, оформлення.

Бібліографічний опис — сукупність бібліографічних відомостей про документ, яка наведена за певними правилами, що встановлюють порядок розташування зон та елементів, призначених для ідентифікації та загальної характеристики документа [1, с. 33].

Об’єктом для створення бібліографічного опису є електронні інформаційні ресурси, керовані комп’ютером, в тому числі ті, що потребують використання периферійного пристрою.

До бібліографічного опису документів висувають такі вимоги: достовірність, об’єктивність і цілеспрямованість бібліографічного опису; точність і повнота відображення ознак документа за допомогою найменшого числа елементів для його ідентифікації; єдність бібліографічного опису незалежно від галузі його застосування; бібліографічний опис має бути коротким, наочним; бібліографічний опис має складатися з великих структурних одиниць — зон опису, які, у свою чергу, поділяються на елементи [1, с. 38-39].

Роль бібліографічного опису документів у різних галузях діяльності людини є надзвичайно велика. Важко перелічити всі галузі у яких знаходить застосування бібліографічний опис. Крім документознавчої, інформаційної, бібліотечної, архівної, навчальної та навчальної діяльності, він відіграє велику роль у книговидавничій та книготорговельній практиці.

Анотація — це коротка характеристика документа, його частини чи сукупності документів із точки зору їх змісту, призначення, форми чи інших особливостей. Метою анотування є одержання узагальненої характеристики документа, що висвітлює його логічну структуру та найбільш сутнісні сторони змісту [1, с. 225-226].

Анотування використовують як засіб бібліографічної характеристики документа у бібліографічних посібниках, у каталогізації документів, у видавничій справі (макет картки з анотацією вміщують у книгах та періодичних виданнях). З метою інформації та реклами анотування застосовують у книжковій торгівлі, а також як засіб вилучення та фіксування інформації при читанні. Широко застосовують його при анотуванні різних документів, наприклад, дипломатичних.

Таким чином у зв’язку з безперервним зростанням обсягу документів, друкованої продукції зростає значення бібліографічної інформації, без якої у наші дні неможливо орієнтуватись у потоці документів. Якість такої інформації багато в чому залежить від бібліографічного опису. Фактично вся інформація про документи, їх облік та реєстрація здійснюються за допомогою бібліографічного опису. Без нього не можна скласти рецензію, реферат, огляд документів. Зрештою, макроаналітичне згортання інформації — необхідна передумова здійснення міжнародного обміну документною інформацією. Макроаналітичне згортання необхідне для подальшого представлення документів як в традиційному, так і в електронному вигляді.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Аналітико-синтетична переробка документної інформації [Текст] : навч. посіб. для дистанційного навчання / Т. Г. Горбаченко. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К. : Університет «Україна», 2008. — 312 с.

2. Власова Г.ВАналітико-синтетична переробка інформації: Навчальний посібник./ В.І. Лутовинова., Л.І. Титова. // – К.: ДАКККіМ, 2006. – 290 с.

 

 

УДК 651.4                                                                                                     К. І. Кузенкова

/м. Маріуполь/

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!