Сучасні концепції міжнародної торгівлі
З другої половини XX століття, коли міжнародний обмін набуває "вибухового характеру", світова торгівля починає розвиватися високими темпами. В період 1950—1994 pp. світовий торговий обіг зріс у 14 разів. За оцінками західних спеціалістів, період між 1950 і 1970 pp. можна охарактеризувати як "золоті часи" у розвитку міжнародної торгівлі. Саме тоді було досягнуто щорічного 7 %-го зростання світового експорту. Проте вже в 70-ті роки XX ст. він знизився до 5 %, ще більше скоротився у 80-ті роки. Наприкінці 80-х років світовий експорт продемонстрував помітне пожвавлення (до 8,5 % у 1988 p.). Після явного спаду на початку 90-х, у середині 90-х років він знову набирає високих темпів.
Природно, що зазначені зміни сприяли появі сучасних поглядів на управління міжнародним бізнесом. Вони належать не окремим групам дослідників, а представникам вищого менеджменту головних транснаціональних корпорацій. Як основний виділяється ресурсний підхід. Оскільки компанії мають у своєму розпорядженні обмежені ресурси, вони повинні вирішити, використовувати їх усередині країни чи на міжнародному рівні. Переконавшись, що можливості на міжнародному ринку можуть виявитися більшими, ніж на вітчизняному, компанії спрямовують свої ресурси в закордонний сектор. Тому, щоб зрозуміти, чому все ж проводяться торгові операції, необхідно визначити, які вигоди одержують окремі підприємства.
Концепція експортних можливостей включає чотири підходи.
|
|
1. Використання надлишкових потужностей. Часто компанії мають у своєму розпорядженні виробничі потужності в поточному або довгостроковому періодах, що не користуються адекватним внутрішнім попитом. Це можуть бути розвідані запаси природних ресурсів чи конкретні потужності для виробництва визначеної продукції, які важко переключити на виробництво інших товарів, що мають, можливо, відповідний внутрішній попит.
Разом з тим, малі країни прагнуть торгувати набагато ширше, ніж великі. Одна з причин полягає в тому, що технологія виробничого процесу може дозволити фірмі рентабельно випускати продукцію тільки при багатосерійному виробництві, у більших обсягах, ніж це потрібно для задоволення попиту у своїй країні. Для прикладу візьмемо автомобільну промисловість: у "Вольво" потреба експорту з невеличкого шведського ринку значно більша, ніж у "Дженерал моторе" — зі значного американського.
2. Зменшення витрат виробництва. Дослідження показали: компанії можуть зменшувати свої витрати на 20-430 % тоді, коли подвоюється випуск продукції, це явище відоме як "крива акумулювання досвіду" (experience curve). Наприклад, якщо ми візьмемо 20 %-ве зменшення витрат виробництва і початкову вартість; в 100 дол. на одиницю Продукції, то собівартість другої одиниці продукції буде дорівнювати 80 дол., четвертої — 64 дол. і т.д. Зменшення може бути пов'язане з декількома чинниками: покриттям умовно-постійних витрат за рахунок випуску більшого обсягу продукції; підвищенням ефективності за рахунок досвіду, набутого при виробництві великий партій продукції; масовими закупівлями матеріалів і перевезенням їх Значними партіями. Тому очевидно, що лідер ринку може одержати переваги стосовно зменшення витрат виробництва перед своїми конкурентами. Одним із засобів збільшення випуску продукції компанією є визначення ринку з глобальної, а не внутрішньодержавної точки зору.
|
|
3. Підвищення прибутковості. Виробник може за певних умов продавати ту саму продукцію з більшою вигодою за кордоном, ніж у |себе вдома. Це може бути пов'язано з відмінністю конкурентного середовища на закордонному ринку від вітчизняного, тому що там товар знаходиться на іншому етапі життєвого циклу. Таким чином, етап зрілості всередині країни може призвести до зниження внутрішніх цін, у! той час як етап зростання за кордоном може: звести нанівець актуальність зниження цін. Підвищення прибутковості може також відбуватися у зв'язку з розходженнями всередині країни і за кордоном державних заходів, які впливають на прибутковість (наприклад, розходженнями в оподатковуванні прибутків або регулюванні цін).
|
|
4. Розподіл ризику. Виводячи збут за межі ринку тільки однієї країни, виробник має можливість зводити до мінімуму коливання попиту, оскільки цикли ділової активності країн перебувають в різних фазах, а ті самі товари знаходяться на різноманітних етапах життєвого циклу. Ще один чинник розподілу ризику за допомогою експорту полягає в тому.; що виробник зможе придбати більше клієнтів, зменшуючи свою вразливість при втраті якогось одного чи декількох клієнтів.
Концепція імпортних можливостей. Імпульс до участі в торгівлі може надійти або від експортера, або від імпортера. У будь-якому випадку мають бути як продавець, так і покупець. Імпульс від імпортера полягає в тому, що фірма шукає дешевші і високоякісні сировинні та інші комплектуючі матеріали, готові вироби, щоб використовувати їх на своїх виробничих підприємствах. Або ж вона може активно шукати нові товари, розроблені за кордоном, щоб доповнити наявні асортиментні групи. Це дозволить компанії більше продукції запропонувати на продаж, а імпортеру — використовувати надлишкові потужності своєї торгово-розподільчої мережі.
|
|
Якщо міжнародні постачання сировини, матеріалів і комплектуючих зменшують витрати виробництва чи підвищують якість готових виробів, то компанія, що їх закуповує, має більшу стійкість проти конкуренції з боку імпортованих готових виробів або ж сама може більш ефективно конкурувати на експортних ринках. Автомобільна промисловість подає приклад глобальної конкуренції, що залежить від субпідрядників, у тому числі іноземних, у напрямку зменшення витрат виробництва.
Імпортер, як і експортер, має можливість розподілити свої операційні ризики. Розширюючи коло постачальників, фірма буде менше залежати від диктату або долі єдиного постачальника. В США, наприклад, багато значних споживачів, зокрема автомобільна промисловість, диверсифікували свої закупівлі сталі із залученням європейських і японських постачальників. Ця стратегія знизила ризик недостатнього постачання американської автомобільної промисловості у випадку виникнення страйку серед сталеливарників США, але одночасно посилила проблеми в сталеливарній промисловості країни.
Генеза МЕП
Торгівля та торговельна політика сягають глибокої давнини, що засвідчують історичні документи. Міжнародна економічна політика як система почала формуватися з розвитком світового ринку, прискореного Великими географічними відкриттями та переходом до індустріальної стадії цивілізаційного поступу, тобто на межі XV—XVI ст. Певні системні ознаки торговельної політики проявилися у вченні меркантилізму. Його суть полягала в тому, щоб за допомогою різноманітних методів продати за кордоном якомога більше товарів за найвигіднішою ціною, а купувати там якомога менше товарів і розраховуватися за них теж товарами чи послугами, а не золотом чи сріблом.
Економічна політика меркантилізму передбачала низку заходів внутрішнього та зовнішнього характеру, спрямованих на максимальне нагромадження в країні благородних металів. Серед них заохочення законодавчим шляхом споживання товарів національного виробництва, надання субсидій та іншої допомоги власній промисловості. Водночас споживанню іноземних товарів перешкоджали тарифи, заборони та інші обмеження. Оскільки готові вироби продаються на міжнародному ринку за вищою ціною, ніж сировина, її можна імпортувати, обробляти та продавати за кордоном. Різницю між дешевою сировиною та дорогою готовою продукцією оплачував іноземний покупець, що додавалося до сприятливого торговельного балансу. Власну сировину теж слід продавати за кордон лише у переробленому вигляді, вважали меркантилісти.
Оскільки заробітна платня становила основну частку в собівартості продукції, меркантилістська доктрина була спрямована на її мінімізацію, мотивуючи це необхідністю розширення зайнятості та підвищення національної конкурентоспроможності. Колоніальна політика передбачала контроль з боку метрополії над торгівлею і промисловістю колонії, підтримку виробництва товарів, які не вироблялися вдома, та забезпечення позитивного сальдо у взаємній торгівлі.
Зростання кількості благородних металів в країні відбувалося також внаслідок бурхливого розвитку навігаційних засобів та диверсифікації послуг морського транспорту як вітчизняним, так і зарубіжним контрагентам. Це згодом втілилося в концепції «невидимого» торговельного балансу, до якого належали доходи від інвестицій, надходження від посольств та туристів, а також платежі за послуги морського транспорту, не пов'язані безпосередньо з продажем товарів. На певній тазі розвитку меркантилізму державному регулюванню підлягали не лише експорт та імпорт, а й виробництво, монетарна (грошова) система та навіть споживацькі звички населення. Поряд з урядом регулятивні функції виконували також гільдії та корпорації. Вказане шіще свідчить про те, що меркантилізм втілював насамперед державну економічну політику, меншою мірою, претендуючи на теоретичну систему чи наукову школу.
Найбільше меркантилізм поширився у Франції та Великій Британії. Ж.-Б. Кольбер — перший міністр при французькому дворі Людовіка XIV стверджував: «Виробництво забезпечує зростання грошових доходів, в це і є основною метою торгівлі, а також єдиним способом піднесення могутності і величі держави».
В Англії політика меркантилізму була відображена у різноманітних законах, зокрема в Актах з навігації, а також у діяльності Таємної ради, Торговельної палати та інших адміністративних установ. Найвищою фазою меркантилізму стала навігаційна система, втілена в Актах про торгівлю, перший з яких був прийнятий у 1651 р. під час правління О. Кромвеля. Згідно з чинними актами, експорт з англійських колоній міг здійснюватися лише на кораблях, що належали, були збудовані та керувалися англійцями, яким надавали різноманітні субсидії і допомогу при будівництві та експлуатації суден. Багато колоніальних продуктів (т. зв. реєстрових (облікових) товарів) таких, як тютюн, рис, бавовна, цукор та навігаційне обладнання, а також матеріали, необхідні для будівництва та ремонту суден, експортувалися тільки до Англії. Інші види колоніальних товарів можна було продавати іноземцям, а деякі заборонено ввозити до країни, оскільки вони становили конкуренцію місцевим виробам.
Умови імпорту до колоній були аналогічними умовам експорту з них. Велика Британія залишалася основною ланкою колоніального імпорту: весь імпорт до колоній за незначними винятками доставлявся з Англії незалежно від того, де вироблявся той чи інший продукт. Винятки стосувалися випадків, коли порт завантаження товарів знаходився в третій країні. Законом 1660 року було запроваджено повну монополію Англії на здійснення каботажних (внутрішніх) перевезень.
Колоніальна політика Великої Британії теж будувалася на принципах меркантилізму. Це стосувалося процесу виробництва в колоніях, де випуск вигідних для метрополії товарів стимулювали, а розвиток конкуруючої промисловості всіляко стримували як економічними, так і адміністративними методами.
Цим цілям була підпорядкована і митно-тарифна система Великої Британії. У XVIII ст. в Англії та інших країнах позиції меркантилізму почали слабшати. Зростало невдоволення виробників, особливо представників сировинних галузей та землевласників, які потерпали від засилля цієї політики. З'явилося розуміння, що економічна система не зводиться винятково до дорогоцінних металів, а є значно складнішою (А. Сміт). Тривалий імпорт золота та срібла з американського континенту Іспанією і Португалією значно перевищував експорт дорогоцінних металів до країн Далекого Сходу, що зумовило не тільки значне зростання їх кількості в Європі, а й спровокувало одну з перших світових інфляційних хвиль. Розвиток банківської справи, широке застосування паперових грошей, кредитних інструментів сприяли зменшенню ролі золота та срібла як у місцевому, так і в міжнародному обміні.
Отже, політика меркантилізму почала суперечити новому змісту економічного розвитку XVIII ст., спричиненого промисловою революцією, бурхливим розгортанням капіталістичних ринкових відносин. Меркантилістське вчення зазнавало все більшої критики як з боку фізіократів, так і А. Сміта як засновника ліберального напряму в економічній науці. Замість жорстких принципів меркантилізму, спрямованих на повний контроль економічної діяльності, було запропоновано та обґрунтовано принципи економічної свободи, що отримали назву laissez-faire (франц. дозвольте робити) — невтручання держави в економіку.
Вчення фізіократів (основоположник Ф. Кене) найбільше розвинулося у Франції — аграрній країні. Його підґрунтям була концепція про «природний порядок», за якого не повинно бути монополії торговців та ремісії иків на основі створюваних за допомогою уряду гільдій та компаній. Добробут людей має забезпечуватися на основі вільного вибору громадянами певної сфери економічної діяльності. Водночас фізіократи перебільшували роль сільського господарства, помилково вважаючи його основою економічного розвитку в епоху зародження і зміцнення індустріальних форм виробництва.
Отже, XVIII ст. було своєрідним перехідним періодом від меркантилізму до вільної торгівлі. Інституційно це втілилося в англо-французькій торговельній угоді 1786 року, невід'ємною складовою частиною якої був торговельний лібералізм. 1825 р. парламент Англії дозволив еміграцію кваліфікованих робітників, заборонену у 1719 р., у 1833 р. були зменшені імпортні мита. У 1842 р. у цій країні було запроваджено ліберальну реформу тарифної системи, спрямовану на суттєве зменшення імпортного мита та усунення заборони на експорт машин, яка діяла з 1774 р. Основною перешкодою для повномасштабноі зовнішньої торгівлі залишалися «Хлібні закони», що передбачали захист національного сільськогосподарського виробництва від імпортованого зерна, перший з яких датується 1136 р. Відміна «Хлібних законів» у 1846 р. завершила процес лібералізації зовнішньої торгівлі Великої Британії.
Загалом торговельна політика в країнах Європи протягом 1815—1825 pp. була доволі строкатою.
Загалом Велика Британія залишалася форпостом вільної торгівлі як індустріально найрозвинутіша країна світу, в той час як на континенті все ще переважав протекціонізм.
У європейській торговельній політиці XIX ст. виокремлюють три основні етапи:
1) 1815—1860 pp. — збереження протекціонізму в європейських країнах та запровадження вільної торгівлі у Великій Британії;
2) 1860—1879 pp. — лібералізація торгівлі на європейському континенті;
3) 1879—1900 pp. — повернення до протекціонізму. У середині XIX ст. лише деякі країни (Нідерланди, Данія, Португалія, Швейцарія, Швеція, Бельгія) дотримувалися по-справжньому ліберальної політики. З 1850 по 1900 рік питома вага тарифних нарахувань у вартості імпорту найвищою була в Росії (32 35%), в Іспанії — 18—25%, у Швеції — 16—19%. У секретній доповіді міністра фінансів С. Ю. Вітте Миколаю II «Про необхідність установити, а потім невідступно дотримуватися певної програми торговельно-промислової політики імперії» (1899 р.) було зазначено, що населенню Росії доводиться купувати іноземні вироби за цінами, підвищеними внаслідок мита. Наприклад, за пуд чавуну англієць платить 26 коп., американець — 32 коп., а росіянин — до 90 коп.
Друга епохальна торговельна угода між Англією і Францією (1860), підписана майже через сто років І після першої, зумовила т. зв. тарифне «роззброєння» І на континенті внаслідок лібералізації торгівлі між Францією та низкою європейських країн на основі угод про надання режиму найбільшого сприяння. Це принцип ГАТТ—СОТ, згідно з яким кожна зі сторін, що підписують угоду, зобов'язана надати іншій державі, її фізичним та юридичним особам переваги та привілеї в торгівлі, які вона надає чи надаватиме в майбутньому третій країні. Початок останньої чверті ХІХ ст. вважають піком лібералізму на континенті, коли до системи «Кобденових угод» приєдналися практично усі європейські країни. Про перебіг подій у митній політиці протягом 1820—1990 pp. свідчать дані табл. 1.З.
Водночас, за межами Європи, насамперед у США, спостерігалася протилежна ситуація. Високі митні тарифи були спрямовані на захист молодої промисловості цієї країни. Протекціоністські заходи різного рівня та характеру зберігалися у США практично до закінчення Другої світової війни. Аналогічну політику проводила Німеччина, запровадивши у 1879 р. нові підвищені тарифи, що започаткувало поступове повернення до протекціонізму на континенті. У зв'язку з коливанням міжнародних цін (експортні ціни скоротилися з 1874 по 1897—1898 pp. на 35% , імпортні — на 49%), майже всі тарифи, що вступили в силу у 1879—1914 pp., були специфічними видами мита (мито, яке встановлюють у вигляді фіксованої суми коштів на фізичний обсяг товару), прив'язаними до кількісних параметрів експортно-імпортних відносин.
Історичні джерела засвідчують, що неєвропейські країни, зокрема Китай, проводили відкриту (ліберальну) торговельну політику, починаючи від династії Сун (960—1279 pp.), до кінця XV ст. В Японії ліберальний період тривав майже 250 років (з XV до середини XVII ст.). В Османській імперії ліберальна політика почалася з середини XVI ст. (моменту підписання торговельної угоди з Францією). В останній чверті XVII ст. та в середині XVIII ст. було встановлено митні тарифи на експорт та імпорт, які не перевищували 3% .
Напередодні Першої світової війни посилилася тенденція до підвищення імпортних тарифів, особливо з боку Росії, США, Іспанії, Франції та інших провідних держав. Протекціоністська політика зберігалася аж до 50-х років XX ст., після чого починається процес неухильного зниження імпортних тарифів, чому сприяло підписання у 1947 р. Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ).
Унаслідок проведення серії переговорів (раундів) в рамках ГАТТ з 1947 по 1995 pp., а потім в системі COT з 1995 р. дотепер рівень митних тарифів, особливо з боку розвинутих індустріальних країн досяг мінімальних розмірів. Процес лібералізації торгівлі поширився практично на всі країни - члени COT.
Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 309; Мы поможем в написании вашей работы! |

Мы поможем в написании ваших работ!