Теорія міжнародної вартості Дж.Cт. Мілля



Джон Стюарт Мілль у своїй роботі "Основи політичної економії" (1844 р.) показав, за якою ціною здійснюється обмін. За Міллем, ціна обміну встановлюється за зако­ном попиту і пропозиції на такому рівні, що сукупність експорту кожної країни дає змогу оплачувати сукупність її імпорту. Цей закон міжнародної вартості, або "теорія міжнародної вартості", — важлива заслуга Дж. Ст. Мілля. Теорія міжнародної вартості доводить, ідо існує ціна, яка оптимізує обмін товарів між країнами. Ця ринкова ціна залежить від попиту і про­позиції. На думку сучасного американського економіста Д. Чіпмена, цей закон — "одне з найбільших досягнень людського інтелекту". Той факт, що робота одержала визнання лише через 100 років, Д. Чіпмен, пояснював тим, що "цей закон був занадто великим відкриттям для свого часу".

Запропоновані Дж. Ст. Міллем закони міжнародної конкуренції зво­дяться, в основному, до двох найважливіших положень. Перше: при­родне прагнення до міжнародної виробничої спеціалізації веде до вста­новлення рівноваги у вигодах, одержуваних від цієї спеціалізації Друге: умови повної або часткової спеціалізації визначаються нерівністю в при­бутках, одержуваних від виробництва. Можливості ж повної виробничої спеціалізації залежать від еластичності заміни в споживанні, що існує між виробленими товарами і тенденцією до відносного вирівнювання абсолютних вигод держав, що беруть, участь у міжнародному обміні.

Регулятивні теорії розвитку

Теорія Хекшера — Оліна

Основи сучасних уявлень про те, чим ви­значаються напрямки і структура міжнародних торгових потоків, закла­ли шведські вчені-економісти Елі Хекшер і Бертіль Олін. Вони висунули теорію "вирівнювання цін на чинники виробництва", суть якої поля­гає в тому, що національні виробничі розходження визначаються різною кількістю чинників виробництва — працею, землею, капіталом, а та­кож різною внутрішньою потребою в тих або інших товарах.

У 1948 р. американські економісти П. Самуельсон і В. Столпер удо­сконалили теорію Хекшера — Оліна, запропонувавши свою: у випадку однорідності чинників виробництва, ідентичності техніки, досконалої конкуренції і повної мобільності товарів міжнародний обмін вирівнює ціну чинників виробництва між країнами.

У концепціях, заснованих на моделі Д. Рікардо з доповненнями Е. Хекшера, Б. Оліна і П. Самуельсона, торгівля розглядається не про­сто як взаємовигідний обмін, але і як засіб, за допомогою якого можна скоротити розрив на рівні розвитку між країнами.

Парадокс Леонтьева.

Подальший розвиток теорія зовнішньої торгівлі одержала у роботі американського економіста В. Леонтьева під назвою "Парадокс Леонтьева". Суть парадокса полягає в тому, що, використо­вуючи теорію Хекшера — Оліна, В. Леонтьев показав: американська економіка повоєнного періоду спеціалізувалася на тих видах виробниц­тва, що потребували відносно більше роботи, ніж капіталу. Іншими словами, американський експорт, порівняно з імпортом, більш трудо­місткий і менш капіталомісткий. Цей висновок суперечив усім уявлен­ням про економіку США, що існували раніше. На загальну думку, вона завжди характеризувалася надлишком капіталу і відповідно до теорії Хекшера — Оліна можна було очікувати, що США експортують, а не імпортують висококапіталомісткі товари.

В наступні роки економісти з різних країн багато дискутували з при­воду "парадокса Леонтьева". Завдяки цьому теорія "порівняльних пере­ваг" одержала подальший розвиток. Вона стала включати поняття тех­нічного прогресу і нерівномірності його розподілу, позафірмової економії засобів, різниці між країнами в заробітній платі та ін.

Кейнсіанство

На початку 30-х років XX ст. Дж. М. Кейнс створив свою теорію управління національною економікою, включаючи і зовніш­ню торгівлю. Підсумкова праця Дж. М. Кейнса "Загальна теорія зайня­тості, відсотка і грошей" (1936 р.) стала фундаментом сучасної економіч­ної думки і практики. У подальших роботах було доведено, що інтерна­ціоналізація господарського життя і взаємозалежність стали всеосяж­ним процесом і роль зовнішньоекономічних зв'язків як чинника зростан­ня і розвитку значно зросла. Саме в цей період узгодження національної зовнішньоекономічної політики і її координація на багатосторонній основі набули особливого значення для справи стабільності й економіч­ного зростання.

Участь країни в міжнародному поділі праці, з одного боку, і забез­печення її міжнародної економічної безпеки, — з іншого, є стратегіч­ними напрямками управління зовнішньоекономічною сферою країни.

Монетаризм був реалізований у практиці державного регулювання на початку 80-х років XX ст. Інтелектуальним лідером монетарна їв став професор Чиказького університету іуіілтон Фрідман.

Головні відмінності між кейнсіанством і монетаризмом полягають:

а) у підході до визначення чинників, що впливають на зміну сукуп­ності попиту (кейнсіанці вважають, що сукупний попит формується під впливом різноманітних чинників, а монетариста головним чинни­ком вважають пропозицію грошей);

б) у трактуванні ролі держави (кейн­сіанці виступають за більш широке втручання останньої в економіку, монетариста дотримуються протилежної думки, відстоюючи дерегулю­вання).

На початку 80-х років XX ст. монетаристські концепції були викори­стані для подолання структурної кризи у світовій економіці і вже сфор­мованої взаємозалежності між країнами. Структурні реформи і макроекономічна адаптація, проведені спочатку в США, а потім і в Західній Європі, мали на меті дерегулювання в макро- і зовнішньоекономічній сфері на національному рівні, зсув у бік міжнародних механізмів кон­куренції і регулювання і, у зв'язку з цим, перехід до більш ліберальних і "демократичних" форм управління фінансовими і монетарними важе­лями, здійснюючи при цьому координацію внутрішньої макроекономічної політики і попиту.

Такий підхід, застосований на практиці американською адміністра­цією президента Р. Рейгана на початку 80-х років XX ст., а потім і в Західній Європі, дав змогу перебороти стагфляїдійний процес, що затягнувся, ство­рити нову систему, яка сприяє зростанню регулювання світогосподарських зв'язків монетарними засобами, враховує реалії національних суверені­тетів, дозволяє уникнути надмірної національної директивності.

Структурні реформи і макроекономічна адаптація стали стрижнем Стратегії на чотири десятиліття розвитку ООН, обговореної і прийня­тої в 1990 р. 18-ю Спеціальною сесією Генеральної Асамблеї ООН. Деле­гація України зробила значний внесок у розробку, узгодження і прий­няття підсумкового документа "Декларації про Стратегію на IV десяти­ліття розвитку ООН".

Результатом реалізації цілей Стратегії в промислово розвинутих і нових індустріально розвинутих країнах став десятилітній період без-кризового розвитку і високих темпів економічного зростання та станов­лення нової системи багатостороннього регулювання й національного управління зовнішньоекономічною діяльністю.

Теорія зовнішньоторговельного мультиплікатора одержала поширен­ня в західних дослідженнях з проблем міжнародної торгівлі. Відповідно до цієї теорії, ефект впливу зовнішньої торгівлі (зокрема експорту) на ди­наміку зростання національного доходу, розмір зайнятості, споживання й інвестиційну активність характеризується для кожної країни цілком визначеними кількісними залежностями і може бути розрахований і ви­ражений у вигляді визначеного коефіцієнта-мультиплікатора (множни­ка). Спочатку експортні замовлення безпосередньо збільшать випуск про­дукції, отже, і заробітну плату в галузях, що виконують ці замовлення. А потім починають зростати вторинні споживчі витрати.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 563; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!