Тема 2: Міжнародні торгові відносини та їх регулювання.



Роль СОТ у регулювання світової торгівлі

 

Методи та рівні регулювання міжнародних торгових відносин

 

Ускладнення міжнародного економічного життя та розвиток його суперечностей закономірно зумовлюють об'єктивну необхідність регулювання світових господарських зв'язків. Основним суб'єктом регулювання їх є держава. Напрацьовується система міжнародного економічного регулювання на регіональному та глобальному рів­нях. До першого належать такі структури регіональних економіч­них об'єднань, як ЄС, Зона вільної торгівлі в Північній Америці, АСЕАН та багато інших. Другий рівень становлять передусім чис­ленні економічні організації та установи ООН.

МЕВ втілюються в життя насамперед за допомогою відповідної зовнішньоекономічної політики держави, що є не тільки основним суб'єктом, а й базовим рівнем регулювання світових господарських зв'язків.

Історично з розвитком ринкової системи склалися два ос­новних різновиди зовнішньоекономічної політики держави:

Фрітредерство та

Протекціонізм.

У сучасному світі широко застосовується поєднання обох цих напрямів зовнішньо­економічної політики.

Фрітредерствополягає в проведенні лібералізації зовнішньої торгівлі та інших зовнішньоекономічних зв'язків країни при мінімальному втручанні держави в приватнопідприємницьку діяль­ність. Політика фрітредерства зародилася в Англії в останній тре­тині XVIII ст. і розгорнулася в першій половині XIX ст. Вона була пов'язана з промисловим переворотом, завдяки якому Англія стала "майстернею світу". Країна за таких умов була зацікавлена у знятті перепон, насамперед у вигляді високих мит, на шляху ввезення англійських товарів в інші країни, знижуючи, в свою чергу, бар'є­ри на шляху ввезення зерна та певних видів сировини на свій ри­нок (відомі "хлібні закони"). Дешевий хліб ще більше підвищував конкурентоспроможність англійських промислових товарів на зов­нішніх ринках, оскільки вів до зниження вартості робочої сили в країні.

Елементи фрітредерства запроваджувались в окремі періоди у Франції, Росії та інших країнах. Однак тривалий час ця політика не мала широкого застосування, оскільки країни були розгороджені економіко-політичними бар'єрами. Тільки після другої світової вій­ни вона поступово набирає сили в країнах ринкової системи світо­вої економіки.

Сьогодні принципи фрітредерства здійснюються в рамках регіональних економічних інтеграційних об'єднань (ЄС, НАФТА, АСЕАН тощо) та у світовому господарстві в цілому через ГАТТ-СОТ. Розвинені країни через ГАТТ-СОТ намагаються вико­ристати свої переваги в конкурентній боротьбі, відкрити для себе ринки інших країн та забезпечити більш низькі ціни на своїх рин­ках на сировину і напівфабрикати.

Протекціонізм - зовнішньоекономічна політика держави, що спрямована на підтримку розвитку національної економіки і здій­снюється за допомогою економіко-політичних бар'єрів, які захи­щають внутрішній ринок від певних іноземних товарів (відповідні аналоги національного виробництва, неконтрольований ввіз іно­земних капіталів тощо). При цьому інструментарієм зовнішньоеко­номічної політики держави є:

мито,

кількісні обмеження і заборона імпорту певних товарів,

підтримка через стимулювання національ­ного експорту,

валютне регулювання тощо.

Для протекціонізму характерне фінансове заохочення національної економіки для роз­витку конкурентоспроможного виробництва і економічного зрос­тання. Це забезпечує розвиток національних виробництв, які ще не досить конкурентоспроможні, але конче необхідні для розшире­ного відтворення і макроекономічного зростання, що приводить до збільшення доходів населення, інвестування в національну еконо­міку, суспільного багатства і добробуту.

Історично протекціонізм свого часу широко використовувався Францією, Росією, Німеччиною, США та багатьма іншими країна­ми для охорони внутрішнього ринку від більш розвиненої промис­ловості Англії. Перед другою світовою війною Німеччина викорис­товувала політику протекціонізму для нарощування національного економічного потенціалу. Після війни США, спираючись на свою могутність, застосовували політику протекціонізму щодо внутрішньо­го ринку при проведенні політики фрітредерства щодо зовнішніх ринків. В сучасних умовах протекціонізм застосовується періодич­но у відносинах між провідними центрами світової економіки (США, ЄС, Японія), а також країнами, що розвиваються,

Найбільш оптимальною зовнішньоекономічною політикою для України нині є поєднання фрітредерства з протекціонізмом. Фрітредерство доцільне в галузях, щодо яких країна зацікавлена в ши­рокому доступі на внутрішній ринок новітніх технологій, енерго­носіїв тощо. Протекціонізм економічно ефективний для захисту пріоритетних національних виробництв (зерно, цукор, кондитерські вироби, метал, вугілля, певні види судно- та літакобудування, ок­ремі види новітньої техніки і технології, космічна промисловість тощо).

Міжнародними формами регулювання економічної політики щодо світових господарських зв'язків є:

щорічні зустрічі керівни­ків провідних держав розвиненої ринкової економіки з усе біль­шим залученням останнім часом керівників інших країн; заходи міжнародних економічних організацій; робота "Троїстої комісії";

щорічні ділові зустрічі керівників багатьох держав та провідних фінансистів світу в Давосі;

використання структур ТНК та ін.

Міжнародне регулювання економічних процесів тією чи іншою мірою охоплює всі сфери процесу відтворення.

Однак якщо сфе­ра виробництва регулюється переважно в рамках ТНК, то особли­вого розвитку в сфері обігу набуває міжнародне регулювання саме на регіональному рівні як результат тривалого досвіду розроб­ки умов торгівлі на регіональному, а потім і на світовому ринках (ГАТТ-СОТ).

Метою міжнародного регулювання є підвищення ефективності економіки вільного підприємництва, досягнення високих темпів економічного зростання у світовому господарстві. Про втручання у господарську діяльність фірм мова не йде. Економічні інтереси суб'єктів ринку були і залишаються обмежувачем зовнішнього впли­ву на ринкові механізми. Якщо міжнародне регулювання не збіга­ється з економічними інтересами суб'єктів ринкових відносин, то вони (суб'єкти) навряд чи будуть виконувати узгоджені правила гри і мета регулювання стане недосяжною. В рамках міждержав­них регіональних економічних об'єднань не абсолютизується й сама ідея координації дій, оскільки будь-яка країна не поривається до неї, якщо конкурентоспроможність товарів визначається незалеж­но поведінкою суб'єктів ринку. Власне тому на практиці узгоджен­ня позицій досягається на основі поєднання загальних і особливих інтересів і цілей учасників, як правило, методом наполегливого пе­реконання, що спирається на економічні доводи.

Взаємозв'язок соціально-економічної та організаційно-економіч­ної структур сучасного світового господарства об'єктивно зумов­лює потребу в розширенні масштабів і функцій міжнародного регу­лювання, обміну досвідом.Основними напрямами цього регулювання є подальша лібералізація торгівлі, координація дій щодо ТНК, вироб­лення загальних умов торгівлі сировиною та готовими виробами, розв'язання питань зайнятості, інфляції, валютних курсів і, врешті-решт, гармонізація національних економічних політик, а в перспекти­ві - вирівнювання техніко-економічних показників розвитку дина­мічних економічних систем і підтягування до них інертних систем.

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 423; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!