Загальна теорія судової експертології (концептуальні основи)



За рівнем і значенням інформації, яку містять об'єкти судової експертизи, вони можуть поділятися на високо-, середньо- і ма­лоінформативні. Об'єкти, що не несуть жодної інформації, є не­придатними для дослідження [7; 22].

Предмет кожної науки відображає її сутність. Поняття предме­та експертизи є поняттям родовим для всіх експертиз. Предмет конкретного виду експертизи — поняття видове і поняття предме­та конкретної експертизи — поняття конкретне [13]. У спеціальній літературі поняттю предмета експертизи приділяється багато ува­ги, але автори трактують його по-різному (О. Р. Шляхов, Ю. Г. Ко-рухов, О. Р. Россинська, Ю. К. Орлов, М. О. Селіванов, Г. М. Над-горний, В. Д. Арсеньєв, Р. С. Бєлкін, Т. В. Авер'янова, М. Я. Сегай). Більшість авторів вважають, що предметом експертизи є факти, обставини (фактичні дані), що встановлюються шляхом проведен­ня експертизи на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва чи ремесла і дослідження матеріалів кримінальної або цивільної справи [13, с. 6].

Слідом за В. Д. Арсеньєвим автори колективної монографії, виз­начаючи предмет судової експертизи, виходили із загальнофіло-софського поняття предмета пізнання, зазначали, що «предмет су­дової експертизи — поняття науково-практичне...», воно тісно пов'язане з поняттям теорії судової експертології як науки, яке відноситься до експертної діяльності [13, с. 68]. З урахуванням цьо­го вони визначили предмет судової експертизи як «вирішення за­вдань експертизи — встановлення фактичних даних, що відобража­ються в матеріальних носіях інформації про них, методичними за­собами (методиками) експертного дослідження [13, с. 69]. Т. В. Авер'янова, аналізуючи це визначення, дійшла висновку, що предметом експертизи можна вважати встановлення фактів (фак­тичних даних), суджень про факт, що має значення для криміналь­ної, цивільної, арбітражної справи чи справи про адміністративне правопорушення, шляхом дослідження об'єктів експертизи — ма­теріальних носіїв інформації про подію.

М. Я. Сегай справедливо зазначає, що Т. В. Авер'янова, визна­чаючи предмет загальної теорії експертизи, не роз'яснила, що вона розуміє під експертною діяльністю у всьому різноманітті її ас­пектів. Судячи із запропонованої нею в 1992 р. структури предме-

19


Лекція 1

та, під судово-експертною діяльністю вона розуміє лише діяль­ність з проведення судових експертиз, оскільки виключила з пред­мета правові та організаційні засади судової експертизи. Такої думки про об'єкт і відповідно про предмет науки дотримувалися Р. Бєлкін, С. Бичкова, Ф. Джавадов, [11, с. 750]. Зрозуміло, що без однозначного тлумачення поняття «судово-експертна діяльність», її структури і функцій неможливо розкрити предмет судової екс-пертології, об'єктом вивчення якої є судово-експертна діяльність.

Отже, предметом судової експертології є закономірності фор­мування, розвитку і функціонування експертної діяльності в ціло­му і предмети конкретних експертиз.

Судові експертизи проводяться у зв'язку з розслідуванням і розглядом адміністративних, кримінальних, цивільних і госпо­дарських справ. Вирішувані ними питання дуже різноманітні.

Зміст предмета судової експертизи можна також розглядати з двох позицій — наукової і практичної. З погляду наукової галузі знань предметом науки про судову експертизу є закономірності формування якостей об'єктів і їх зміни у зв'язку зі вчиненням зло­чину. З погляду практичної діяльності предметом судової експер­тизи є фактичні дані (обставини справи), що встановлюються на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва або ремесла, і дослідження матеріалів кримінальної, цивільної або гос­подарської справи.

Стосовно конкретної експертизи, то її предметом є експертне завдання, яке слід вирішити експерту в ході і за результатами дослідження на підставі відповідного обсягу спеціальних знань з використанням засобів і методів, що знаходяться в його розпоряд­женні.

Суб'єкти загальної теорії судової експертології

Суб'єктами судово-експертної діяльності є особи і органи, що призначають експертизу, судові експерти і судово-експертні за­клади. Взаємодія і правовідносини суб'єктів судово-експертної діяльності здійснюється у процесі встановлення доказових фактів у двох формах: процесуальній і непроцесуальній.

Судовий експерт — це не заінтересована в результаті справи обі­знана особа, яка володіє необхідними для вирішення експертних завдань спеціалізованими знаннями і практичними навиками,

20


I


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 461; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!