Загальна теорія судової експертології (концептуальні основи)



ББК 67.6я73 К49


Рекомендовано до друку вченою радою

Київського національного лінгвістичного університету

(протокол № 5 від 26 грудня 2005р.)

згідно з листом Міністерства освіти і науки України

(лист № 1/9-189 від 29 березня 2006 р.)

Рецензенти:

Ґалаґан В. І. — доктор юридичних наук, доцент, професор кафедри кримінального процесу навчально-наукового інституту підготовки слідчих і криміналістів КНУСВ;

Іщенко А. В. — доктор юридичних наук, професор Київського національного університету внутрішніх справ України, заслужений юрист України;

Сегай М. Я. — головний науковий співробітник Київського регіо­нального центру Академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор, академік АПрН України

Клименко Н. І.

К49 Судова експертологія: Курс лекцій: Навч. посіб. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007. — 528 с. ISBN 978-966-313-335-5

У курсі лекцій викладено 15 лекцій з концептуальних основ судової експертології: проблеми становлення науки, її загальна теорія, правові, методологічні і науково-методичні основи.

У додатках наведено науково-практичний коментар до Закону України «Про судову експертизу», положення Конституції і різних кодексів України, нормативно-правові акти галузей права, судової експертизи, зокрема Закон України «Про судову експертизу», Інструк­цію про призначення та проведення судових експертиз, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. 53/5 з доповненнями.

Курс лекцій розрахований на студентів, аспірантів і викладачів юри­дичних закладів освіти, а також працівників правоохоронних органів.

ББК 67.6я73

О Клименко Н. I., 2007

© Видавничий Дім «Ін Юре»,

ISBN 978-966-313-335-5

2007


Передмова

Розкриття і розслідування злочинів, а потім судовий розгляд справ — це процес доказування, акт, що постійно вдосконалюється на основі більш глибокого проникнення у сутність речей. Оскільки доказування в судочинстві спрямоване на встановлення фактів минулого, інформація про які потрапляє до слідчого і по­требує спеціального виявлення, фіксації, дослідження й оцінки, то встановлення цих фактів є неможливим без використання даних природничих і технічних наук. Залучення на службу правосуддю цих даних здійснюється через експертизу, яка впроваджує у судо­чинство досягнення науки та техніки і одночасно є засобом науко­вого пояснення і тлумачення фактів. Експертиза підвищує доказо­ву силу матеріалів справи і забезпечує встановлення об'єктивної істини.

Розвиток інституту судової експертизи у сучасний період, сут­тєве розширення її можливостей показало, що судова експертиза як вид специфічної діяльності через свій міждисциплінарний ха­рактер стала об'єктом наукового знання. Виникла необхідність створення самостійної науки судової експертології і розроблення її загальної теорії на основі систематизації накопичених на сьо­годні знань усіх видів судових експертиз.

Мета судової експертології — відобразити свою загальну теорію й історію розвитку, специфіку пізнавальної праці експерта, мето­дологію експертних досліджень і концептуальні напрями їх за­гального розвитку.

Курс лекцій підготовлений на основі аналізу норм чинного за­конодавства України, що регулюють процесуальні основи призна­чення і проведення судових експертиз, розгляду питань, пов'яза­них із судовою експертологією, на основі вивчення спеціальної літератури і практики. Використаний власний 17-річний досвід


Передмова


автора як судового експерта Київського науково-дослідного інсти­туту судових експертиз Міністерства юстиції України і 35-річний досвід педагогічної роботи зі студентами в Київському національ­ному університеті імені Тараса Шевченка.

Пропонований курс лекцій не слід розглядати як підручник, хо­ча в ньому використаний досвід читання лекцій з проблем судової експертології в вузах.

Це дослідження є проблемним, бо особлива увага приділяється спірним і невирішеним або малодосліджуваним питанням. Тому воно не може не мати недоліків, проте сподіваюсь на доброзич­ливість опонентів і конструктивність їх критичних зауважень.

Курс лекцій покликаний допомогти студентам, які готуються до юридичної діяльності, поглибити їх знання у галузі судових екс­пертиз на основі сучасних теоретичних розробок і їх можливостей.


Лекція 1

Загальна теорія судової експертології (концептуальні основи)

План

1.Поняття теорії та її місце в системі наукового знання.

2. Система і структура загальної теорії судової експертології та
її завдання.

3. Об'єкт і предмет загальної теорії судової експертології.

4. Суб'єкти загальної теорії судової експертології.

5. Методи загальної теорії судової експертології.

6. Функції загальної теорії судової експертології.

7. Окремі вчення у судовій експертології.

Література

1.     ВинбергА. И., Малаховская Н. Т. Судебная экспертология. Общетеоре-

тические и методологические проблемы судебных экспертиз: Учеб. пособ. - Волгоград: НИиРИО ВШ МВД СССР, 1979. - 183 с.

2. ЭйсманА. А. Экспертология в системе научного знания // Экспертные

задачи и пути их решения в свете НТР: Сб. науч. тр. ВНИИСЭ. — М.: ВНИИСЭ, 1980. - С. 65-72.

3. Корухов Ю. Г. Формирование общей теории судебной экспертизы: Ма-

териалы для ученого совета ВНИИСЭ. - М.: ВНИИСЭ, 1989. - 26 с.

4. Винберг А. И., Малаховская Н. Т. Предмет и методологические основы

науки о судебной экспертизе — судебной экспертологии // Эксперт­ные задачи и пути их решения в свете НТР: Сб. науч. тр. ВНИИСЭ, — М.: ВНИИСЭ, 1980. - Вып. 42. - С. 92-95.

5. Белкин Р. С. Общая теория советской криминалистики. — Саратов:

Изд-во Саратовского ун-та, 1986. — 398 с.

5


Лекція 1


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!