Способи знаходження коефіцієнта вагомості.



 

Для розрахунку коефіцієнтів вагомості застосовують експертний, вартісний та статистичний методи.

Експертний метод – це сукупність методів, заснованих на усередненому урахуванні думки фахівців даної галузі.

Вартісний метод передбачає встановлення функціональної залежності між коефіцієнтом вагомості та грошовими (трудовими) витратами, необхідними для існування даної властивості.

Відповідно до статистичного методу коефіцієнт вагомості береться як деяка функція від імовірності досягнення кожним одиничним показником якості продукції свого базового значення.

Якщо число зразків продукції перевищує кількість вибраних для оцінки показників властивостей, то застосовують метод вартісної регресійної залежності.Він заснований на визначенні регресійної залежності між показниками якості продукції та витратами на її створення та експлуатацію.

Метод граничних та номінальних значеньвикористовують у тих випадках, коли відомі гранично допустимі значення для показників якості придатної продукції даного виду.

Метод кваліметричних співвідношеньзастосовують у тому випадку, коли якійсь відносній зміні кількості продукції еквівалентна відносна зміна показника якості з точки зору ефективності використання продукції.

У випадку, коли коефіцієнти вагомості не можна визначити ніяким з відомих розрахункових методів, застосовують експертний метод. Треба зазначити, що експертні методи характеризуються точним результатом. Експерти визначають коефіцієнти вагомості показників якості в балах (за п’яти- або десятибальною шкалою, в частках одиниці і т.д.). Потім знаходять середнє арифметичне значення коефіцієнта, призначеного експертною групою для і-го показника якості, за формулою:

 

(11)

де n – число показників якості продукції;

N – число експертів;

 – параметри вагомості і-го показника, дані j-м експертом.

Нормовані коефіцієнти вагомості розраховують за формулою:

 

    (12)

При цьому виконується умова, за якою сума нормованих коефіцієнтів дорівнює одиниці, а жоден з коефіцієнтів не дорівнює нулю.

Коефіцієнт вагомості визначають різними способами: переваг, рангів, попарних зіставлень, послідовних зіставлень і т.д. Обробка результатів експертних оцінок полягає в наступному. При ранжируванні показників за зростанням міри важливості або привласненні цим показникам рангів експертами (метод переваг або рангу) значення кожного наведеного коефіцієнта вагомості знаходять за формулою:

(13)

де Ri – ранг і-го показника або його порядковий номер у таблиці показників;

L – число експертів.

При ранжируванні показників за убиваючою мірою важливості (метод послідовних зіставлень), коли менш важливі показники розташовують після більш важливих, коефіцієнти розраховують, користуючись формулою:

 

(14)

Формули 13 та 14 справедливі, коли можна виділити найбільш важливі показники. Для загальних випадків користуються формулою:

 

(15)

Отримані за цією формулою коефіцієнти вагомості відрізняються від тих, що стоять поряд, на одну й ту ж фіксовану величину. Тобто отримана залежність буде носити лінійний характер. Якщо хочуть, щоб коефіцієнти вагомості нелінійно відрізнялися один від одного, то застосовують формулу:

 

(16)

Значення коефіцієнтів вагомості, отримані за цією формулою, підпорядковуються гіперболічній залежності.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 666; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!