Методи контролю якості проекту.



    Постачальник повинен розробити і підтримувати в робочому стані документовані процедури контролю і випробувань для перевірки виконання встановлених вимог до продукції.

    Контроль і випробування, простіше кажучи, тестування програмного продукту може проводитися на декількох рівнях, від окремих елементів до закінченої системи. Існує декілька підходів до тестування, які стандартом не обговорюються. Вибір підходу залежить від постачальника. Постачальник повинен визначити, задокументувати і періодично аналізувати план тестування модулів, інтеграційних процесів, системи загалом і тестування для остаточного приймання.

    Програма контролю якості повинна передбачати наступні заходи:

v контроль розробки проектної документації;

v контроль постачання обладнання, конструкцій і матеріалів;

v першочергова інспекція;

v перевірка готовності до випробувань;

v метрологічний контроль, перевірка контрольно-вимірювальної апаратури;

v перевірка складування і зберігання;

v контроль процедур проведення інспекцій, випробувань і прийняття;

v виявлення непридатного обладнання, конструкцій і матеріалів;

v корегування впливів;

v реєстрація заходів по забезпеченню якості;

v проведення ревізій, бажано, силами сторонніх спеціалістів.

    Керівник проекту повинен постійно перевіряти стан справ з виконанням програми і точність її дотримання. Схема організації контролю якості проекту приведена на рис. 6.1.

    Для контролю якості проекту використовують такі методи та засоби, як: технічна інспекція, контрольні карти або графіки контролю (використовуються для відстежування вихідних змінних, для моніторингу вартісних і планових відхилень, похибок у проектній документації або в інших процесах проекту), статистичні методи (статистичні вибірки, аналіз динамічних рядів, створення статистичних моделей з метою перевірки та скорочення витрат і часу на проведення контролю якості) та графіки потоків, як допоміжний засіб в аналізі проблем, що виникають, діаграму Парето (діаграма, яка ілюструє появу різних причин невідповідності, впорядкованих за рангом виникнення причин) та аналіз тенденцій (передбачає використання математичних методів для прогнозування майбутніх результатів та технічних показників виконання тощо).

 

 

 


Рис. 6.1. Організація контролю

 

    Основною складовою контролю якості проекту є технічна інспекція. Здійснюють її на всіх підприємствах, що приймають участь в управління проектами. Для цього на підприємствах складають план технічної інспекції, який визначає в деталях види й засоби всіх перевірок і випробувань. У плані технічної інспекції виокремлюють критичні процеси (замовлення основного технологічного устаткування), зазначають умови обслуговування й використання нестандартних матеріалів, необхідний рівень контролю силами постачальників та інші аспекти. Розроблюючи план інспекцій, визначають обсяги перевірок, інструментальне оснащення, періодичність та детальність.

    Відповідальними за проведення технічного контролю та реалізації плану є: інспекція, відділ технічного контролю (ВТК), лабораторія, а також безпосередньо лінійний персонал.

    До основних видів діяльності інспекції належать:

- технічна взаємодія та аналіз технічних характеристик;

- оцінка постачальника (його досвіду) і повноти умов контракту;

- визначення типу контролю й особливих інструкцій для інспекторів;

- ліквідація забракованих виробів або устаткування;

- складання звітів.

    Зазвичай технічна інспекція підприємства передбачає такі заходи:

- перевірка ефективності методів контролю якості, які застосовує постачальник;

- оцінка стандартів якості постачальника;

- випробування;

- визначення робочих характеристик;

- аналіз документованих даних про раніше здійснені випробування;

- огляд поверхонь і перевірку розмірів.

    Для контролю якості проекту потрібно мати план управління якістю, операційні визначення, контрольні переліки та результати реалізації проекту.

За досягнення необхідної якості відповідає постачальник, але інспектор має сприяти виявленню умов, що негативно впливають на якість продукції, створюють скрутні становища чи затримують виробничий процес.

    Результатом контролю якості є прийняття рішень щодо прийняття робіт, продукції проекту, введення змін у процеси, якщо управління якістю не відповідає встановленим вимогам, нормам і стандартам та прийняття заходів щодо поліпшення якості проекту в цілому.

 

Контрольні запитання для перевірки знань:

1. Умови забезпечення якості продукту проекту.

2. Які роботи виконуються по забезпеченню якості проекту.

3. Які методи контролю якості проекту Ви знаєте? Охарактеризуйте їх.

 

 

Лекція № 7. Якість праці
(2години)

 

 

План лекції:

7.1. Характеристика якості праці.

7.2. Оцінка якості праці.

Рекомендована література: [13, 29-34]

 

Характеристика якості праці.

 

В ринкових умовах якість праці значно впливає на забезпечення високого рівня якості продукції, на зменшення витрат підприємства, на збільшення збуту та підвищення прибутків підприємства. Завдяки управлінню якістю праці можлива оцінка і вимірювання досягнутого рівня якості праці, пошук резервів її підвищення, розробка системи мотивації працівників, контроль за реалізацією заходів щодо підвищення якості праці.

Якість праці є одним з найважливіших чинників забезпечення якості продукції, ефективності діяльності підприємства. Але для успішного функціонування підприємства необхідна чітка система управління якістю праці.

Якість праці – сукупність властивостей процесу трудової діяльності, обумовлених здатністю і прагненням працівника виконувати визначену роботу поряд з визначеними вимогами. Взагалі, управління якістю праці підприємства – це сукупність дій і заходів щодо забезпечення ефективного планування, організації й контролю процесу підвищення якості праці, а також мотивації працівників до його здійснення з метою підвищення ефективності діяльності та зростання конкурентоспроможності підприємства. Управління якістю праці є сукупністю впливів на всі елементи та фактори, що формують рівень якості праці на підприємстві та їх взаємодію для підвищення ефективності функціонування підприємства. Управління якістю праці в сучасних умовах господарювання, доцільно розглядати як своєрідний процес, що постійно перебуває в стадії оновлення, вдосконалення та розвитку.

Результат праці оцінюється двома складовими: кількісною (об’єм та кваліфікаційний рівень виконуваних робіт) та якісною (ступінь виконання виробничих завдань).

У другій групі враховуються наступні два типи показників:

· 1-й – показники якості робіт, що виконуються за звітний період, враховуючи недоліки та зауваження, а також претензії суміжних підрозділів та замовника. Вони відображають ступінь відповідності наведених результатів вимогам, регламентуючих якість технологічної документації, відповідності їх стандартам та іншим вимогам, повноту представлення у звітах інформації тощо.

· 2-й – показники творчого рівня робіт, що враховують позитивні результати робіт, пов’язані з проявом ініціативи робітника, досягненням ним високих результатів при виконанні індивідуальних виробничих завдань, що вплинули на науково-технічний рівень розробки, економії матеріальних витрат.

Оцінка якості праці.

Показником результатів індивідуальної праці слугує коефіцієнт трудової та творчої участі робітника (КТТУ) у виконанні квартального плану робіт підрозділу, який складається з наступних складових:

 

(23)

де  – коефіцієнт, що враховує об’єм та кваліфікаційний рівень робіт,  – коефіцієнт зниження, що враховує недоліки та зауваження по роботі;  – коефіцієнт підвищення, що враховує творчий рівень та ініціативність робітника при виконанні праці.

 

(24)

 

    де і – число робіт в здійснюваному завданні, що виконані робітником; Т – трудоємність і виконаної роботи, що розрахована за нормативом витрат праці на її виконання; В – коефіцієнт кваліфікаційного рівня виконаних робіт; Ф – плановий фонд робочого часу в звітний період.

    На основі чисельних значень вказаних коефіцієнтів, визначених за результатами оцінки індивідуальної праці робітника, розраховують їх середнє значення за звітний період на момент атестації робітника.

    Підставою для збільшення посадового окладу співробітника за результатами оцінки його трудової активності являються наступні умови:

 

(25)

 

де – коефіцієнт об’єму та кваліфікаційного рівня; – коефіцієнт якості виконаних робіт; – кваліфікаційний коефіцієнт співробітника; m – число кварталів у звітному періоді.

    Підставою для підвищення співробітника у посаді за результатами його творчої активності слугує виконання наступної умови:

 

(26)

 

    де – коефіцієнт творчого рівня та ініціативності співробітника при виконанні робіт в j-м кварталі; – середній за j–й квартал коефіцієнт кваліфікаційного рівня виконуваних співробітником робіт:

 

 

    (27)

 

    Для визначення розмірів квартальної премії співробітників можна запропонувати наступну схему її розподілу за допомогою коефіцієнта творчої та трудової участі.

    Загальну схему квартальної премії, що виділена структурному підрозділу госпрозрахунковій одиниці наукової організації (відділу, лабораторії на правах відділу) визначають наступним чином:

      (28)

де  – фонд квартального преміювання госпрозрахункової одиниці наукової організації; – показник науково-технічного рівня робіт 4-го підрозділу, виконуваних у звітному кварталі; S – число підрозділів у госпрозрахунковій одиниці.

    Розмір квартальної премії співробітника розраховують за формулою:

 

(29)

 

    де t – число співробітників.

 

Контрольні запитання для перевірки знань:

1. Що розуміють під «якістю праці».

2. Складові результату праці.

3. Які умови є підставою для збільшення посадового окладу співробітника за результатами оцінки його трудової активності.

4. Які умови є підставою для підвищення співробітника у посаді за результатами його творчої активності.

 

Лекція № 8. Якість технології
(2 години)

 

План лекції:

8.1. Структура показників якості технологічної документації.

8.2. Якість технологічного процесу.

8.3. Загальні характеристики технологічного процесу.

Рекомендована література: [6, 13-14, 35]

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 367; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!