Виявлення оцінюваних показників.



 

Для виявлення оцінюваних показників необхідно знати:

ü як побудувати дерево властивостей, що характеризують якість об’єкта;

ü як для кожного об’єкта знайти відповідний показник.

Еквісатисні властивості – властивості, еквівалентні за своїм впливом на задоволення якоїсь потреби; властивості, однаковою мірою, що задовольняють якусь потребу (від «екві» – однаково і «сатіс» –  задовольняти).

Група властивостей– це сукупність властивостей, на які підрозділяється еквісатисна їм складна властивість.

Ширина групи– це кількість властивостей в групі.

Незалежність по перевазі – дві властивості, які в групі незалежні тоді, коли неможна віддати перевагу якісь. Наприклад, дві властивості А і Б входять в одну й ту саму групу властивостей і характер цих властивостей такий, що взяті самі по собі (тобто властивість А без врахування властивості Б і навпаки) більші значення показників кожної властивості переважні менших значень. Такі дві властивості, що характеризують приміщення, як природнє освітлення та площа незалежні по перевазі. Дійсно, яка б не була площа приміщення, завжди більше природнє освітлення буде переважною меншій.

Незалежна властивість – це властивість, що входить у групу властивостей, так що вона знаходиться з будь-якою з них в незалежності по перевазі.

Квазіпроста властивість – це складна властивість, яку можна підрозділити на групу менш складних еквісатисних властивостей, але яку не потрібно піддавати такому розподілу, так як відома функціональна (або кореляційний) залежність між показниками складної та еквісатісних з ним менш складних властивостей.

Дерево властивостей – графічне зображення розгалуджуваної (ієрархічної) структури, що складається зі складних властивостей і пов'язаних з ними груп властивостей.

Корінь дерева – показник якості, який знаходиться на самому нижньому рівні, тобто найважча властивість дерева.

Правостороннє (лівостороннє, верхньостороннє, нижньостороннє) дерево властивостей – дерево властивостей, в якому для кожної складної властивості відповідна група менш складних властивостей знаходиться на графіку праворуч (ліворуч, зверху, знизу) від нього.

Ярус дерева – це мінімальні по протяжності ділянки дерева, що заключні між вертикальними при право- чи лівосторонньому дереві або горизонтальними смугами при верхньо- чи нижньосторонньому дереві, що відокремлюють всі складні властивості. Яруси кодуються цифрами
0,1,2,3…, m.

Висота дерева – загальне число ярусів m в дереві властивостей.

Повне дерево – дерево властивостей, корінь якого знаходиться на нульовому рівні, розгалуджене до k-го рівня (k=1, m-1). В неповному правосторонньому дереві крайні праві гілки його можуть утворюватися не тільки простими і квазіпростими властивостями (як в повному), але і складними властивостями.

Піддерево – це виділена з даного дерева властивостей ділянка, яка сама представляє собою дерево з коренем, що знаходиться k-м на рівні даного дерева.

Дерево в строгій графовій формі – дерево властивостей, зображене так,як це прийнято в теорії графів (з вершинами і ребрами), рис. 4.1.

 

 

 

 


Рис. 4.1. Дерево властивостей в строгій графовій формі

    Дерево в нестрогій графовій формі – дерево властивостей, що зображене так, як прийнято зображувати, наприклад, таблицю спортивних змагань (рис. 4.2.).

Дерево в табличній формі – дерево, зображене в вигляді класифікаційної таблиці (рис. 4.3).

 

 

 


Рис. 4.2. Дерево властивостей в нестрогій графовій формі

 

 

 
 

 

 

 

 

 

       

 

Рис. 4.3. Дерево властивостей в табличній формі

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 377; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!