Взаємозв’язок кваліметрії з іншими науками.



 

Кваліметрія взаємопов’язана з деякими галузями науки, що вивчають ті ж проблеми.

Кваліметрія та метрологія.Для отримання комплексної оцінки якості продукції необхідно визначення окремих (в основному простих) властивостей якості. Проте для такої операції необхідно знати значення абсолютних показників цих властивостей. В більшості випадків такі показники вимірюються за допомогою приладів. Таким чином, кваліметрія використовує отримані в метрології дані як фундамент для своїх подальших досліджень.

Кваліметрія та експериментальна психологія.В кваліметрії важливу роль відіграють експертні методи. Вони являються основним інструментом при визначенні вагомості (важливості) показників якості. Проте розвиток експертних методів неможливе без даних, які отримують в експериментальній психології: даних про психофізіологічні можливості людини (експерта), вимог до психологічних характеристик експертів, похибок на систематичні та випадкові помилки, що чинять експерти, тощо. Тобто використання в кваліметрії експертних оцінок викликає потребу в тісному контакті з експериментальною психологією.

Кваліметрія та прикладна математика.Взаємозв’язок кваліметрії та прикладної математики заклечається в тому, що перша використовує методи, прийоми, принципові підходи, що розроблені у другій.

Кваліметрія та дослідження операцій. Дослідження операцій – це наукова дисципліна, що вивчає методи, за допомогою яких людина може визначити найбільш цілеспрямовану (оптимальну) стратегію своєї поведінки – прийняти правильне рішення. Саме кваліметрія розробляє критерії оптимізації (тобто критерії якості), які використовуються в дослідженні операцій при вирішенні задач, пов’язаних з оптимізацією параметрів якості.

Аксіологія (теорія цінностей) –визначає загальні підходи в оцінці всіх тих категорій, які представляють цінність для людини: духовних, етичних, естетичних, матеріальних. Якість будь-якого об’єкта представляє собою матеріальну (в деяких випадках і духовну) цінність для людини, воно являється, з одного боку, об’єктом дослідження аксіології, а з іншої – об’єктом кількісного аналізу в кваліметрії.

Теорія економічної ефективності.В теорії економічної ефективності використовують багаточисельні критерії ефективності, що мають загальну особливість: всі вони будуються на співвідношенні результатів, що отримують при проведенні того чи іншого господарського заходу, з витратами на нього. Кваліметричні оцінки, що включають в розрахунки економічної ефективності, допомагають забезпечити співвідношення порівнювальних варіантів та підвищують точність цих розрахунків. Таким чином, кваліметрія забезпечує отримання даних, які необхідні для використання в теорії економічної ефективності.

 

Поняття про міру та показники якості.

Кількісних характеристик у кожної властивості може бути декілька. Найбільш характерна з них називається мірою. Мірами фізичних властивостей є фізичні величини: маса, час, швидкість та ін. Мірами властивостей, що визначають якість, є показники якості. Показники якості продукції залежно від характеру задач, які вирішуються при оцінці рівня якості продукції, можна класифікувати за різними ознаками (рис. 2.1).



ü Показники призначення характеризують властивості продукції, що визначають її основне функціональне призначення. До них належать: класифікаційні, конструктивні, складу і структури.

ü Показники надійності характеризують надійність виробу як в цілому, так і його складових частин при збереженні основних параметрів функціонування протягом часу і в межах умов споживання, які встановлені в НД. До них належать: показники безвідмовності, довговічності, ремонтопридатності, збереженості.

ü Ергономічні показники характеризують системи «людина-виріб», «людина-робоче місце», «людина-машина» і враховують комплекс гігієнічних, антропометричних, фізіологічних і психологічних властивостей людини, які виявляються у виробничих і побутових процесах.

ü Естетичні показники характеризують інформаційну виразність, раціональність форм, цілісність композицій, досконалість виробничого виконання продукції та товарного вигляду. До естетичних показників належать: відповідність моді, стильова відповідність, художнє оформлення, чіткість виконання маркування і пакування та ін.

ü Показники технологічності характеризують властивості продукції, що обумовлюють оптимальний розподіл витрат матеріалів, засобів праці та часу при технологічній підготовці виробництва виготовленні та експлуатації продукції. До основних показників технологічності відносять: показники трудомісткості, матеріаломісткості та коефіцієнт використання матеріалів.

ü Показники безпеки характеризують особливості продукції, які забезпечують її нешкідливість і безпеку для людини при експлуатації чи споживанні. До показників безпеки належить час спрацювання захисних пристроїв, умови і режим експлуатації чи споживання, обмеження складу шкідливих включень та ін.

ü Патентно-правові показники характеризують новизну, патентну чистоту і патентний захист технічного рішення, яке використане при створені продукції і визначає її конкурентоспроможність.

ü Показники транспортування характеризують придатність продукції до транспортування конкретним видом транспорту і збереження своїх властивостей під час транспортування, а також можливість операцій, пов’язаних з транспортуванням.

ü Екологічні показники характеризують рівень шкідливих впливів на оточуюче середовище, що виникає при експлуатації або споживанні продукції. До екологічних показників належать наявність шкідливих домішок, які викидаються в оточуюче середовище, ймовірність викидання шкідливих часток, газів при збережені, транспортуванні, експлуатації чи споживанні продукції.

ü Показники стандартизації та уніфікації характеризують охоплення продукції стандартними, уніфікованими та оригінальними складовими частинами, а також рівень уніфікації з іншими виробами. До цих показників належить коефіцієнт пристосування, коефіцієнт повторюваності, коефіцієнт взаємної уніфікації та ін.

ü Економічні показники характеризують витрати на розробку, виготовлення, експлуатацію чи споживання продукції. До економічних показників належать витрати на виробництво та випробування дослідних зразків, собівартість продукції та ін.

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 293; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!