Класифікація промислової продукції.



    Для оцінювання рівня якості доцільно продукцію як об’єкт дослідження поділити на такі групи, кожна з яких може бути охарактеризована обмеженою сукупністю видів показників, які визначають рівень якості. У зв’язку з цим вся промислова продукція класифікується так (рис. 5.1).

    До першої групи належать: всі корисні копалини, в т.ч. руди і їх концентрати: природні рідке, тверде і газоподібне паливо; природні будівельні матеріали; коштовні матеріали; інші неметалеві копалини; сільськогосподарська продукція; квіти; лікарські трави; сировинні продукти і напівфабрикати бджільництва, шовківництва, тваринництва, птахівництва, звіроводства і мисливства, рибальства тощо.

    До другої групи належать: штучне паливо, мастила; металеві болванки, дріт; хімічні продукти, в тому числі гази, кислоти, луги, солі, добрива, лаки, фарби, штучні смоли, пластмаси; матеріали для текстильної та легкої промисловості; будівельні матеріали, целюлозно-паперові матеріали, лісоматеріали, електро і радіотехнічні матеріали; кіно- і фотоматеріали; лікувальні медичні матеріали.

 

 


                           Рис. 5.1. Класифікація промислової продукції

    До третьої групи входять: шматки мила; ліки в таблетках; котушки; проводи і кабелі; пляшки напоїв; кондитерські вироби; аптечні і парфумерно-косметичні вироби у промисловій упаковці; банки консервів; бочки з рідким паливом; балони з газами тощо.

    До четвертої групи входять: електровакуумні і напівпровідникові комплектуючі елементи; резистори; конденсатори; реле; болти; гайки; підшипники; колеса; цегла; кріпильні деталі тощо.

    До п’ятої групи належать: обладнання для різних галузей промисловості; автоматичні і автоматизовані комплекси, системи і лінії цього обладнання; сільськогосподарські машини; транспортні машини і засоби; вимірювальні прилади; засоби автоматизації та систем управління; медичні і побутові прилади й апаратура; шкіряні та валяльно-повстяні вироби; швейні та трикотажні вироби тощо.

    Використання цієї класифікації продукції необхідне для:

Ø вибору номенклатури одиничних показників певної групи продукції;

Ø визначення галузі використання продукції;

Ø обґрунтування можливості вибору конкретного виробу або декількох виробів як базових зразків;

Ø створення системи державних стандартів на номенклатуру показників якості продукції.

 

 

Алгоритм оцінювання якості.

 

    Для кваліметричного аналізу різних об'єктів в теоретичній частині кваліметрії існує певна послідовність виконуваних при цьому етапів роботи. Сукупність цих етапів може бути представлена у вигляді укрупненої блок-схеми алгоритму оцінки якості (табл. 5.1), яка відображає тільки той набір етапів, який відповідає спрощеному методу оцінювання якості.

Таблиця 5.1

Алгоритм оцінювання якості спрощеним методом

Розробка методики організації контролю (МОК)

1. Видача завдання на розробку та використання МОК (здійснює особа, що приймає рішення, ОПР) та ОРМ (особа, що розробляє МОК)
2. Визначення ситуації оцінювання (ОПР, ОРМ)
3. Формування груп учасників розробки та використання МОК: організаційної групи (ОГ), технічної групи (ТГ), експертної групи (ЕГ)
4. Побудова дерева властивостей та дерева показників об’єкту організаційною та експертною групами
5. Визначення значень коефіцієнтів вагомостей показників властивостей ОГ, ТГ, ЕГ
6. Визначення еталонних та бракувальних значень показників властивостей ОГ, ЕГ

Використання МОК

7. Визначення значень абсолютних показників властивостей ОГ, ЕГ
8. Визначення значень відносних показників властивостей ТГ
9. Визначення значень показників якості об’єктів ТГ

 

    Дана блок-схема відображає тільки той набір етапів, який відповідає спрощеному методу оцінювання якості. Найкращих результатів у створенні та випуску конкурентоздатної продукції досягають підприємства, що мають вичерпні відомості про стан та можливості виробничих процесів, а також ті, що своєчасно впливають на їх вдосконалення.

Контрольні запитання для перевірки знань:

1. Як класифікується промислова продукція.

2. На які класи поділяється промислова продукція з метою оцінювання її якості.

3. З яких етапів складається алгоритм оцінювання якості за спрощеним методом.

 

 

Лекція № 6. Якість проектів

 (2 години)

 

План лекції:

6.1. Поняття якості проекту.

6.2. Методи контролю якості проекту.

Рекомендована література: [13, 26-28 ]

 

Поняття якості проекту

 

    Проект вважається успішним, якщо завершений у передбачений термін, відповідає встановленим вимогам щодо обсягів та якості, а його вартість не перевищує запланованої у бюджеті. Якість – один із найважливіших параметрів проекту поряд з часом, вартістю і ресурсами. Щоб визначити тривалість і бюджет проекту, треба задати необхідну кількість днів і вказати суму коштів. Але як визначити якість у контексті проекту?

    Слово «якість» часто вживають для позначення елітарності, високої вартості, відповідності найвимогливішим побажанням споживачів. Міжнародний стандарт ISO 8402 визначає якість як сукупність властивостей і характеристик об’єкта, що гарантують його можливість задовольняти явні та неявні потреби споживачів.

    У вітчизняній і російській практиці управління проектами заведено виділяти чотири ключових аспекти якості:

v Якість продукту проекту як відповідність ринковим потребам і сподіванням споживачів. Цей аспект якості досягається завдяки точному та ефективному визначенню потреб і очікувань замовників з метою їх задоволення.

v Якість розробки і планування проекту. Цей аспект якості досягається завдяки детальній і ретельній розробці самого проекту і його продукту.

v Якість виконання робіт за проектом відповідно до планової документації. Цей аспект забезпечується завдяки дотриманню відповідності реалізації проекту його плану, а також забезпеченню розроблених характеристик продукції проекту і самого проекту.

v Якість ресурсів, що залучаються до виконання проекту. Досягається завдяки якісному матеріально-технічному забезпеченню проекту упродовж усього його життєвого циклу.

    У зарубіжній практиці стосовно якості проекту виділяють два основних елементи:

v Відповідність цілям проекту.

v Відповідність вимогам споживачів.

      Концепція відповідності цілям проекту часто інтерпретується як засіб визначення рівня якості і може використовуватися під час реалізації проектів, пов’язаних з організаційними змінами, змінами в інформаційних системах чи проектах створення нових продуктів. Відповідність цілям передбачає відповідь на таке запитання: чия думка береться до уваги? Відповіддю на нього є вимоги, що пред’являються споживачем до якості згідно з специфікацією або технічним завданням.

    Відповідність вимогам споживачів. Якість визначається як сукупність властивостей і характеристик продукту, що якнайповніше задовольняють вимоги споживачів. Це потребує від останніх здатності викласти свої вимоги щодо якості в офіційних документах; ними можуть бути перелік вимог споживачів до проектів організаційного розвитку, специфікація вимог споживачів до проектів створення нових продуктів тощо.

Як головний параметр якості проекту постає якість продукту (послуги), що є результатом виконання проекту. Якість продукту проекту означає відповідність вимогам споживача (цілям замовника). Щоб забезпечити якість продукту, необхідно:

· мати чітку специфікацію;

·використовувати відповідні стандарти і норми;

·залучати людські ресурси необхідної кваліфікації;

·провадити аудит якості продукту і проекту загалом;

·здійснювати гнучкий контроль якості;

·мати певний досвід у галузі управління проектами.

Чітка специфікація.

Без чіткого уявлення про те, що має бути досягнуто, команда проекту дезорієнтована. Специфікація – це документ, у якому зафіксовані всі технічні параметри і вимоги споживачів до якості продукту проекту. Можна специфікувати кінцевий і проміжний продукти. Що нижче рівень, за яким продукт специфікований, то легше здійснювати контроль.

Використання певних стандартів і досвіду.

Чим більше досвіду накопичено компанією, тим адекватнішими є стандарти і специфікації за проектом.

Залучення кваліфікованих ресурсів.

Якщо люди, які працюють над здійсненням проекту, мають відповідний досвід і навики, лише тоді вони можуть забезпечити досягнення вимог специфікації відповідно до встановлених стандартів. Це стосується й основного персоналу, зайнятого у реалізації проекту, й обслуговуючого. Звичною практикою має бути проведення строгого відбору членів команди проекту.

Аудиторські перевірки.

Використання аудиторських перевірок може забезпечити впевненість у тому, що створений за проектом продукт чи надані послуги відповідають вимогам споживачів. Але це може мати й протилежний ефект у тому разі, якщо кількість аудиторських перевірок і аудиторів буде завеликою.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 800; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!