Методи оцінки конкурентоспроможності туристичного підприємства.



Конкурентоспроможність підприємства-здатність підприємства здійснювати прибуткову діяльність в умовах конкурентного ринку. Забезпечується вона вмілим використанням організаційно-управлінських, науково-технічних, економічних, виробничих, маркетингових засобів для здійснення ефективної господарської діяльності.

Оцінка конкурентоспроможності підприємства або фірми характеризується здатністю успішно оперувати на конкретному ринку в певний момент шляхом реалізації конкурентоспроможних товарів або послуг.

Методи оцінки конкурентоспроможності:

§ порівняльний аналіз конкурентів Американської асоціації управління;

§ концепція аналізу конкурентів за чинниками ’’ 4 Р ’’;

§ SWOT-аналіз

SWOT- аналіз визначає сильні і слабкі сторони самого підприємства та його конкурентів і відображає становище кожного підприємства на діючому ринку. Також за допомогою цього методу можна простежити всі можливості і загрози для компанії під час її діяльності та своєчасно сплачувати заходи з попередження негативних чинників і розвитку позитивних. Метод передбачає використання матриці, яка має наступний вигляд (рис. 1):

 

  Можливості 1. 2. 3. Загрози 1. 2. 3.
Сильні сторони 1. 2. 3. 1 3
Слабкі сторони 1. 2. 3. 2 4

 

Рис.1. Матриця SWOT

Найбільш сприятливі маркетингові можливості відкриває поле «1», що дозволяє використовувати сильні сторони підприємства для того, щоб одержати віддачу від можливостей, які з'явилися в зовнішньому середовищі. Поле «2» дозволяє за рахунок можливостей спробувати подолати слабкі сторони, які з'явилися у підприємства. Можливість використання сил підприємства для усунення загроз припускає поле «3». І, нарешті, надзвичайно непривабливо і навіть небезпечно поле «4», для якого характерні слабкість позицій підприємства і погрози, що насуваються.

Конкурентна карта ринку.

Конкурентна карта ринку може бути побудована з використанням двох показників:

займаної ринкової частки;

динаміки ринкової частки.

Розподіл ринкової частки дозволяє виділити ряд стандартних положень туристичних підприємств на ринку:

Ø лідери ринку;

Ø підприємства з сильною конкурентною позицією;

Ø підприємства із слабкою конкурентною позицією;

Ø аутсайдери ринку.

Для визначення ступеня зміни конкурентної позиції доцільно виділити типові стани підприємства по динаміці його ринкової частки:

підприємства з конкурентною позицією, що швидко поліпшується;

підприємства з конкурентною позицією, що поліпшується;

підприємства з конкурентною позицією, що погіршується;

підприємства з конкурентною позицією, що швидко погіршується.

Ринкова частка / Темпи зростання ринкової частки       Лідери ринку Підприє-мства з сильною конкурентною позицією Підприємства із слабкою конкурентною позицією Аутсайдери ринку
Підприємства з тією, що швидко поліпшується конкурентною позицією 1 5 9 13
Підприємства з конкурентною позицією, що поліпшується 2 6 10 14
Підприємства з конкурентною позицією, що погіршується 3 7 11 15
Підприємства з тією, що швидко погіршується конкурентною позицією 4 8 12 16

Конкурентна карта ринку (рис.1) будується виходячи з перехресної класифікації розміру і динаміки ринкової частки підприємств. Це дозволяє виділити 16 типових положень підприємств, конкурентних переваг, що відрізняються ступенем використання, і потенційною можливістю протистояти тиску конкурентів. Найбільш значущим положенням володіють підприємства 1-й групи (лідери ринку з конкурентною позицією, що швидко поліпшується), найбільш слабким — аутсайдери ринку з конкурентною позицією, що швидко погіршується (16-а група).

 

Рис 1. Матриця формування конкурентної карти ринку.

Етапи життєвого циклу туристичного продукту.

Концепція життєвого циклу товарів виходить з того, що будь-який товар, якими б прекрасними споживчими властивостями він не володів, рано чи пізно витісняється з ринку іншим, більш досконалим  товаром. Кожен запропонований на ринок товар має певний цикл життя, протягом якого він знаходить своїх покупців.

Початковою стадією впровадження продукту на ринок вважається момент, коли підприємство вперше запропонувало його цільовій аудиторії. Основною характерною межею цієї стадії є повільний темп збуту продукту і як наслідок повна відсутність або наявність незначного прибутку.

Стадія зростання характеризується швидким збільшенням об'єму збуту і як наслідок прибутку. Хоча витрати на маркетинг залишаються на достатньо високому рівні, їх частка в загальних витратах фірми істотно знижується. Стадія зростання пов'язана із значним посиленням конкуренції, а основні маркетингові зусилля туристичного підприємства направлені на формування у споживачів переконаності як продукт і подальше розширення ринку. На стадії зростання підприємство прагне розширити сферу збуту продукту і проникнути в нові сегменти ринку.

Стадія зрілості характеризується уповільненням зростання збуту і

його стабілізацією. Це може пояснюватися поряд чинників:

зміною потреб клієнтів;

виходом на ринок нових, більш довершених продуктів;

посиленням конкуренції;

продукт може опинитися недостатньо рентабельним для фірми;

 зважаючи на появу нових можливостей ефективнішого вкладення капіталу.

Стадія спадуозначає настання того моменту, коли туристичний ринок починає пересичуватися даним продуктом. Відбувається стійке падіння об'ємів збуту і зниження (можливо, навіть до нульової відмітки) розміру одержуваного прибутку. Проте дана стадія може продовжуватися достатньо довго.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 461; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!