Технологічна підтримка електронної комерції на підприємстві.



Однієї з найважливішої складової технологічної основи ведення е-комерції на підприємстві є система управління ресурсами підприємства (Enterprise Resource Planning, ERP), що стала основою інфраструктури електронного бізнесу. Класична ERP-система містить у собі управління закупівлями, виробництвом, збутом, складськими запасами, трудовими ресурсами. При цьому фінансовий модуль (ним найчастіше обмежується автоматизація вітчизняних підприємств) являє собою лише одну з найпростіших частин системи.

ERP-система дозволяє автоматично планувати завантаження виробничих ліній сучасних підприємств (тобто саме тих, котрим удалося домогтися ефективного впровадження електронних бізнес-рішень) на основі показників (обсяги товарних партій, їхня номенклатура й строки поставки), сформованих у результаті обробки уведених покупцями замовлень. Час, необхідний для переналагодження встаткування при зміні конфігурації продукції, що випускається, також ураховується ERP-системою при плануванні виробництва й розрахунку собівартості.

При впровадженні електронного бізнес-рішення на підприємстві, що не володіє ERP-системою (тобто не спроможному чітко відслідковувати виробничі ресурси й складські запаси), ефект буде прямо протилежним бажаному. А саме: Web-покупці переконаються, що фірма не в змозі надати їм інформацію про строки поставки й ціні продукції із запитуваною конфігурацією. Впровадження ERP-системи являє собою досить значне явище саме тому, що спричиняє фундаментальну перебудову й оптимізацію бізнес-процесів усередині компанії. Як тільки це зроблено, можна думати про перебудову процесів взаємодії з постачальниками й замовниками.

Здійснити процес взаємодії із клієнтами дозволяє система CRM (Customer Relation Management). Дані системи являють собою комплекс програмних засобів, що дозволяє реалізувати взаємодію зі споживачами й управління електронними транзакціями. Системи CRM є сполучною ланкою між керівництвом компанії й географічно розподіленими споживачами.

Використання систем CRM приводить до налагодження контактів зі споживчим середовищем, а це, у свою чергу, викликає необхідність підвищення ефективності логістики. Причому логістики в широкому змісті слова, що охоплює всі питання, що виникають при побудові ланцюжків поставок і проходженні товару. Здійснити рішення даної проблеми дозволяють системи SCM (supply chain management) - АСУ ланцюжками поставок. Основні завдання, розв'язувані даними системами зводяться до наступним:

Закупівлі й постачання виробництва.

Управління складами.

Управління логістикою, оптимізація транспортних операцій.

Збут, робота з дистриб'юторами.

Логістика й визначення місцезнаходження ланок ланцюжка поставок.

Організація платежів в електронній комерції.

Однією з переваг е-комерції є здійснення платежів через Інтернет. У цьому випадку сплата базується на технології «банк-клієнт» (управління рахунками) або на технології електронних сертифікатів (цифрова готівка—електронні гроші).

На сьогоднішній день на базі обох технологій розроблено платіжні системи у Інтернеті. Основною відмінністю системи заклечається у тому, що в першому випадку ця система, забезпечуючи управління своїм банківським рахунком через Інтернет, а у другому (система «цифрової готівки») — гроші знаходяться у «гаманці»--спеціальній програмі комп’ютера.

Розрахунки за допомогою платіжних систем у Інтернеті характеризуються можливістю їх швидкого, анонімно, з високим рівнем захисту, з любого комп’ютеру, підключеного до сіті, в будь-яких розмірах (в тому числі в долях копійок -- мікроплатежі) і при низькій вартості трансакцій.

До систем управління рахунком відносяться такі системи, як системи eCharge, Cyberplat, eGold та DigiGold, а до систем «цифрової готівки»--eCash, PayCash, eCache, Millicent та IBUC.

Здійснення платежів у системі електронної комерції доцільно виконувати за допомогою технологій дистанційного банкінгу (рис. 2.1).

 

Рис. 2.1 Сервіси дистанційного банкінгу та їх можливості

 

Потенціал і перспективність розвитку послуг дистанційного банкінгу в значній мірі обумовлюються доступністю для клієнта та величезним розміром ринку для банківських закладів.

 

Контрольні запитання

1. В чому сутність поняття «електронна комерція»?

2. Наведіть перелік основних комп'ютерних технологій, що забезпечують технологічну підтримку електронної комерції напідприємстві.

3. Опишіть процедури створення Інтернет-магазину.

4. Перерахуйте основні особливості створення Інтернет-магазину в Україні.

5. Охарактеризуйте сервіси дистанційного банкингу.

Література: [3,4,9,10].

 

Лекція №3


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!