Класифікація віртуальних підприємств



Існують наступні групи критеріїв класифікації віртуальних підприємств: 1) юридичні; 2) географічні; 3) господарсько-економічні; 4) системно-мережні. Там же виділяються два їхній головних класи: віртуальні корпорації й віртуальні товариства (партнерства).

Віртуальна корпорація (ВК) являє собою електронне об'єднання капіталів (ресурсів) різного типу – фінансового, технологічного, людського (зокрема, інтелектуального) в інтересах виконання складних унікальних проектів, створення продукції світового класу й максимально повного задоволення вимог замовника. Як і її реальний правовий прототип, вона сприяє рішенню двох фундаментальних проблем ринкової економіки: 1) залученню капіталу для виконання унікальних проектів або розподілу бізнес-процесів з метою підвищення конкурентоспроможності продукції; 2) розподілу ризику в інвестиційних проектах.

Основною зовнішньоекономічною метою створення ВК є об'єднання ключових технологій і досвіду партнерів різних країн для проведення більше ефективних дій на світовому ринку. ВК характеризується певною незалежністю від учасників (можливістю легкої зміни партнерів), наявністю опосередкованого механізму керування (делегуванням повноважень), переходом від індивідуальної до колективної відповідальності партнерів і припускає договірні взаємини між всіма вузлами організаційної мережі й формування їхньої спільної власності.

Віртуальне товариство (партнерство) являє собою комп’ютерно інтегровану організацію взаємодіючих осіб, що перебувають у відносинах кооперації, тобто виконуючу спільну роботу й координуючі дії з метою витягу прибутку, будучи географічно вилученими друг від друга.

Серед найважливіших критеріїв інтеграції віртуальних підприємств виділяються об'єднання господарської діяльності, галузева спільність і юридична самостійність. На основі цих критеріїв уводяться основні типи віртуальних об'єднань: від найбільше «слабкого» - віртуальної асоціації до гіпотетично самого «сильного» - віртуального тресту.

У віртуальній асоціаціїпартнери, що перебувають на видаленні друг від друга, співробітничають лише при виконанні загальних операцій або функцій. Тут є дві ключові структурні характеристики: взаємозалежність між складовими операціями й розподіл відповідальності між учасниками.

Віртуальний консорціум створюється в інтересах реалізації великих програм або виконання інноваційних проектів. У рамках віртуального консорціуму можуть електронним способом поєднуватися підприємства різних країн, галузей і форм власності. При цьому інтеграція припускає в першу чергу спільне виконання функцій і побудову розподіленої мережі бізнес-процесів.

Віртуальний картель – комп’ютерно інтегрована форма об'єднання юридично самостійних організацій однієї галузі, що мають угоди про ціни, обсяги виробництва, ринках збуту.

Віртуальний синдикат - різновид віртуального картелю, у рамках якого крім вищевказаних угод існує єдиний орган збуту продукції учасників віртуального об'єднання.

Ціль вступу у віртуальний синдикат - одержати виграш від централізації збуту. Синдикати звичайно утворяться в галузях з масовою однорідною продукцією.

Віртуальний пул - тимчасове об'єднання різних компаній (можливо різних галузей), де для організацій-членів установлюються правила розподілу загальних видатків і прибутку, що надходять у єдиний фонд, який розподіляється за встановленою пропорцією.

Віртуальний концерн припускає електронне об'єднання компаній однієї або декількох галузей на основі централізації науково-технічних і виробничих функцій, збуту, фінансів, обліку та ін. Учасники делегують концерну частина своїх функцій - тих, які не можуть виконати самі, але залишаються юридично самостійними.

Віртуальний трест – форма об'єднання, при якій всі сторони діяльності вхідних у нього організацій поєднуються, а самі вони втрачають юридичну й господарську самостійність.

Віртуальна фінансово-промислова група(ФПГ) - складається з ряду неоднорідних юридичних осіб, вилучених друг від друга, які повністю або частково поєднують ресурси із застосуванням Інтернет-технологій на основі договору про створення ФПГ для технологічної або економічної інтеграції.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 349; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!