Класифікація бізнес-моделей е-бізнесу. Структура електронного бізнесу.



Міністерство освіти і науки України

Харківський національний економічний університет

 

 

Віртуальні підприємства та електронний бізнес

Конспект лекцій

Укладачі: Пушкар Олександр Іванович

  Грабовський Євген Миколайович

                  

 

 

Відповідальний за випуск Пушкар О. І.

 

 

Харків. Вид ХНЕУ, 2008


ББК

 

УДК 340.1

Рецензент - доктор екон. наук, зав. кафедрою менеджменту Харківського національного економічного університету Лепейко Т.І.

 

Затверджено на засіданні кафедри комп'ютерних систем і технологій.

Протокол № 1 від 31 серпня 2007 р.

 

 

Пушкар О.І., Грабовський Є.М.

Віртуальні підприємства та електронний бізнес. Конспект лекцiй.- Харків: Вид. ХНЕУ, 2008. - 56 с. (Укр. мов.)

 

 

Розглянуто поняття електронного бізнесу та віртуального підприємства, класифікацію таких підприємств, основні інформаційні технології, які підтримують відповідні бізнес-процеси в Інтернет. Наведено специфіку реалізації пріоритетних напрямків розвитку компанії в Мережі та проаналізовано її конкурентні позиції на ринку електронного бізнесу.

Рекомендовано для студентів економічних спеціальностей.

 

 Харківський національний економічний університет, 2008

 Пушкар О.І., Грабовський Є.М.

2008

Вступ

 

На сучасному етапі розвитку економіки відбувається формування нового виду підприємницької діяльності, що характеризується інтенсивним використанням інформаційних технологій і, зокрема, мережі Інтернет як фундаменту бізнес-системи компанії. Цей новий вид підприємницької діяльності отримав назву електронного бізнесу (е-бізнесу). Становлення та стрімке розширення національного ринку комп’ютерних технологій і програмного забезпечення, зростання кількості користувачів Інтернет, створення систем електронних платежів в Україні сприяють впровадженню й поширенню електронного бізнесу в умовах вітчизняної економіки.

Формується якісно новий техніко-економічний уклад світового господарства, середовище існування якого характеризується безперервним ланцюгом інновацій на основі використання нових інформаційних технологій і, зокрема, Інтернет. Мережа Інтернет стрімко розширює сегмент економіки електронного бізнесу, створює нові форми організації підприємств, змінює взаємозв'язки між виробництвом, клієнтами, товарами та інформацією.

Мета дисципліни – надання студентам теоретичних основ, практичних й методичних рекомендацій для застосування технологій електронного бізнесу в практиці управління підприємствами.

Завдання дисципліни – оволодіння навичками з управління процесами і технологіями розвитку електронного бізнесу високотехнологічних підприємств.

Предмет дисципліни– вивчення теоретичних основ і практичних навичків управління розвитком віртуальних підприємств та електронного бізнесу.

 


Модуль 1. Введення до електронного бізнесу

Лекція №1

Назва теми лекції «Електронний бізнес як сучасне середовище підприємницької діяльності»

Основний зміст і мета лекції.Метою лекції є ознайомлення студентів з електронним бізнесом, класифікацією бізнес-моделей е-бізнесу, структурою електронного бізнесу, а також вивчення принципів організації електронного бізнесу та розглянути вимоги до менеджера в умовах електронного бізнесу.

Ключові поняття:електронний бізнес, структура е-бізнесу,мережа Інтернет, Інтернет-вітрина.

Основні питання

1. Що таке електронний бізнес?

2. Як класифікуються бізнес-моделі е-бізнесу?

3. Яка структура електронного бізнесу?

4. В чому суть принципів організації електронного бізнесу?

5.Які вимоги до менеджера існують в умовах електронного бізнесу?

 

Поняття електронного бізнесу

Класифікація бізнес-моделей е-бізнесу. Структура електронного бізнесу.

Принципи організації електронного бізнесу

Вимоги до менеджера в умовах електронного бізнесу

 

Поняття електронного бізнесу

Інтенсивний розвиток інформаційних систем і технологій, розширення сфери застосування мережі Інтернет обумовили виникнення нової форми здійснення виробничо-комерційної діяльності, що одержала назва «електронний бізнес».

Під електронним бізнесом (е-бізнесом) розуміють комерційну діяльність компанії, яка реалізується за допомогою впровадження інформаційних технологій з метою створення інтегрованого ланцюжка доданої вартості.

Здійснення електронного бізнесу нерозривно пов'язане з необхідністю врахування основних особливостей цієї форми підприємницької діяльності:

1) середовищем бізнесу виступає глобальна мережа Інтернет;

2) необхідність клієнтоорієнтованого підходу в комерційній діяльності внаслідок зниження витрат переходу споживачів від одного продавця до іншого;

3) інформація є стратегічним ресурсом, що забезпечує конкурентну перевагу. Інформаційні системи не просто інструмент, що забезпечує обробку інформації для відділів і кінцевих користувачів усередині фірми. В умовах е-бізнесу вони повинні породжувати вироби й послуги, засновані на інформації, які забезпечать фірмі конкурентну перевагу на ринку.

4) поділ праці на рівні управлінських функцій за межами компанії: передача функцій керування з однієї компанії в кілька інших компаній. Компанії прагнуть розвиватися в ланцюжку інших організацій.

5) зміна форм конкуренції. Раніше конкуренція укладалася в основному в змаганні із ціни і якості, в умовах е-бізнесу - це конкуренція за швидкістю зміни бізнес - моделей і продуктів. У цьому зв'язку, технологія стає основним провідним фактором й визначає розвиток бізнесу. Вона дозволяє навіть маленьким компаніям стати більшими гравцями на міжнародному ринку.

6) посилення рівня конкуренції внаслідок розширення географії здійснення бізнесу.

Класифікація бізнес-моделей е-бізнесу. Структура електронного бізнесу.

Електронний бізнес має певну структуру, що утворять різні його види, бізнес-моделі й бізнесу-рішення.

Узагальнене подання структури е-бізнесу наведене на рис. 1.1.

Рис.1.1. Структура електронного бізнесу

 

В залежності від якісних характеристик кінцевих точок купівлі-продажу в електронному бізнесі виділяють бізнес-моделі, представлені на рис.1.2.

 

Рис.1.2 Основні бізнес-моделі електронного бізнесу

 

В табл.1.1 зведені основні характерні риси електронного бізнесу.

 

Таблиця 1.1


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 318; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!