ПИТАННЯ 1. Поняття, предмет і метод адміністративного права



ББК 67.9 (4 УКР) 301 я73 3-12

Затверджено до друку Вченою радою Київського інституту внутрішніх справ (Протокол №3 від 4.04.2001).

Рецензенти:

Є.В. Додін, доктор юридичних наук, професор В.О. Шамрай, доктор наук з державного управління

Забарний Г.Г, Калюжний Р.А., Терещук О.В., Шкарупа В.К.

Адміністративне право України: Посіб. для підготов, до Іспитів. - «.: Вид. Паливода А.В., 2001. - 194 с. - ( Б-чка студента).-Бібпіогр.: с. 198-202.

ВМ 966-95-871-1-5

У навчальному посібнику компактно викладено навчальний матеріал з курсу адміністративного права України для вищих юридичних навчальних закладів, який представлений у формі відповідей на питання, що виносяться на екзамени. Використовуючи даний посібник під час підготовки до екзаменів, студенти зможуть в оптимально стислі строки систематизувати і конкретизувати пройдений матеріал, зосередити свою увагу на основних поняттях, сформулювати приблизну структуру (план) відповідей.

Розрахований на студентів юридичних спеціальностей та інших навчальних закладів, де вивчається адміністративне право. Буде корисний також і для абітурієнтів.

ВМ 966-95-871-1-5

©Забарний Г.Г, Калюжний Р.А.,

Терещук О.В., Шкарупа В,К. ,2001 6 Дизайн тамакет обкладинки -

Художник Лада Холошо. 2001.

Передмова

Україна переживає надзвичайно складний період становлення саоєї державності. З проголошенням та початком розбудови демократичної правової держави на базі ринкової економіки в Україні розпочався перехідний період від однієї суспільно-економічної формації до іншої який, поряд з іншими важливими соціально-економічними чинниками, характеризується значним оновленням змісту, форм та методів державної діяльності, більш чітким розподілом повноважень між окремими гілками державної влади, глибокою структурною перебудовою державного механізму, пошуком ефективних шляхів правового регулювання нових суспільних відносин на кардинально оновленій правовій базі, основу якої сьогодні становить нова Конституція України. Вона віднесла забезпечення прав і свобод людини, соціальний, правовий та економічний захист громадян до найважливіших функцій держави.

Реалізація конституційнихположень значноюмірою залежить від організації державного управління, діяльності відповідних державних органів та їх посадових осіб.

З метою забезпечення реформування системи державного управління створення умов для побудови демократичної, соціальної, правової держави, утворення і забезпечення прав людини І громадянина розроблена і втілюється в життя Концепція адміністративної реформи в Україні.Ключове місце у правовому забезпеченні якої посідає адміністративне право - найважливіша фундаментальна галузь правової системи України, нормами якого регулюються суспільні відносини, щоскладаються здебільшого у сфері державного управління в процесі здійснення виконавчої влади. Адміністративне право України є також однією з профілюючих юридичних дисциплін у всіх навчальних закладах юридичного профілю, яка передбачає вивчення складногокомплексу теоретичних положень та правових інститутів, значного масиву нормативно-правових актів, що містять норми адміністративного права і визначають правовий статус різних суб'єктів управлінських стосунків, а також широкого діапазону суспільних відносин управлінського характеру з урахуванням їх різнобічного адміністративно-правового регулювання. Даний навчальний посібник не є альтернативою підручникам для отримання фундаментальних знань, а є посібником для підготовки і успішної здачі екзаменів. В ньому, на відміну від нині існуючих підручників з адміністративного права, матеріал подається стисло, конкретизовано у формі запитань і відповідей. Це допоможе студентам систематизувати знання, що отримані в процесі вивчення адміністративного права України, сконцентрувати свою увагу на основних поняттях, їх ознаках та особливостях, сформувати приблизну структуру (план) відповіді на можливі екзаменаційні питання.

Ця книга започатковує видавничу серію "Бібліотечка студента" до якої увійдуть навчальні посібники з профілюючих дисциплін, що вивчаються у всіх навчальних закладах юридичного профілю.

ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

ПИТАННЯ 1. Поняття, предмет і метод адміністративного права

Адміністративне право - галузь права, норми якої регулюють суспільні відносини, що виникають в процесі організації і реалізації виконавчої влади.

Норми адміністративного права:

встановлюють форми і методи державного управління, способи забезпечення законності в державному управлінні;

• регламентують порядок створення органів виконавчої влади, їхню компетенцію, повноваження посадових осіб цих органів;

взаємовідносини органів виконавчої влади з іншими державними органами, суспільними об'єднаннями, підприємствами і громадянами;

визначають правове положення громадян, органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань та інших недержавних формувань у сфері управління;

• регулюють управлінські відносини в соціально-політичній, соціально-культурній І економічній сферах.

Предметом будь-якої галузі права е коло суспільних відносин. що регулюються її нормами. Предмет адміністративного права - сукупність суспільних відносин, що складаються в процесі організації та діяльності виконавчої влади, а також пов'язаних з внутрішньою організацією діяльності державних органів, інших державних організацій та органів місцевого самоврядування, застосуванням заходів адміністративного примусу, реалізацією й захистом прав і свобод громадян у сфері виконавчої влади та здійсненням окремими недержавними формуваннями делегованих їм повноважень і функцій виконавчої влади.

Метод правового регулювання засоби (прийоми. способи) впливу на волю І поведінку учасників правових відносин.

Для адміністративного права характерні наступні методи правового регулювання:

метод влади - підпорядкування або метод прямого розпорядництва - означає, що одна сторона управлінських відносин юридичне владна, а друга - юридичне підвладна(наприклад відносини між податковою адміністрацією і платниками податку);

метод рекомендацій ~ рекомендації суб'єкта управління здобувають правову силу за умови прийняття її іншим учасником управління;

метод узгодження - ним регулюються відносини між учасниками, що не знаходяться між собою в підпорядкуванні;

метод рівності - означає, що суб'єкти, які знаходяться на одному рівні державного механізму, здійснюють спільні дії у формі адміністративного договору.

Суть методів адміністративно-правового регулювання управлінських відносин полягає в наступному:

встановлення певного порядку дій - припис до дії за відповідних умов і належним чином, передбаченим відповідної адміністративно-правовою нормою (ст.36 КпАП встановлено, що адміністративні стягнення можуть бути накладені не пізніше двох місяців з дня споєння вчинку, а перевищення цього строку не дозволяє притягувати винуватця до адміністративної відповідальності);

• заборона певних дій під страхом застосування відповідних юридичних засобів в пливу (заборона направлення скарг громадян на розгляд тим посадовим особам, чиї дії є предметом скарги, за порушення даної заборони, винні посадові особи несуть дисциплінарну відповідальність);

надання можливості вибору одного з передбачених адміністративно-правовою нормою варіантів належної поведінки, передбачених адміністративно-правовою нормою(надання посадовим особам можливості прояву самостійності при вирішенні питання про застосування до особи, яка скоїла адміністративне правопорушення, того чи іншого заходу адміністративного стягнення, або звільнити його від відповідальності);

надання можливості чинитиабо нечинити дії, передбачені адміністративно-правовою нормою у визначених нею умовах(громадянин сам вирішує питання, чи варто оскаржити дії посадової особи, які він оцінює як протиправні).

У сфері адміністративно-правового регулювання досить широко застосовуютьсяспеціальні адміністративно-правові режими - як сукупність спеціальних правил, установлених адміністративно-правовими нормами з метою регулювання відповідних суспільних відносин в окремих управлінських сферах, в межах певних територій, щодо окремих категорій громадян чи Інших суб'єктів управлінських стосунків, щодо певних видів діяльності тощо. До таких, зокрема, можна віднести паспортний, прикордонний та митний режими, режим державної або військової таємниці, режим заповідних зон, режим зон стихійного лиха, режим зони відчуження (наприклад, ЧАЕС), режим особливого, надзвичайного або військового стану, режим перебування на території України іноземних громадян, режим дозвільної системи та ін.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!