Зазначте причини та наслідки виникнення українських політичних партій на початку ХХ ст. на українських землях у складі Російської імперії.



Наприкінці XIX — на початку XX ст. в Над­дніпрянській Україні вже діяла низка загаль-норосійських політичних партій. Представники цих партій сповідували соці­алістичні ідеї, прагнули захистити інтереси робітників,однак ці партії ігнорували розв'язання українського національного питання.

Причини створення перших загальноукраїнських партій:

1) зростання революційного руху робітників та селян;

2) активізація діяльності земсько-ліберального руху;

3) активізація українського національного руху, його радикалізація, прагнення молодих політичних діячів досягнути автономії України;

4) створення та діяльність перших політичних партій в Росії та на Захід­ній Україні;

5) початок світової економічної кризи 1900—1903 рр.

У 1900 р. першою загальноукраїнською політичною партією стала Рево­люційна українська партія (РУП). Вона виникла на зборах студентських громад у Харкові. Засновники партії — Д. Антонович, М. Русов, Л. Маці-евич, Б. Каменський. Членами РУП були студенти, інтелігенція, службов­ці земств.Програмним документом РУП стала брошура «Самостійна Україна», автором якої був Міхновськии. У програмі РУП йшлося про надання Україні незалежності. Однак згодом відмовилися від таких вимог.РУП головну увагу приділяла агітації на селі, випуску газет та журна­лів, у яких йшлося про необхідність ліквідації поміщицького землеволо­діння, на­дання Україні автономії в складі Росії.РУП створила комітети («вільні громади») в багатьох містах Украї­ни. Унаслідок протиріч між лідерами в партії стався розкол.

У грудні 1904 р. з РУП вийшли деякі члені, що створили «Українську соціал-демократичну спілку» («Спілку»). її очолили О. Скоропис-Йолтухов-ський, В. Маауренко та ін.

У 1905 р. РУП була реорганізована в Українську соціал-демократичну робочу партію (УСДРП). її очолили В. Винниченко, С. Петлюра, М. Порш та ін.

Створення РУП прискорило процес організації нових українських по­літичних партій. У 1904 р. була утворена Українська демократична партія (УДП). її лідери — О. Лотоцькнй, Є. Чикаленко — висували гасло автономії України в складі Росії та проведення реформ.

З частини УДП утворилася Українська радикальна партія (УРП) на чолі з В. Грінченком, що також відстоювала автономію України в складі Росії. УДП та УРП були нечисленними партіями, а їхні програмні вимоги були багато в чому схожі. Наприкінці 1905 р. УДП та УРП об'єдналися в одну Українську демократично-радикальну партію (УДРП).

Висновок. На початку XX ст. в українському національному русі насту­пив новий період — утворилися перші загальнонаціональні політичні пар­тії. Вони були різних напрямків: соціалістичні (РУП, УСДРП, «Спілка»), національно радикальні (УНП) та демократично радикальні (УДРП). Партії мали схожі та відмінні пункти програм, але серед них не було ані надто «лівих», ані надто «правих».

Визначте причини та наслідки появи легіону Українських січових стрільців.

Легіон укр..січових стрільців (УСС) –укр..військова частина в складі австрійської армії, що діяла на рос.фронті в 1914 – 1918 рр. Ядро Легіону складали активісти січового, сокольського й пластового руху, учорашні гімназисти і студенти. У серпні 1914 р. Головнв укр. рада у Лювові створила Бойову Управу УСС. Австрійський уряд використовував УСС як «пушочне» м'ясо. Вони відправляли їх у саме пекло війни, не хвилюючи ся про їхню долю. Так, у ході Брусиловського прориву влітку 1916 р. австрійське командування прикрило січовими стрільцями найбільш важливий відрізок фронту – шлях з Підгайців на Бережани. У боях у районі Лисоні полк УСС утратив півтори сотні вбитими і кілька сотень стрільців потрапили в полон. Так, під час свого існування УСС утратило багато своїх людей – мужніх та хоробрих воїнів, яким, можливо, ще не виповнилося 21 рік.   

Причини створення:

Переважна кількість організацій вважали, що на руїнах Росії, буду створена самостійна Україна. Тому більшість виступила на боротьбу проти царської імперії. Головна укр. Рада створила окрему військову частину, що повинна започаткувати майбутню нац. Армію.

Наслідки: УСС став один з найкращих підрозділів айстро-угрської армії. У 1916р. потрапивши в оточення полк припинив своє існування.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!