Які землі увійшли до складу Російської імперії внаслідок поділів Речі Посполитої (зазначте, коли це сталося) і які адміністративні одиниці на них були утворені.



1772, 1793, 1795. 1772 р. за першим поділом Польщі – трикутник між Дніпром та Сожем: 1793 р. за другим поділом Польщі – Правобережжя і Волинь поділились на Київщину, Восточну Волинь, Поділля, 1795 р. за третім поділом Польщі – Західну Волинь по ріку Буг. Волинь поділилась на Київську губернію ( Київ), Подільську губернію (Поділля, Брацлавщина), Волинську губернію (Волинь). Територію України поділено на генерал-губернаторства і губернії, а місцевій владі доручено всіма засобами з’єднати українські землі «з загальною сім’єю корінних російських губерній».

Випишіть козацькі полки, що утворились у другій половині XVIІ ст. на Слобідській Україні. Зазначте, які історичні події сприяли утворенню слобідських полків.

Охтирський, Сумський, Ізюмський, Харківський, Острозький. У першій половині і особливо з середини ХVII ст. територія Слобожанщини стала швидко селитися головним чином за рахунок переселенців з Правобережної й Лівобережної України – українських селян міщан, козаків, які втікали сюди від гніту польських магнатів та шляхтичів, рятуючись от «розорення, от ляхов и от татар». Крім того, сюди втікали від панів і російські селяни та старообрядці, що зазнавали релігійних утисків. Поселялися тут і російські служилі люди, які будували укріплення і несли сторожову службу, оберігаючи населення від нападів кримських татар. Уже в середині XVII ст. переселенці заснували ряд міст – Острозьк, Лебедин, Охтирку, Суми, Харків і багато містечок, сіл, хуторів і слобод (від останнього слова пішла й назвала Слобідська Україна). Населення швидко зростало, і вже наприкінці XVIII ст. на Слобожанщині налічувалося близького 250 тис. українським і російських поселенців. Втікачі з України переносили на Слобожанщину й козацький устрій, який нагадував лад Лівобережжя.

Випишіть ім’я останнього кошового отамана Запорізької Січі. Стисло відтворіть його біографію.

Петро Калнишевський (1691-1803). Походив з козацько-старшинського роду Лубенського полку. Останній кошовий запорозький, від 1762,1765 – 1775, приймав участь в Російсько-туркцькій війні, талановитий полководець і дипломат, меценат, був чоловік дуже розважний і обережний. Кошовим отаманом обирався 10 років підряд. Дбав про колонізацію земель Запоріжжя, поширення хліборобства і торгівлі, їздив до Петербурга, де відстоював військові та адміністративно-територіальні права Запоріжжя від зазіхань російського уряду. Після ліквідації Січі був засланий в Соловецький монастир, де він просидів в камері-одиночці 25 років. Коли йому виповнилось 110 років, він потрапив під амністію, проте не захотів вертатися на Батьківщину. У віці 112 він помер і був похований на Соловках.

Уровень.

Визначте причини, хронологічні межі та наслідки Руїни.

Руина (1658-сер.18гг 17в.) – это трагический период в истории Украины, который начался после смерти Богдана Хмельницкого, характеризуется внутренней борьбой казацкой старшины за власть и вторжением в Украину иностранных государств, что привело к потере территориальной целостности, упадку Украинского государства, усложнило процесс развития украинской нации.

Причины Руины: 1) борьба за гетманскую власть между разными политическими силами; 2)глубокий раскол в среде украинской политической элиты по вопросам внутренней и внешней политики; 3) украинские земли привлекали иностранные государства – Россию, Польшу, Османскую империю, Крым, желавших установить на них свое господство.

Последствия Руины: 1) потеря территориальной целостности Украины, захват ее территории иностранными государствами; 2) Упадок Украинского государства; 3) Потери украинской культуры; 4) катастрофическое сокращение населения Украины: на Правобережье – 90%; 5) хозяйственная разруха Украины.

Розкрийте причини, суть та наслідки Руїни 60-80-х рр. ХVІІ ст.

См. Выше

Зазначте причини та наслідки протурецької політичної орієнтації Петра Дорошенка.

Відсутністю Дорошенка у Лівобережній Україні скористалися противники гетьмана, які в середині березня 1659 у м. Глухові на основі Глухівських статей 1669 проголосили гетьманом Д. Многогрішного. В цих складних умовах, намагаючись нейтралізувати ворожі дії Криму і отримати допомогу у боротьбі проти Речі Посполитої і Московського царства, Дорошенко восени 1669 уклав союзний договір з Туреччиною (затверджений Генеральною Військовою Радою 10-12 березня 1669 у Корсуні). Наслідки: 1672г – Бучачский мирный договор между Польшей и Турцией , Речь Посполитая признавала независимость Украинского государства в рамках Брацлавщины и Южной Киевщины. Подолье отошло к Турции, стало её провинцией, остальные земли Правобережной Украины с гетманом П.Дорваошенко признавали протекторат султана, Речь Посполитая платит Турции выкуп и ежегодную дань.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 406; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!