Які існують історико-правові оцінки Переяславсько-Московських домовленостей 1654 р. і які з них, на Вашу думку, є найбільш точними? Відповідь обґрунтуйте.



Серед істориків не вщухають дискусії з приводу визначення історико-юридичної суті Переяславсько-Московського договору. Автентичний, підписаний сторонами документ не зберігся, до нас дійшли лише його копії. Спектр тлумачень цієї угоди надзвичайно широкий, Але найпоширенішими є 5 підходів: «персональна унія» (незалежні держави, що мають власні уряди, визнають Владу 1 монарха), «васальна залежність» України від Росії, «автономія» України у складі Росії, «воззєднання» українського та російського народів, «військовий союз» між Україною та Росією. Під час російсько-українських переговорів російські посли відмовилися принести присягу, а потім відмовилися дати письмову гарантію збереження прав і вольностей України. Згідно з «березневими статями» Україна зберігала республіканську форму правлінння, територіально-адміністративний поділ, нову систему соціально-економічних відносин, незалежність у проведенні внутрішньої політики, Але збір податків здійснювався під контролем російської сторонни, заборонялися дипломатичні відносини з Варшавою та Стамбулом. Очевидно, що кожна з сторін бачила у договорі засіб для реалізації власних планів: Москва хотіла часткову залежність України перетворити на цілковиту, Чигирин прагнув вирвати українські землі зі складу Речі Посполитої та розбудувати власну незалежну державу.

Питання до теми № 3 «Велика Руїна. Гетьманщина. Ліквідація української автономної державності»

Уровень.

Випишіть із нижче наведених гетьманів тих, які протягом свого гетьманування двічі укладали угоди з Московською державою чи Російською імперією. Зазначте роки їх гетьманства, назви угод, що вони укладали, та їх основний зміст.

Брюховецький (1663-1668) 

Батуринські статті — умови, укладені між лівобережним гетьманом І. Брюховецьким і представниками московського уряду. Підтвердили умови україно-московської угоди 1654 р. ( Березневі статті) і були доповнені п'ятьма новими пунктами: Гетьманська адміністрація зобов’язувалася забезпечити харчами московське військо в Україні; Україна мала повернути московським поміщикам селян-утікачів;тУкр.. купцям заборонялося ввозити та продавати горілку й тютюн в Московській державі.

Московські статті — україно-російський договір, укладений у жовтні 1665 р. в Москві гетьманом І. Брюховецьким з урядом царя Олексія Михайловича: підтверджувалися привілеї козацьких старшин, посилювалася адміністративна та фінансова залежність від Москви, обраний на раді гетьман затверджувався царем, російські війська розташовувалися в 12 містах України, руські воєводи мали право втручатися в місцеві справи, царські війська забезпечувалися хлібом з України. Українські землі й міста оголошувалися володіннями московського царя. Повернення королівських грамот на Магдебурзьке право українським містам. Гетьману заборонялося вступати у зв'язки з іншими державами без дозволу царя. Київська митрополія переходила в підпорядкування до московського патріарха.

Випишіть політичну угоду, що встановлювала поділ Козацької держави на Лівобережний і Правобережний Гетьманати у третій чверті XVIІ ст. Коли і які держави цю угоду уклали, її основні положення.

Андрусівське перемир’я - Угода між Росією і Польщею за спиною України про припинення війни, підписана 30 січня 1667 року.

За умовами договору:

- припинялась польсько-московська війна 1654—1667 років;

- встановлювалося перемир'я на 13,5 років;

- під владою Московської держави залишалась Лівобережна Україна, Сіверська земля з Черніговом і Стародубом, а також Смоленськ;

- в складі Речі Посполитої залишалися Правобережна Україна (крім Києва) і Білорусія з Вітебськом, Полоцьком і Двінськом;

- Київ з околицями на два роки передавався Московії, проте в умові був ряд застережень, які давали можливість залишити Київ за Росією назавжди;

- Запорозька Січ мала перебувати під спільною владою обох держав;

- Річ Посполита і Московія зобов'язувались у випадку татарських набігів на Україну разом виступити проти кримського хана та Османської імперії, що викликало з її боку ворожу реакцію, підсилену підтримкою Франції, Англії, Голландії та Австрії.

На час підписання угоди гетьманом Лівобережної України був І. Брюховецький, Правобережної України – П. Дорошенко. У 1686 р. Росія і Польща підписали договір, відомий під назвою «Трактат про вічний мир», який закріпив Андрусівське перемир’я.

Серед наведених нижче козацьких урядів і соціальних верств випишіть лише ті, що були на території слобідських полків у середині XVII – XVIII ст. Поясніть, на якій території була решта соціальних верств і урядів: полковник, гетьман, кошовий отаман, полкова старшина, генеральна старшина, паланкова старшина, городові козаки, під помічники, компанійці, низовики, випищики.

Слобідські полки: городові козаки, підпомічники, гетьман, кошовий отаман, генеральна старшина, паланкова старшина, компанійці.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 252; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!