Виберіть серед держав ту, що утворилася у 1449 р. і зазначте, яку політику щодо українських земель проводили її правителі у XVст., коли ця держава припинила своє існування.



1449р. – утворення Кримського ханства. Українські землі були для його правителів об’єктом експансії, К.Х. здійснювало грабіжницькі набіги на південні землі Польсько-Литовської держави (тобто українські). К.Х. загрожувало життєдіяльності укр. земель. Припинило своє існування в 1783р.

Політична діяльність кого з Великих князів литовських сприяла відродженню великих удільних князівств в Україні у XV ст. Вкажіть роки правління цих литовських князів, назви удільних князівств і чіткі хронологічні межі їх існування.

1385-1480рр – ліквідація удільних князівств на укр. землях і перетворення їх на звичайні провінції Литви.

Свидригайло. Виникає антилитовський рух, народні виступи 1440р на волині і Київщині. Намагаючись проводити гнучку внутрішню політику, литовська верхівка іде на відновлення Київського і Волинського удільних князівств. Завдяки діяльності Свидригайла Ольгердовича (1430) майже на століття було продовжено існування волинських князівств. По його смерті Волинь перетворилася на конфедерацію удільних князівств (Дубровицьке, Степанське, Острозьке, Корецьке, Чорторийське та інші), частина яких була утворена ним самим як компенсація своїм васалам за втрату інших земель. Волинь зберегла статус автономної землі, де князівські родини змагалися за уряди старости володимирського та маршалка волинського, а їхні уділи поступово зливалися з приватними володіннями.

Випишіть українські воєводства, що існували у складі Польської Корони на середину XVI ст. Поясніть, коли і за яких обставин вони були утворені.

на сер. 16 ст, до прийняття люблінської унії польській короні належали галичина, зх. поділля ,холмщина.

Внаслідок Люблінської унії 1569 Волинь, Підляшшя, Брацлавщина та Київщина перейшли під владу Польщі. На цих землях запроваджувався амін-територ. Устрій за Польським взірцем у складі Речі Посполитої було утворено такі воєводства: Руське (Київ і Волинь 1439р. за короля Владисл.3), Белзьке(1462р), Подільське(1539р після люблінської унії).

Випишіть князівства, що існували на території України у XV ст., зазначте, чим була зумовлена їх поява і скільки часу вони проіснували.

Намагаючись проводити гнучку внутрішню політику (в українських землях розгортався анти литовський рух, про це свідчать народні виступи), литовська верхівка іде на відновлення Київського та Волинського удільних князівств з 1452 по 1571р

Галицьке князівство – південно-західне руське князівство династії Рюриковичів на території сучасної Галичини з центром у місті Галич. Наприкінці 10 століття за Володимира Святославича Галицька земля увійшла до складу Київської Русі. В 1349 році воно було ліквідоване.

Сіверське князівство (також Новгород-Сіверське князівство) — одне з удільних князівств Чернігово-Сіверської землі з центром у Новгороді-Сіверському. Постало 1097 року. Під час нападу Батия на Східну Європу в 1240-их роках Сіверське князівство було спустошене, але існувало й після татар потому, спочатку під татарською зверхністю потім, з середини 14 століття, під зверхністю Литви (першим литовським Сіверським князем був Дмитро Ольгердович), а з 1503 року — Москви (під владою московських Рюриковичів) яка ліквідувала Сіверське князівство у 1523 році.

К., П., Ч. утворилися після смерті Мстислава (1132) після остаточного розпаду київської Русі. Після входу цих земель до Великого князівства Литовського були об’єднані в Руське князівство.

Випишіть у хронологічній послідовності і зазначте дати козацьких повстань кінця XVI – початку XVII ст.

1591-1593 рр. - Козацьке повстання під проводом К.Косинського, 1594—1596 рр. — Козацьке повстання на чолі С.Наливайком, 1625 р. — Козацько-селянське повстання Марка Жмайла. Куруківський договір, 1630р. — Козацько-селянське повстання Трясила, 1635 р. — Повстання Івана Сулими,1637-38 рр. — Козацько-селянські повстання Павла Бута, Якова Острянині – 1638, Д. Гуні – 1638.

Уровень.

Випишіть козацькі повстання, що сприяли зростанню козацького реєстру на початку XVIІ ст. Зазначте, у якому році ці повстання відбувалися і чим вони завершилися.

 

Випишіть у хронологічній послідовності із зазначенням дат ті козацькі повстання кінця XVI – початку XVII ст., що призводили до заборони козацтва або скорочення кількості реєстровців і зміцнення влади уряду Речі Посполитої над козаками.

1) 1591-93 Коз-сел п-я на чолі з Кришт Косинським 2) 1594-96 Коз п-я з Наливайком 3) 1625 Коз п-я з Марком Жмайлом 4) 1637 Коз п-я з Бутом 5) 1638 Гуня .

Випишіть із перелічених соціальних верств ті, що існували у Великому князівстві Литовському в XV-XVI ст., які з них належали до непривілейованих і особисто невільних верств суспільства Великого князівства Литовського: князі, невільники, бояри, пани, ізгої, холопи, гості, міщани, смерди, купці, рядовичі, закупи, гридні.

.Князі , пани –Привельовані-магнати, Бояри-соц прошорок в шляхетському стані , Холопи- невільні, Мещани-прості люди, Купці,-торгівці Гридні-молодші дружинники.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!