Тема. Цифрові медіа, як дидактичні засоби



1. Використання мережі Інтернет на заняттях.

2. Електронні медіапродукти навчального призначення.

Завдання для самоперевірки

1.  Як можна використовувати електронні медіа ‒ дидактичний засіб?

2.  Законспектуйте приклади електронних медіа.

3.  Дослідіть зарубіжну класифікацію програмного забезпечення освіти.

Література: [1, с. 95–110; 2, с, 57–63; 3, с. 218–231; 4, с. 143–167; 9, с. 18–27; 13, с. 33–35; 17].

Тема 8. Дидактичні властивості електронних медіазасобів

Мета:усебічно проаналізувати дидактичні властивості електронних медіазасобів.

План

1. Електронні медіапродукти навчального призначення.

2. Характеристика електронних навчальних засобів. Можливості електронних медіа.

3. Напрями дослідження проблеми нових ІТ в освіті.

Теми рефератів

1. Головні чинники переваг упровадження Інтернет-технологій в освітній процес.

2. Методи викладення матеріалу засобами електронних медіа.

3. Електронні медіапродукти навчального призначення.

4. Дистанційна освіта – європейський досвід упровадження до української системи освіти.

5. Характеристика електронних навчальних засобів.

Основні поняття і положення теми: електронні медіапродукти, електронні видання, електронні ресурси, інформаційні технології.

Короткі теоретичні відомості

Для підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

Нові інформаційні технології визначають конкурентоспроможність закладу освіти, перспективи розвитку всіх сфер його діяльності, можливість оперативного подання та опрацювання необхідної інформації. Динамічність і насиченість навчання у сучасній школі потребує використання високоефективних технічних засобів. Розглядаючи сучасні медіа у межах класифікації за каналом сприйняття, розуміють ті цифрові/електронні медіа, які роблять можливим мультимедійну інтеграцію різноманітних медіа у деяке комп’ютерне відображення: гіпертекстову структуру, текст, інтерактивність і моделювання. Сьогодні до електронних медіа ми відносимо радіо, ефірне і супутникове телебачення, відео, комп’ютерні мережі, комп’ютерні ігри тощо. Щодо функцій сучасних медіа у суспільстві існує багато думок. Уявлення щодо засобів масової інформації та комунікації змінювалось тому, що змінювався сам предмет. Розглядаючи електронні медіа щодо реалізації їх освітніх функцій, важливе значення має класифікація відповідних медіапродуктів і способів їх застосування у навчальному процесі. У цьому контексті необхідним є знайомство із сучасними інформаційними технологіями навчання та сучасними програмними засобами.

Засоби нових інформаційних технологій – це програмно-апаратні засоби і пристрої, що функціонують на базі мікропроцесорної, обчислювальної техніки, а також сучасних засобів і систем інформаційного обміну, що забезпечують операції щодо збору, нагромадження, зберігання, обробки і передачі інформації. До них належать ЕОМ, комплекти термінального устаткування для ЕОМ, локальні обчислювальні мережі, пристрої введення ‒ виведення інформації, засоби введення і маніпулювання текстовою і графічною інформацією, засоби архівного зберігання великих обсягів інформації та інше периферійне обладнання сучасних ЕОМ; пристрої для перетворення даних із графічної або звукової форм у цифрову, і навпаки; засоби і пристрої маніпулювання аудіовізуальною інформацією (на базі технології мультимедіа й систем «Віртуальна реальність»); сучасні засоби зв’язку; системи штучного інтелекту; системи машинної графіки, програмні комплекси (мови програмування, транслятори, компілятори, операційні системи, пакети прикладних програм) тощо.

Необхідність у створенні та використанні нового типу навчальних
засобів – електронних навчальних видань – об’єктивно зумовлена поширенням нових інформаційних технологій на всіх рівня освіти, у всіх формах організації навчання, у цілому процесом інформатизації освіти, основною метою якого є підвищення ефективності навчально-виховного процесу завдяки розширенню обсягів і підвищенню якості викладання інформації, удосконаленню методів і прийомів її опрацювання, а також надання учасникам навчально-виховного процесу практичних навичок застосування прогресивних інформаційних технологій у конкретній діяльності. З розвитком технічних можливостей електронно-обчислювальної техніки досить часто поняття інформатизації освіти зводиться до реалізації на практиці комп’ютерів і програмно-педагогічного забезпечення до них, причому ці два поняття часто ототожнюються.

Електронні навчальні засоби можуть бути ефективно використані для неперервної професійної освіти людини, оскільки вони є найважливішим елементом дистанційної форми навчання, важливою умовою його організації, а відтак сприяти підвищенню професійної компетентності людини, її мобільності та конкурентоспроможності на ринку праці. Електронні медіа забезпечують: інтерактивність (взаємодію в широкому розумінні інформації до виконаної дії); мультимедійність (зображення об’єктів і предметів не тільки традиційним текстовим описом, але й за допомогою фото, відео, графіки, звуку та в інших відомих сьогодні форм); моделювання (моделювання реальних об’єктів у процесі спільного дослідження); комунікативність (можливість безпосереднього спілкування, оперативність отримання інформації, контроль за станом процесу); продуктивність (автоматизація нетворчих операцій, що відбирають у людини багато сил і часу).

Педагогічними особливостями використання медіа у навчально-виховному процесі є те, що:

– електронні медіа дозволяють істотно підвищити ступінь урахування ергономічних вимог до матеріалів;

– використання медіа у навчанні орієнтовано на індивідуалізацію навчання;

– медіа мають великі виховні можливості;

– використання електронних медіа у навчанні впливає на пізнавальні процеси студента.

Електронні медіа є комплексним засобом освоєння людиною навколишнього світу. Такі специфічні риси, як мультимедійність, інтерактивність, здатність до моделювання, комунікативність і продуктивність в освітньому процесі набувають функціонального навантаження, дозволяють розробляти на цьому підгрунті медіапродукти навчального призначення, інформаційні засоби навчання.

Для ефективного використання електронних медіа у нових умовах актуальним є вміння створювати власні матеріали на основі існуючих медіапродуктів навчального призначення, знаходити точки перетину навчальних і позанавчальних інформаційних потоків, ураховувати педагогічно-психологічні особливості використання медіа у навчально-виховному процесі.

Завдання до теми

1. Проаналізуйте, у чому полягає відмітна властивість дистанційної освіти.

2. Дослідіть дидактичні засоби нового покоління, які мають сприяти підвищенню ефективності освітнього процесу у різних формах його організації у різних навчальних закладах.

3. Законспектуйте можливості застосування відеопродуктів у процесі навчання.

4. Проектні форми роботи, що сприяють розвитку творчих здібностей студентів.

5. Проаналізуйте можливості сучасних електронних медіа.

Контрольні питання

1. Критерії якості електронної навчальної системи.

2. Що надає можливість моделювати різні професійні ситуації, проектувати способи дій в умовах конкретних виробничих моделей?

3. Наведіть основні ознаки ділових ігор.

4. Із чим безпосередньо пов’язане активне використання комп’ютерних ігор в українських навчальних закладах?

5.  Розкрийте поняття «телеконференція» та особливості його використання.

Література:[1, 3, 6, 7, 9].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 214; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!