Тема. Медіадидактика як складова медіапедагогіки



1. Розвиток медіаосвіти в Україні.

2. Інформаційна медіадидактика.

3. Розвиток медіатворчості.

Завдання для самоперевірки

1. Дослідіть шляхи інтеграції медіа освіти з базовою.

2. Медіаімунітет особистості.

3. Рефлексія та розвиток критичного мислення особистості.

Література: [1, с. 88–95; 2, с. 57–63; 3, с. 218–231; 4, с. 143–167; 5, с.136–147; 6, с.137–138; 7, с. 555; 8, с. 332–333; 13, с. 33–35].

Тема 7. Цифрові медіа, як дидактичні засоби

Мета:ознайомити студентів із різноманітними цифровими медіа, та особливостями їх використання у освітньому середовищі.

План

1. Електронні медіа. Графопроектор і мультимедійний проектор.

2. Способи використання мережі Інтернет.

3. Мультимедійний наочний посібник як наочне навчальне джерело.

Теми рефератів

1. Медіапосібники, електронні навчальні системи і комп’ютерно-імітаційні методи навчання.

2. Переваги та недоліки електронних навчальних посібників.

3. Програмно-методичний комплекс.

4. Комп’ютерно-імітаційні методи навчання як складові медіадидактики

Основні поняття і положення теми: електронні медіа, мультимедійна техніка, графопроектор, мультимедійний проектор, мультимедійний навчальний посібник.

Короткі теоретичні відомості

На сучасному етапі розвитку інформаційних і комунікаційних технологій та їх застосування у системі освіти виникає необхідність створення на базі освітніх закладів єдиної системи медіаосвіти, що складається з кваліфікованих фахівців і комплексу апаратних засобів, документообігу, бази даних, елементів інформаційного забезпечення. При цьому необхідно враховувати медійні засоби, що постійно вдосконалюються, з одного боку, і важливість здійснення підібраної інформаційної підтримки всіх видів діяльності в освітньому закладі (навчальні заняття, керівництво, наукові дослідження).

Нові технічні пристрої пропонують різноманітне навчальне середовище. Вони сприяють розвитку допитливості, здатності до відкриттів, експериментування, а також збагачують форми навчальної діяльності. Для визначення можливостей, способів і особливостей використання медіа і медіазасобів у навчально-виховному процесі необхідно конкретизувати, які види засобів масової інформації існують, чим вони відрізняються один від одного, що розуміють під «електронними медіа», які особливості їх впливу на аудиторію.

Електронні медіа – це сума технічних засобів комунікації, що призначені для зв’язку індивідуума з організацією, установою чи з іншим індивідуумом для розповсюдження та обміну повідомленнями.

При цьому використовуються різноманітні термінали й експлуатуються можливості інформатики і телекомунікації. Електронні медіа додають нових можливостей до традиційних засобів комунікації. Друковані видання, телерадіомовлення тощо можуть набувати елементів інтерактивності, персоналізації, яка отримується з інформації, що передається, здатність приймати нову інформацію під час акту комунікації тощо. Прикладами електронних медіа є: 1) відеотекс: телематика «мас» заснована на інтерактивному терміналі з екраном. 2) голосові телефонні служби, або аудіотекс, голосова телематика (інтерактивні служби, інколи не інтерактивні. Користувач отримує доступ до них через телефон. Він може керувати сервером, що має цікаву для користувача інформацію, за допомогою клавіатури чи інколи голосом). 3) інтерактивні термінали: інтерактивні системи у громадських місцях, що дозволяють вести простий діалог, наприклад, послуги гіда у великих універмагах (де знаходяться ті чи інші товари), вибір продукції, ігри, безпосередня купівля товарів чи інші послуги; 4) системи мультимедіа: працюють одночасно з текстом, даними, звуком і зображенням (фотографії, мультиплікація, відео). Використовуються з різноманітною метою: навчання за допомогою комп’ютера, ведення технічно-комерційної документації, бази даних текстів і зображень тощо; 5) мультимедійна техніка масового споживання: здебільшого використовує як носій інформації оптичні компакт-диски – CD-TV, CD-I, CD-RomXA тощо; 6) інтерактивне телебачення: поки що тільки починає розвиватися; 7) мультимедійні комп’ютерні мережі: найбільш відомий приклад цього – www в Інтернеті.

Сучасні інформаційні технології можуть відкривати нові можливості для комунікації, продуктивної навчальної взаємодії в усіх формах навчальної роботи, що стимулюють саморегульоване і самоспрямоване навчання (вільні завдання, групова чи самостійна робота у парах тощо).

Усе більше місце в освітній системі навчальних закладів різного рівня посідають електронні підручники, навчальні посібники та інші електронні навчальні матеріали з окремих предметів чи окремих тем. Питання застосування електронних видань є одним із пріоритетних напрямів використання інформаційних технологій в освіті.

Використання електронного видання для читання лекцій, проектування на екран яскравих, наочних, а інколи й рухомих об’єктів, активізує увагу студентів, підвищує мотивацію навчання.

Завдання до теми

1. Наведіть переваги та недоліки електронних навчальних посібників. Результати оформіть у вигляді таблиці.

2. Розкрийте критерії якості електронної навчальної системи.

3. Розкрийте складові медіадидактики.

4.  Дослідіть дидактичні особливості телекомунікацій: властивості та функції.

5. Наведіть приклади застосування комп’ютерно-імітаційних методів навчання.

Література:[1, 2, 3, 4, 9,17].

Контрольні питання

1. Яким дидактичним засобом можуть бути використані електронні медіа?

2. Яка мета ділових комп’ютерних ігор?

3. Що необхідно для залучення сучасних медіа до процесу навчання?

4. Наведіть характеристиу та особливості застосування графопроектора і мультимедійного проектора та електронних (мультимедійних) проекторів.

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 222; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!