Тема. Види і функції сучасних медіа



1. Медіакультура та медіа класифікація.

2. Причини недостатнього використання медіазасобів в освіті.

Завдання для самоперевірки

1. Дослідіть виконання медіафункцій усіма учасниками освітнього процесу.

2. Використання медіазасобів у процесі заняття.

Література: [1, с. 25–36; 2, с. 18–30; 3, с. 37–43;  6, с.135–137, 9, с.22–31; 10, с. 2–4].

Тема 3 Вплив сучасних медіа на людину

Мета:усебічно дослідити особливості впливу сучасних медіатехнологій на особистість протягом життя.

План

1. Проблема медіасоціалізації.

2.  Особливості медійного впливу на дітей різного віку.

3.  Позитивний медійний вплив. Медіа як ресурс особистості.

4.   Вплив медіа на емоційний і вольовий розвиток. Проблема медіазалежності.

Теми рефератів

1. Інформатизація освіти. Можливості сучасних медіа.

2. Зарубіжний досвід медіапедагогіки.

3. Вплив медіа на інтелектуальний розвиток.

4. Проблема медіанасильства та зростання агресії.

5. Концепція освіти майбутнього.

Основні поняття і положення теми: медіасоціалізація, медіапедагогіка,  медіазалежність.

Короткі теоретичні відомості

Під час підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

На межі тисячоліть активно почали використовувати поняття «медіасоціалізації», яким позначають процес розвитку особистості під впливом медіа (кіно, телебачення, інтернету). Саме з медіа дитина сьогодні має змогу отримувати інформацію про світ дорослих, застосовувати  зразки міжособового спілкування, сценарії та норми соціальної поведінки. Медіа пропонують свою продукцію все молодшій аудиторії, впливаючи на процес соціалізації на все раніших етапах розвитку особистості.

Проблема медіасоціалізації як особливої форми передавання культурного досвіду наступним поколінням, загострюється у зв’язку з кризою сім’ї. Батьки приділяють усе менше часу безпосередньому спілкуванню з дітьми, а ті все більше часу контактують з медіа. Дослідження медійного впливу на дитину мають враховувати загальний контекст взаємодії дитини та дорослого - як у культурно-історичному аспекти, так і в конкретному випадку окремої родини. Те, що трапилося в житті однієї дитини, може стати в нагоді іншій, а може бути зовсім непридатним, бо діють інші обставини.

Науковці шукають загальні закономірностей медійного впливу й одночасно способи, завдяки яким можна довести надійність зроблених відкриттів. Основні методи, завдяки яким винайдено певні стійкі причинно-наслідкові зв’язки, теж розвиваються разом із загальним становленням науки медіапсихології.

Основні схеми доведення:  закономірності медійного впливу; кореляції спостережень; експеримент; лонгітюдні спостереження.

У ході історичного розвитку медіапсихології опрацьовано три основні дослідні схеми, які здатні статистично підтвердити невипадковість результатів медійного впливу.

Кореляції (виявлений зв’язок змін різних явищ). Досліджують певні характеристики великої кількості дітей (достатньої для статистичних висновків) і особливості їхніх контактів з медіа — для того щоб знайти зв’язки між цими явищами. Наприклад, чим більший час контакту з медіа, тим більше виражена певна характеристика дитини (позитивна кореляція). Тобто, серед дітей, які тривалий час контактують з медіа, буде більше тих, у кого виражена ця характеристика, і мало тих, у кого вона не виражена. І навпаки, серед тих, хто мало контактує з медіа, буде більше таких дітей, у яких певна характеристика не виражена, і зовсім мало тих, у кого вона добре виражена. Із цих даних можна зробити висновок: зі збільшенням часу контакту збільшується і певна характеристика дитини. Проте такий висновок (навіть статистично вірогідний за великої кількості досліджених) матиме суттєві обмеження. Він фіксує зв’язок між явищами (у цьому прикладі - контактом і характеристикою), але не стверджує, що причина характеристики - тривалість контакту. Цілком можливо, що навпаки: саме наявність певної характеристики в дитини спричинює збільшення тривалості її контакту з медіа. Або, можливо, є третя причина, яка зумовлює і тривалість контакту, і ступінь вираження досліджуваної характеристики (конкретні приклади цієї та інших схем розглянемо далі в межах теми впливу кількості переглянутих сцен медіанасильства на формування агресивності дитини).

Експеримент. На відміну від попередньої схеми, в експерименті створюють контрольовані умови, коли експериментатор точно впевнений, що одне з досліджуваних явищ трапилося раніше, тому що він сам його створив. Наприклад, тривалість перегляду точно визначена в експерименті (експериментатор організовує контакт дитини з медіа і точно вимірює час), тоді зміни певної характеристики, якщо такі відбулись у досліджуваних, сталися під впливом цього контакту, він - причина цих змін (за інших рівних умов). Якщо в тих дітей, що більше контактували з медіа, виявляться більші значення певної характеристики, ніж у тих, хто контактував менше, то так ми експериментально підтвердимо закономірність впливу медіа на певну характеристику особистості. Обмеження експериментальних схем - штучність умов дослідження, бо їх організовує експериментатор, і не відомо, чи поза лабораторними умовами зберігатимуться виявлені закономірності.

Лонгітюд — це вивчення, продовжені в часі. Характеристики одних і тих же дітей простежують протягом декількох років (а то й десятків років) періодичних вимірювань, а діти при цьому перебувають у природному для себе середовищі. Ми можемо вивчити довготривалі наслідки медійних впливів на кожну дитину і потім узагальнити закономірності. Обмеження такого типу дослідження — зміни культурно-історичного фону та розвиток медіатехнологій, що відбуваються за час дослідження. У нових історичних умовах виявлені раніше закономірності можуть і не повторитися.

Кожна із цих основних схем доведення закономірності медійного впливу наведена у спрощеному вигляді для демонстрації умовності отриманних знань. Сутність будь-яких статистичних закономірностей полягає в тому, що вони орієнтують нас у можливості прояву тих чи інших зв’язків у певній сукупності людей. Проте життя кожного окремого індивіда може виявитися винятком із виявленої закономірності.

Список ресурсних можливостей медіа не може бути вичерпним, адже вони продовжують розвиватись і пропонувати не тільки нові технологічні рішення, але й психологічні знахідки. Головна ідея огляду позитивних аспектів медійного впливу полягає в тому, щоб забезпечити збалансоване розуміння ризиків і ресурсів медіа, межу між якими встановлює сама людина. Місія дорослого - допомогти дитині виробити адекватні орієнтири щодо медіа як частини життєвого світу й розібратися в особливостях медіареальності й опанувати її, щоб збільшити її ресурсні можливості та зменшити ризики негативних впливів.

Проблема медійного впливу на інтелектуальний розвиток особистості має історичні особливості. Передусім дослідників хвилювало зменшення бажання читати під впливом телебачення. Висловлено п’ять гіпотез, що передбачають наявність зворотного зв’язку між телебаченням і креативністю, що зумовлений: 1) зсувом вільного часу (популярність телебачення призводить до перерозподілу часу на його користь, залишаючи менше для суто творчих справ), 2) візуалізацією готових образів (насадження цих образів залишає менше місця власній уяві), 3) пасивністю (низький рівень інтелектуальних зусиль, характерний для глядачів телебачення, може зафіксуватись як референтний, на який людина орієнтуватиметься і в інших сферах діяльності), 4) пришвидшеним ритмом зміни образів на екрані (залишається мало часу на перероблення інформації у власному темпі, знижує глибину мислення), 5)збудженням (унаслідок демонстрації насильства, так званого «екшну» телебачення підштовхує глядача до вподобань активної імпульсивної поведінки замість спокою, необхідного для творчості).

Одна з класичних проблем медійного впливу на людину стосується розвитку критичного мислення - умілого, оснащеного, самостійного, здатного протистояти медійним маніпуляціям. Розвиток критичного мислення - одне з найважливіших завдань медіаосвіти. Загальновідомо, що медіа забезпечують більшу поінформованість дитини про той великий світ, який недоступний безпосередньому вивченню через власні дії. Це спосіб створення ілюзії розуму, адже абстрактна інформація не розвиває автоматично уміння нею користуватися.

Сучасний світ, насичений інформаційно-комунікаційними технологіями, вимагає від людини багатьох умінь, які раніше були потрібні лише вузькому колу фахівців. Уміння ефективно працювати в потужних потоках інформації потрібне в багатьох виробничих галузях, у більшості сучасних професій. Тому так важливо для підлітка, що готується до дорослого продуктивного життя, вибору професії і майбутніх кар’єрних досягнень, ефективно взаємодіяти із сучасним інформаційним світом, опосередкованим різними медіа.

Завдання до теми

1. Проаналізуйте вплив контексту медіа насильства та його результати.

2. Розгляньте вікові межі й ознаки різного сприймання медіапродукції.

3. Дослідіть вплив медіа на інтелектуальний розвиток особистості протягом життя.

4. Розгляньте вплив медіатехнологій на науково-дослідну роботу.

5. Особливості медійного впливу на дітей різного віку

6. Кібернасильтво: особливості прояву та шляхи запобігання.

7. Проаналізуйте поведінкові характеристики Інтернет-залежних. Інфоголізм та його фази.

Контрольні питання

1. Що є актуальним у структурі готовності педагога до використання електронних засобів навчання?

2. Назвіть основні якості випускника вищої школи.

3. Які питання висвітлює педагогічний аспект інформатизації?

4. Що являє собою комунікативність?

5. Які виховні можливості мають медіа?

6. Розкрийте завдання медіаосвіти.

7. У чому полягає позитивний медійний вплив на особистість?

8. У чому полягає пряма і первинна функція медіа?

9. Назвіть концепції освіти майбутнього.

10.  Із чим пов’язана криза сучасної освітньої системи?

Література:[1, 5, 3, 8, 10].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 391; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!