ІІ ПЕРЕЛІК СЕМІНАРСЬКИХ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ



ЗМІСТ

 

Вступ……………………………………………………………….………... 4
1 Тематичний план вивчення навчальної дисципліни…………….…… 8
2 Перелік семінарських, практичних занять і самостійної роботи ..…. 9
Заняття № 1 Основні категорії, предмет і складові медіапедагогіки… 9
Заняття № 2 Види і функції сучасних медіа …..…………..………….. 13
Заняття № 3 Вплив сучасних медіа на людину….………..………..…… 18
Заняття № 4 Медіа в організації традиційного навчання…………….... 23
Заняття № 5 Мультимедійні ресурси в освіті……………………...….. 27
Заняття № 6 Медіадидактика як складова медіа педагогіки ……….… 31
Заняття № 7 Цифрові медіа як дидактичні засоби ……………………. 35
Заняття № 8 Дидактичні властивості електронних медіазасобів…… 38
Заняття № 9 Електронні навчальні видання…………………………… 42
Заняття № 10 Навчально-методичне забезпечення на основі електронних медіа ……………………………………..…………………………………. 46
Заняття № 11 Медіа в організації дистанційного навчання…………… 50
Заняття № 12 Медіа як засіб виховання……………………………..… 54
3 Рекомендації щодо написання студентами індивідуально-дослідних робіт …………………………………………………………………….….   59
4 Тестові завдання для підсумкового контролю знань студентів……… 5 Критерії оцінювання знань студентів …………………………….….. 61 74
Список літератури…………………………………………………..…… 75

ВСТУП

 

Навчальна дисципліна «Медіапедагогіка» є досить новою в навчальних планах підготовки магістрів гуманітарного напряму.

Пропонований навчальний курс містить інформацію про особливості медіапроцесів у суспільстві, інформаційне середовище, методи моделювання та проведення експертиз інформаційного середовища, дидактичні властивості засобів навчання із застосуванням інформаційних технологій. Зміст навввчального курсу спрямований на поглиблення і розширення знань слухачів про будову та організацію медіа середовища вищої школи.

Метою навчального курсу є ознайомлення студентів з теоретичними та методологічними засадами медіапедагогіки як науковою дисципліною, так і прикладною галуззю педагогічної науки. Програмою навчальної дисципліни «Медіапедагогіка» передбачено проведення лекційних, практичних і семінарських занять, на яких розглядаються теоретичні та практичні питання про сучасне розуміння медіа, визначення основних категорій, понять, дефініцій, термінів медіапедагогіки; характеристика основних складових медіапедагогіки: медіадидактики і медіа - виховання; розкриття сутності та основних категорій інформаційної дидактики, її дидактичних, психолого-педагогічних і методичних аспектів; формування практичних навичок використання освітніх медіапродуктів і ресурсів для розв’язання освітніх, виховних та інших завдань.

Проблема медіапроцесів у суспільстві – надактуальна і має розглядатися комплексно: у філософському, соціальному, культурному, психолого-педагогічному та інших аспектах.

Завдання навчального курсу полягає в опануванні студентами ряду ключових питань щодо: розкриття поняття медіапедагогіки; розкриття нових інформаційних технологій як засобу розвитку всіх підсистем особистості та її самореалізації; виокремлення та розкриття психологічних і педагогічних проблем інформатизації суспільства; визначення функцій медіапедагогіки у забезпеченні якості навчання і побудові відкритих педагогічних систем.

Використання методичних рекомендацій сприятиме досягненню студентами таких результатів: отримання знань щодо основних теоретичних засад, на яких будуються медіа-технології вищої школи; використання медіа-технологій як нового освітнього стандарту у вищій школі; удосконалення методологію та стратегію відбору змісту, методів й організаційних форм навчання, виховання, які відповідають завданням розвитку особистості; удосконалення механізмів управлення системою освіти з використанням автоматизованих банків даних науково-педагогічної інформації, інформаційно-методичних матеріалів, а також комунікаційних мереж; за сучасних умов інформатизації суспільства; створення методичних систем навчання, орієнтованих на розвиток інтелектуального потенціалу студента, на формування вмінь самостійно здобувати знання; створення й використання комп’ютерних тестових, діагностичних методик контролю й оцінювання рівня знань студентів.

Методичні матеріали містять завдання для семінарських, практичних занять і самостійної роботи з навчального курсу «Медіапедагогіка», які, відповідно до програми вивчення навчальні дисципліни, передбачають самостійне опрацювання тем і відповідних термінів з кожної теми, підготовку відповідей на контрольні питання та завдання.

Мета семінарських занять - закріплення теоретичних знань студентів у межах змісту тем, для яких заплановане самостійне опрацювання.

Семінарські заняття розвивають уміння застосовувати отримані знання для аналізу конкретних педагогічних проявів, феноменів і ситуацій під час навчанні дорослої людини. Питання для самоконтролю передбачають активізацію у студентів знань з попередніх тем курсу, уміння відслідковувати взаємозв’язки між різними компонентами реформ вищої освіти, аналізувати та порівнювати суттєві відмінності у документальному супроводженні всіх етапів розвитку вищої освіти України, досліджувати медіапедагогічні принципи навчання, принципи безперервної освіти протягом життя, коригувати методики викладання у вищій школі, згідно з державними та європейськими вимогами ринку праці та стандартів освіти, ураховуючи загальну інформатизацію суспільства. Творчі завдання передбачають набуття уміння щодо вирішення питань розробки рекомендацій із проблем розвитку освіти, а саме, неперервної освіти дорослих; організовувати процес навчання дорослого, ураховуючи тимчасові, просторові, побутові, професійні, соціальні чинники. Методи викладання та навчання:

– лекції, семінарські та практичні заняття;

– самостійне дослідження.

Методи оцінювання:

Знання та уміння студентів оцінюються за допомогою:

– презентації на семінарському, практичному занятті (кожному студенту відведено 15 хвилин на презентацію та 5 – на запитання), критеріями оцінювання є зміст, спосіб подачі матеріалу, оригінальність і інноваційні методи аналізу процесів, що розглядаються;

– написання реферату (критеріями оцінювання є: актуальність змісту, самостійність, аналітичні здібності, ступінь і форма узагальнення матеріалу, глибина критичних зауважень, різноманітність і обґрунтованість пропозицій щодо удосконалення визначеної соціальної програми);

– виконання самостійної індивідуально-дослідної роботи.

Методичні вказівки щодо самостійної роботи студентів розроблені на підставі модульної системи з урахуванням нових підходів до підготовки фахівців: І модуль – «Загальні засади медіапедагогіки» та ІІ модуль – «Основи медіадидактики та медіа виховання». Кожен модуль містить усі види навчального навантаження: лекційні, семінарські та практичні заняття, самостійну роботу студентів. Тому методичні вказівки містять плани семінарських занять з детальними коментарями щодо підготовки з кожного питання згідно із запропонованою літературою. Розроблено систему усних і письмових завдань для самоконтролю студентів. Додаються контрольні питання.

Самостійна робота студентів набуває все більшого значення у навчальному процесі. Вона підвищує відповідальність тих, хто навчається, формує у них навички працювати самостійно, здобувати знання, використовуючи їх для аналізу процесів, що відбуваються у навколишньому та індивідуальному світі. Така робота дає змогу ефективніше активізувати пізнавальні мотиви студентів, розвивати творче мислення.

Самостійну роботу планує, організовує індивідуально кожний студент, однак він завжди може розраховувати на консультації викладача. Робота включає у себе опрацювання матеріалу лекцій, підготовку до практичних занять, вивчення додаткових тем і питань за рекомендованою літературою, підготовку до написання модульних контрольних робіт, добір матеріалу для написання наукового дослідження, підготовку до участі у конференції тощо.

Під час наукового дослідження або роботи над доповіддю студент може виявити більшу ініціативу та самостійність у доборі літератури, складанні плану роботи. Це потрібно не лише для розвитку уміння самостійно опрацьовувати літературу, систематизувати прочитаний матеріал, а й для закріплення теоретичних знань, отриманих під час вивчення навчальних дисциплін, і розвитку професійної культури студентів.

Методичні вказівки складено відповідно до освітньо-професійної та навчальної програм з навчального курсу «Медіапедагогіка» для студентів денної та заочної форми навчання всіх спеціальностей освітнього ступеня «Магістр».

Після вивчення навчальної дисципліни «Медіапедагогіка» студент повинен знати:

–  особливості організації навчання засобами мультимедіа;

–  види та функції сучасних медіазасобів;

–  вплив медіа на особистість;

–  застосування мультимедійних ресурсів в освіті;

–  дидактичні властивості електронних медіазасобів; дистанційного навчання у системі навчання дорослих;

–  особливості створення та подальшого обслуговування електронними виданнями;

–  медіа як засіб навчання та виховання;

Уміти:

–  організовувати навчання засобами мультимедіа;

–  орієнтуватися у видах і функціях сучасних медіазасобів;

–  аналізувати соціально-філософські і гуманітарні аспекти взаємодії людини і медіа;

–  досліджувати вплив окремих медіа на розвиток, виховання і навчання;

–  орієнтуватися у проявах насильства через сучасні засоби інформації та комунікації та надавати кваліфіковану допомогу щодо подолання їх наслідків;

–  удосконалювати механізми управління системою освіти з використанням автоматизованих банків даних науково-педагогічної інформації, інформаційно-методичних матеріалів, а також комунікаційних мереж;

–  удосконалювати методології й стратегії відбору змісту, методів й організаційних форм навчання, виховання, що відповідають завданням розвитку особистості того, хто навчається, за сучасних умов інформатизації суспільства.

І ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ВИВЧЕННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

№ пор.

Тема

Кількість годин

Лекції   Практ.зан. / Семінар. зан.   Самостій-на робота

МОДУЛЬ 1

Загальні засади медіапедагогіки

1 Основні категорії, предмет і складові медіапедагогіки  2 2 14
2 Види і функції сучасних медіа 2 2 10
3 Вплив сучасних медіа на людину 2 2 10
4 Медіа в організації традиційного навчання 2 2 15
5 Мультимедійні ресурси в освіті 2 2 14

 МОДУЛЬ 2

Основи медіадидактики та медіавиховання

6 Медіадидактика як складова медіа педагогіки 2 2 10
7 Цифрові медіа як дидактичні засоби 2 1 10
8 Дидактичні властивості електронних медіазасобів 2 2 8
9 Електронні навчальні видання 2 2 10
10 Навчально-методичне забезпечення на основі електронних медіа 2 2 10
11 Медіа в організації дистанційного навчання 2 1 10
12 Медіа як засіб виховання 2 1 10

Разом

24 20 136

Усього годин

180

ІІ ПЕРЕЛІК СЕМІНАРСЬКИХ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!