Тема. Мультимедійні ресурси в освіті



1. Особливості інтегрування мультимедійних лекцій у освітнє середовище вищої школи.

2. Використання мультимедійних презентацій у навчальному закладі.

Завдання для самоперевірки

1. Проаналізуйте типи мультимедійних презентацій і вимоги до їх розробки.

2. Використання мультимедіа як дидактичного засобу.

3. Психологічні аспекти використання цифрових медіа..

Література: [1, с.68–80; 2, с. 156–170; 5, с. 148–160; 11, с. 60–62; 15; 16; 17].

 

Змістовий модуль 2 Основи медіадидактики та медіавиховання

Тема 6. Медіадидактика як складова медіа педагогіки.

Мета:усвідомити сутність поняття «медіа дидактики» як цілісної системи.

План

1. Сутність і завдання медіадидактики.

2. Складові та принципи медіадидактики.

3. Комп’ютерні технології навчання.

Теми рефератів

1. Історія виникнення медіадидактики.

2. Оптимізація навчального процесу у вищій школі у контексті Болонського процесу.

3. Мотивація та формування пізнавального інтересу студентів засобами медіа дидактики.

Основні поняття і положення теми: медіадидактика, комп’ютерні технології, медіатекст, медіанавчання, медіанавички.

Короткі теоретичні відомості

Під час підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

Медіадидактика як складова медіапедагогіки ґрунтується на загальних засадах дидактики та особливостях впливу медіазасобів на процес навчання. Медіадидактика досліджує, які медіазасоби найбільш придатні для цього процесу і як їх можна конструювати і застосовувати, щоб активізувати навчальний процес і досягати навчальної мети. Вона призначена для того, щоб медіазасоби у процесі проведення занять добирались оптимально і вводились з урахуванням досягнення навчальної успішності та наявних умов.

Медіадидактика – це галузь дидактики, що вивчає можливості застосування медіа як допоміжного засобу для підвищення ефективності занять, і відповідно вивчає значення медіазасобів у конструюванні процесів навчання.

Медіадидактика спрямована на виявлення можливості раціонального застосування нових медіазасобів для навчання. Традиційно вона займається, насамперед, позитивним потенціалом нових медіазасобів. При цьому очікування змінюються в її джерелах. Освітні медіазасоби були засобами зображення, якими можна було чітко ілюструвати образи предметів. Із появою продукції радіо, телебачення, відео і комп’ютера, очікування знову і знову пов’язувалися з тим, що медіазасоби могли б принаймні частково замінювати вчительські кадри. Сьогодні, усупереч явно вдосконаленим інтерактивним медіазасобам, чітко переважає реальна оцінка. Медіанавички, отримані учнями у повсякденному житті, усе більше переважають як навчальний потенціал і, безперечно, мають ураховуватись як навчальні умови для планування медіаресурсів на занятті. Але очевидно, що викладачу набагато краще надати перевагу аудіовідеозасобам, які успішно підтримують заняття, не вимагають великих апаратних ресурсів, попереднього вивчення, узгодження згідно із запланованим розкладом занять, ні підбору спеціального кабінету, і, які під час використання на заняттях можуть бути гнучко змінені.

За визначенням медіазасоби мають удосконалювати заняття, а не сприяти збільшенню кількості незайнятих педагогів. Тому медіадидактика покликана аналізувати функції медіазасобів у єдиному ключі заняття, роз’яснювати та уточнювати такі аспекти медіазасобів, як перетягування ними на себе навчальних медіафункцій і застосування під час заняття.

Медіадидактика як спеціалізований підрозділ загальної дидактики розвивалася паралельно з оновленням технічних засобів в освіті. Сьогодні вона займається дидактичними і методичними аспектами розвитку і застосування медіазасобів, зокрема, інформаційних комп’ютерних технологій, в освітньому процесі:

1. Медіазасоби як педагогічний інструментарій підвищення ефективності навчального процесу, що конструюється.

2. Технології впровадження медіазасобів у процес навчання (наприклад, застосування медіапроектора, відео, комп’ютера, Інтернету тощо).

3. Психолого-педагогічні особливості оптимального підбору і наслідків застосування медіазасобів в освітньому процесі з урахуванням досягнення навчальної мети, успішності та наявних умов.

4. Особливості конструювання та експертизи цифрових навчальних матеріалів щодо досягнення навчальної мети в освітньому процесі.

5. Медіазасоби як дидактичний інструментарій, що збагачує комплексне навчальне (інформаційно-освітнє) середовище.

Отже, медіадидактика як складова медіапедагогіки досліджує питання застосування медіа у навчальному процесі, займається розробкою інформаційно-освітніх технологій, особливостями організації дистанційного навчання, розробки та апробації нових медійних дидактичних засобів: навчальних програм, посібників, підручників тощо. У межах медіадидактики аналізується взаємозв’язок між медіа і реалізацією цілей, змісту і форм, методів і засобів навчання.

Завдання до теми

1. Сформулюйте й обґрунтуйте свої пропозиції щодо вдосконалення змісту підготовки фахівців вашої спеціальності з урахуванням медіапедагогіки.

2. Наведіть конкретні приклади реалізації методологічних засад засобами медіатехнологій у практиці навчання у вищій школі.

3. Обґрунтуйте, як на практиці реалізуються принципи медіадидактики.

4. Наведіть приклади застосування ком’ютерних технологій навчання у вищій школі.

5. Розкрийте принципи медіадидактики.

Контрольні питання

1. Охарактеризуйте предмет дослідження та функції медіадидактики.

2. У чому полягають головні завдання медіадидактики?

3. Поясність, у чому полягає актуальність медіа у навчальному процесі вищої школи.

4. Наведіть шляхи інтеграції медіаосвіти у базову, традиційну.

5. Як змінюється роль педагога при використанні сучасних медіа в освіті.

6. Розкрийте дидактичні і методичні аспекти розвитку і застосування медіа засобів у освітньому процесі.

Література:[1, 2, 3, 6, 7, 9, 10].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!