Тема. Електронні навчальні видання



1. Система конструктивних критеріїв щодо розробки електронних навчальних видань.

2. Структурна схема електронного навчального видання.

3. Вимоги до створення програмного забезпечення електронного навчального видання.

Завдання для самоперевірки

1. Завдяки чому підвищується педагогічна ефективність електронних курсів?

2. Із чого складається сучасна електронна книга?

3. Наведіть переваги та недоліки електронних видань.

Література: [1, с.128–145; 2, с. 64–77; 3, с. 218–231; 4, с. 143–167; 9, с. 18–27; 11, с. 37-38; 13, с. 33–35; 17].

 

Тема 10. Навчально-методичне забезпечення на основі електронних медіа

Мета:проаналізувати особливості розробки та використання навчально-методичного забезпечення на основі електронних медіазасобів.

План

1. Склад предметно-орієнтованого середовища користувача у медіапросторі.

2. Навчально-методичні комплекси та медіатеки.

3. Рівні настроювання предметно орієнтованого середовища на користувача у медіапросторі.

Теми рефератів

1. Комп’ютерно-імітаційні методи навчання та дискусії з використанням мережних засобів.

2. Самостійна робота з використанням ІТ та комп’ютерні прикладні програми.

3. Контроль за результатами навчання засобами ІТ-технологій.

4. Комп’ютерно-імітаційні методи навчання та дискусії з використанням мережних засобів.

5. Тестовий контроль знань студентів. Дидактичний тест.

Основні поняття і положення теми: ІТ-технології, медіатеки, методи навчання, медіапростір.

Короткі теоретичні відомості

Для підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

Методичні прийоми у різних педагогів та у розробників програм різні, тому закладена у програмному пакеті методика не може однаково задовольняти всіх педагогів і всі аудиторії студентів. Будь-яка методика має бути здатною варіювати. Не можна в програму закладати готовий програмний пакет. Тим більше не можна вкласти у нього методику на всі часи. Він має бути придатний для зміни користувачем, а не програмістом. Методика не закладається розробником, а вноситься викладачем. Для комп’ютерної підтримки навчання навчальними дисциплінами що використовуватись предметно-орієнтовані середовища користувача (ПОСК), які надають користувачу свободу дій, забезпечують гнучкість, варіативність змісту і форм подачі матеріалу, підтримку ініціативи викладача і студента.

Предметно-орієнтоване середовище користувача у медіапросторі має складатися з моделей різного типу задач, тренажерів, тестів, відео-, навчального та інформаційно-довідкового компонентів, які упорядковані певним чином.

Розробка електронних навчальних комплексів потребує значних зусиль, а саме: конкретних знань і вмінь з педагогіки; професійної освіти; загальноосвітніх, технічних, спеціальних дисциплін; виробничого навчання; міждисциплінарних зв’язків між ними. Дослідження з педагогіки (зокрема, дидактики) і педагогічної психології свідчать про те, що доцільно надати розробці педагогічних програмних засобів трьохетапного характеру. На першому етапі створюється головний педагогічний робочий документ – сценарій для комп’ютерного навчання. На другому етапі складання програми слід повною мірою враховувати дидактичні принципи навчання. На третьому – рекомендовано вивчити нормативну програму з певної дисципліни, комплект навчальної документації з професії, знайти та закласти у сценарій внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки.

Необхідно також, щоб педагог міг змінювати предметні середовища, не лише тексти, але й моделі та задачі. Зробити це дозволяє знаряддьове середовище-оболонка. Поряд із цим бажано, щоб, користуючись можливостями середовища оболонки, викладач міг на базі готового навчального середовища створювати нові «картки». У навчально-методичному комплексі виділяють такі ознаки: для викладача – це комплекс засобів навчально-педагогічного процесу, що посилює реалізацію його функцій; для студента – це комплекс засобів навчання для досягнення мети, поставленої викладачем чи ним самим; щодо змісту навчання – це комплекс засобів передачі змісту навчання й організації його засвоєння; щодо методів і форм організації навчання – це комплекс засобів їх урізноманітнення і вдосконалення, створення і застосування нових поєднань компонентів педагогічної комунікації. Мета навчання є загальним орієнтиром під час створення та впровадження навчально-методичного комплексу у навчальний процес.

Головна вимога до комп’ютерноорієнтованої складової навчально-методичного комплексу – бути інформативною, проблемною, спрямованою на розвиток дослідницьких, аналітичних, комунікативних здібностей студентів. Важливим є використання різноманітних дидактичних методів активізації пізнавальної та творчої діяльності студентів, системність і послідовність викладу навчального матеріалу.

Комп’ютерноорієнтована складова навчально-методичного комплексу містить: мультимедійний навчальний курс; автоматизовані тести для модульного контролю знань; електронні довідково-інформаційні засоби навчання; мультимедійні презентації лекційних занять; електронні версії посібників, підручників; ділові комп’ютерні ігри; електронні бібліотеки; електронну пошту; відеоконференції; електронні довідково-інформаційні матеріали.

Комп’ютер і мультимедійний проектор створюють величезні можливості для підвищення ефективності викладання всіх навчальних дисциплін. Використання комп’ютерної техніки на заняттях дозволяє візуалізувати навчальний матеріал, полегшуючи сприйняття дисципліни студентами.

 

Завдання до теми

1. Проаналізуйте, що є важливою складовою сучасної освіти.

2. Наведіть приклади використання імітаційних ігор у навчанні.

3. Вплив комп’ютерних технологій та аудіовізуальних технологій навчання на пізнавальну активність студентів.

4. Яким чином відбувається контроль за самостійною роботою студентів.

5. Дослідіть переваги автоматизованого контролю знань студентів.

Контрольні питання

1. Що є основним базовим матеріалом для розробки лекції-презентації?

2. Які аспекти необхідно враховувати для розробки електронного конспекту?

3. Хто вибирає загальний вигляд навчальної презентації?

4. Що є медійними технологіями?

5. Який текстовий процесор використовують у викладанні різних дисциплін у навчальному закладі для ознайомлення студентів з програмою та методичними рекомендаціями щодо вивчення навчальної дисципліни.

Література:[1, 2, 3, 6, 7, 9, 10].

 Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 200; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!