Тема. Навчально-методичне забезпечення на основі електронних медіа



1. Рівні настроювання предметно орієнтованого середовища на користувача у медіапросторі.

2. Розробка електронного конспекту.

3. Медійні технології.

Завдання для самоперевірки

1. Яка проблема постає перед викладачем під час використання ІТ технологій у викладанні традиційних навчальних дисциплін?

2. Які ознаки навчально-методичного комплексу?

3. Що містить комп’ютерноорієнтована складова навчально-методичного комплексу?

4. Чому комп’ютерні засоби вважають інтерактивними?

Література: [1, с. 45–67; 2, 57–63; 3, с. 218–231; 6, с. 135–140; 9, с. 18–27; 11, с. 37‒38; 13, с. 33–35; 17].

Тема 11. Медіа в організації дистанційного навчання

Мета:ознайомлення з використанням медіатехнологій в організації дистанційної освіти.

План

1. Дистанційне навчання як організація навчального процесу.

2. Переваги та недоліки дистанційного навчання. Проблеми впровадження дистанційного навчання.

3. Методи комунікації викладачів і студентів. Навчально-методичні матеріали.

Теми рефератів

1. Організаційні моделі дистанційної освіти.

2. Моделі дистанційного навчання.

3. Бібліотечне обслуговування дистанційної освіти.

4. Проблеми впровадження дистанційної освіти.

5. Історія розвитку дистанційної освіти на Полтавщині.

Основні поняття і положення теми: дистанційна освіта, комунікація, тьютор, самостійна навчальна діяльність.

Короткі теоретичні відомості

Для підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

Серед найсучасніших освітніх технологій, що набули поширення у розвинених країнах світу, є дистанційні технології навчання з використанням сучасних інформаційних технологій. Наразі триває перерозподіл світового освітнього простору, і дистанційна освіта є у цьому процесі визначальним чинником, суттєво урізноманітнюючи ринок освітніх послуг, тому безсумнівним є твердження щодо того, що дистанційна освіта – освітнє середовище ХХІ століття. Але широке застосування технологій дистанційної освіти потребує врахування специфіки організації навчального процесу. Проблема педагогічно доцільної та психологічно адекватної організації системи навчання за дистанційною формою і тісно пов’язані з цим проблеми створення інформаційного середовища і навчальної книги (підручника) є важливими та актуальними для теорії й практики дистанційного навчання.

Дистанційне навчання означає таку організацію навчального процесу, за якої вся або більша частина навчальних процедур здійснюється з використанням інформаційних технологій з територіальним розмежуванням викладача та учнів, студентів.Навчальна діяльність студентів недостатньо орієнтована на творчу продуктивну навчальну діяльність на підгрунтті самоосвіти. При цьому сформувалась думка, що студент надає перевагу «готовим знанням» і формам навчання, що забезпечують подібні знання. Явно прослідковуються недоліки сучасної моделі самостійної навчальної діяльності, її невідповідність теоретичній, стандартній моделі.

Очевидно, що об’єктивною необхідністю є використання у навчальному процесі інших освітніх технологій. Цього вимагає і суперечність між традиційною організацією навчання і темп появи нових знань, що постійно пришвидшується. Розвиток неперервної економічної освіти, вимоги щодо її доступності, особистісної орієнтації на основі доцільного поєднання традиційних і дистанційних технологій навчання призвели до розуміння необхідності створення комбінованої моделі навчання із застосуванням інформаційних комп’ютерних технологій, засобів мобільного навчання, інтерактивного навчання на основі системи відеоконференцій.

Перешкодою для дистанційного навчання є неготовність більшості навчальних закладів надати якісні освітні послуги за дистанційною формою, обмеженість доступу до інформаційних ресурсів та їх низька якість. Іншим чинником, який створює перешкоди для розвитку дистанційної освіти, є необізнаність потенційних студентів щодо особливості такої форми навчання.

Для подолання зазначених суперечностей необхідно: забезпечити навчальні заклади відповідним мультимедійним, комп’ютерним обладнанням і швидким з’єднанням з мережею Інтернет; підготувати фахівців у галузі розробки мультимедійних курсів для дистанційного навчання та педагогів-консультантів; ужити відповідних заходів щодо охорони авторських прав і охорони дидактичних і методичних матеріалів від розповсюдження в мережі Інтернет без згоди автора; провести фінансування діяльності щодо усунення вищезазначених проблем.

Слід зазначити, що щодо організації навчального процесу дистанційна освіта найбільш близька до заочної. Основою навчального процесу у системі дистанційної освіти є цілеспрямована, контрольована, інтенсивна самостійна робота учня, який може навчатися у зручному для себе місці за індивідуальним розкладом, маючи комплект спеціальних засобів навчання та узгоджену можливість контакту з викладачем.

Для організації системи дистанційної освіти використовується принцип комбінування різних методик і технологій організації, що дозволяє найбільш ефективно поєднувати переваги тієї чи іншої форми навчання для активізації пізнавальної діяльності студентів, а також широкого використання можливостей інформаційних і телекомунікаційних технологій.

Завдання до теми

1. Проаналізуйте технології дистанційного навчання.

2. Законспектуйте види сучасних телекомунікацій та їх характеристику.

3. Наведіть класифікацію способів комунікації викладачів і студентів.

4. Надайте стислу характеристику кожного методу комунікації викладача і студента.

5. Проаналізуйте, що дозволяє вирішити ряд питань щодо організації навчального процесу на основі технологій дистанційної освіти.

 

Контрольні питання

1. Перешкоди впровадження дистанційної освіти.

2. Надайте визначення терміна «електронна пошта».

3. Які компоненти діяльності педагога необхідно враховувати для планування та розробки дистанційних курсів навчання.

4. Які комунікації дають змогу більш активно застосовувати такі методи навчання як дебати, моделювання, рольові ігри, дискусійні групи, «мозкові штурми», форуми, проектні групи тощо.

5. У чому сутність проблеми впровадження дистанційного навчання?

6. Які методи комунікації викладачів і студентів використовуються для дистанційного навчання?

7. Які вимоги до бібліотечного обслуговування в дистанційному навчанні?

Література:[1, 2, 3, 6, 7, 9].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 162; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!