Тема. Дидактичні властивості електронних медіазасобів



1. Інтелектуальні навчальні системи.

2. Педагогічні особливості використання медіа в навчально-виховному процесі.

Завдання для самоперевірки

1. Надайте визначення поняття «телекомунікаційний зв’язок».

2. Із якою метою використовуються навчальні та тренувальні системи?

3. У якому випадку, електронні медіа є дидактичними?

4. Що забезпечують вправи, побудовані на основі інформаційних технологій?

Література: [1, с.110–128; 2, с, 57–63; 3, с. 218–231; 4, с. 143–167; 9, с. 18–27; 11, с. 37-38; 13, с. 33–35; 17].

 

Тема 9. Електронні навчальні видання

Мета:дослідити особливості розробки та подальшого впровадження електронних освітніх видань.

План

1. Види та значення електронних освітніх видань.

2. Електронні видання навчального призначення.

3. Особливості електронних підручників і вимоги до них.

Теми рефератів

1. Поняття електронного навчального курсу.

2. Створення електронних підручників.

3. Вимоги до програмного забезпечення ЕНВ.

Основні поняття і положення теми:електронні підручники, програмне забезпечення, комп’ютерне моделювання, кейс-технологія.

Короткі теоретичні відомості

Для підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

Електронне видання як автоматизована система, призначена для здійснення процесу навчання, як правило, містить, з одного боку, методичні, інформаційно-довідкові матеріали з навчальної дисципліни, а з іншого – програмне забезпечення, що дозволяє комплексно використовувати їх для самостійного отримання знань і здійснення контролю та самоконтролю за цим процесом. Аудіо- і відеонавчальні матеріали можуть подаватися учню за допомогою магнітофона, відеомагнітофона або лазерних компакт-дисків.

Комп’ютерні навчальні та контролюючі програми як програмні засоби навчального призначення дозволяють: індивідуалізувати і диференціювати процес навчання; здійснювати контроль та організовувати самоконтроль; налагодити зворотний зв’язок; моделювати процеси та явища; проводити лабораторні та практичні заняття у віртуальній реальності; посилити мотивацію до навчання.

У сучасній психолого-педагогічній науці немає чіткого визначення електронних навчальних засобів, їх класифікації, доцільного дидактичного призначення та особливостей застосування для різних вікових груп учнів.

Електронне навчальне видання розглядається як комп’ютерний засіб отримання знань, до складу якого входять два компоненти: електронна книга і друкована книга, а в основу його побудови покладено принцип взаємного доповнення друкованого та комп’ютерного компонентів.

 Серед переваг такого електронного навчального видання для використання у системі професійно-технічної освіти автори виділяють можливість комп’ютерних демонстрацій, особливо у тих випадках, коли студент-користувач може повторити весь технологічний шлях створення об’єкта – предмета праці студента.

Електронне видання розглядається і як складний продукт, у якому інтегруються досягнення сучасної техніки, зміст навчальної дисципліни і методика навчання, дизайн і художні якості, отже, електронне видання може розглядатися як справжнє мистецтво. Перехід від експертизи книги до експертизи електронного видання можна порівняти з виходом із площини у багатовимірний простір. Доцільною буде технологія комплексної експертизи електронного видання, що передбачає: технічну експертизу, змістову експертизу, експертизу дизайн-ергономіки. Електронну книгу можна розглядати ще як автоматизований варіант друкованого видання, який передбачає збереження структури книги і надає широкий спектр додаткових послуг, які реалізуються через застосування обчислювальних засобів.

Отже, електронні видання являють собою видання, що створюються на електронних носіях і зберігаються на навчальному сервері або носіях інформації (CD, MO та інші). Електронні видання включають у себе інформаційний, навчально-методичний, дидактичний та інформаційний матеріал з певної навчальної дисципліни, що містяться у певній оболонці ‒ програмному забезпеченні, яка значною мірою визначає педагогічні можливості функціонування змісту навчального матеріалу, а також управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів.

Актуальною проблемою на сьогодні є розробка електронного підручника. Термін «електронний підручник» набуває все більшого розповсюдження, хоча різні дослідники вкладають у нього суттєво різний зміст.

Електронні підручники – це педагогічні програмні засоби, що охоплюють значні за обсягом навчального матеріалу розділи навчальних дисциплін або повністю навчальні дисципліни. Їх характерною рисою є гіпертекстова структура навчального матеріалу, наявність систем управління з елементами штучного інтелекту, модулів самоконтролю, розвинених мультимедійних складових. Однак, порівнюючи електронні підручники з автоматизованими навчальними курсами, які впроваджувалися ще у семидесятих роках, бачимо, що ефективність застосування навіть найсучасніших гіпермедійних засобів навчання не завжди відповідає очікуванням, оскільки існує певна невідповідність між організаційними формами навчання (колективними, груповими у класно-урочній системі) та індивідуальною роботою учня з педагогічним програмним засобом, хоча саме цей чинник деякі автори розглядають як позитивний (індивідуалізацію і диференціацію навчання). Водночас, сьогодні з’являються електронні підручники, які містять значні обсяги мультимедійних навчальних матеріалів, засоби інтерактивної роботи з групою студентів (класом), системи адаптивного управління навчальним процесом, що дає можливість їх використання в різних (у тому числі класно-урочній) організаційних формах навчання. Однак існує тут і така проблема: для широкого використання електронних підручників у класно-урочній організаційній формі навчання потрібно усвідомлення вчителем власного часткового відсторонення від навчального процесу.

Завдання до теми

1. Напрями дослідження проблеми нових ІТ в освіті.

2. Переваги та недоліки кейсо-тьюторської моделі дистанційної освіти.

3. Законспектуйте конструктивні критерії щодо розробки електронних навчальних видань.

4. Дослідіть відмінності електронного курсу від традиційного курсу навчання.

5. Проаналізуйте особливості електронних підручників і вимоги до них.

6. Дослідіть методи створення електронних підручників.

Контрольні питання

1. Вправи, побудовані на основі інформаційних технологій.

2. Кейсо-тьюторська модель дистанційної освіти.

3. На яких протоколах базується телекомунікаційна модель у режимі on-line з паралельним використанням кейс-технології?

4. Які переваги електронних видань навчального призначення над паперовими?

5. На які категорії поділяються електронні підручники?

6. Розкрийте поняття електронного навчального курсу.

7. Які обов’язкові елементи електронного підручника?

Література:[1, 2, 3, 6, 9, 10].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 171; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!