Тема. Медіа в організації традиційного навчання



1. Принципи відбору медіаінформації.

2. Ознаки наочності навчального матеріалу.

3. Особливості застосування медіа в освітньому процесі.

Завдання для самоперевірки

1. Проаналізуйте критерії відбору повідомлень масової інформації.

2. Дослідіть формування і розвиток медіакомпетентності педагога.

Література: [1, с.49–67; 2, с. 156–170; 5, с. 148–160; 11, с. 60–62; 15; 16; 17].

 

Тема 5. Мультимедійні ресурси в освіті.

Мета:дослідити особливості впровадження та використання мультимедійних ресурсів в освіті.

План

1. Мультимедійний проектор.

2. Використання мультимедійних презентацій. Мультимедійна лекція.

3. Мультимедіа і науково-дослідна робота.

Теми рефератів

1. Роль педагога в інформатизації навчального процесу.

2.  Характеристика можливостей мас-медіа.

3.  Умови включення сучасних медіа до процесу навчання.

4. Використання Інтернет-технологій на заняттях: європейський досвід і вітчизняні реалії.

5.  Медіаосвіта та медіаграмотність в Україні: реалії та перспективи.

Основні поняття і положення теми: мультимедіа, мультимедійні ресурси, мультимедійні презентації, мультимедійний проектор, мультимедійна лекція.

Короткі теоретичні відомості

Під час підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

Сучасна концепція впровадження медіаосвіти в Україні вимагає інтенсифікації навчального процесу, а тому використання все більшої кількості носіїв інформації під час лекції чи практичного заняття. Обладнання навчальних аудиторій засобами мультимедіа дозволяє зробити процес передачі знань ефективним і захопливим. Не лише на чисельних семінарах і конференціях, але й у навчальних класах усе частіше викладачі супроводжують свою розповідь мультимедійною презентацією. Сучасні учні з кожним днем усе більше інформації отримують у вигляді презентацій через мультимедійні проектори – це електронні слайди, ілюстровані основні положення лекцій, слайд-шоу, що автоматично демонструються і містять у собі мультимедійні компоненти: звук, відео, анімацію тощо. Набули розвитку і можливості зображення на великому екрані інформації, розміщеної у мережі «Інтернет», проведення відеоконференцій. На відміну від мультимедійного навчального посібника, призначеного для самостійного вивчення, мультимедійний супровід лекцій являє собою матеріал, призначений для підкріплення розповіді викладача ефектними відео- та аудіоматеріалами.

Мультимедіа – це сукупність комп’ютерних технологій з одночасним використанням кількох інформаційних середовищ: графіки, тексту, відео, фотографії, анімації, звукових ефектів, високоякісного звукового супроводу. Технологія мультимедіа ґрунтується на спеціальних апаратних і програмних засобах.

Мультимедійний проектор – це автономний пристрій, який забезпечує передавання (проектування) на великий екран інформації, що надходить від зовнішнього джерела – комп’ютера, відеомагнітофона, CD і DVD-плеєра, відеокамери, телевізійного тюнера тощо. Будь-який проектор може використовуватися лише у поєднанні із зовнішнім джерелом інформації, але у деяких моделях передбачена можливість запису на вмонтовану РС-карту певного обсягу комп’ютерної інформації, що дозволяє зробити відеопоказ без використання комп’ютера.

Систематичне використання мультимедіа суттєво впливає на розвиток студентів, дослідження особливостей прояву їх уважності на заняттях з використанням мультимедіа виявило не лише зовнішню активність студента, але і внутрішню, що має у своїй основі допитливість.

Найзручнішою формою для підготовки мультимедійних навчальних посібників є презентація, яка вміщує як електронні слайди, так і слайд-шоу, що автоматично демонструється, яке включає у себе мультимедіа-компоненти: звук, відео, анімацію тощо.

Мультимедійні лекції інтегрують в єдине інформаційно-навчальне середовище різні види інформації, причому як традиційні у вигляді тексту, таблиць, ілюстрацій, графіків тощо, так і оригінальні, які подані з музичним супроводом, анімацією та ін. Завдяки таким лекціям підвищується можливість уведення елементів проблемного навчання, активізації студентів у розв’язанні проблемних завдань; посилюється зворотний зв’язок між учнями та викладачем. Таким чином підвищується ефективність лекції.

Текстові наочні посібники доцільно використовувати у ході пояснення нового матеріалу: нові визначення, основні характеристики об’єкта вивчення у ситуаціях, коли матеріал складний, а підручник відсутній. У цьому випадку конспект є єдиним джерелом вивчення матеріалу під час самостійної роботи. Зміст слайда – тези, які у короткій формі повинні бути відображені у конспекті. Цей прийом слід застосовувати тоді, коли учні ще не навчились правильно й оперативно вести конспект лекції. У таких випадках викладач повинен спочатку пояснити матеріал, а потім дати час для запису зі слайда.

Мультимедіатехнології можна застосовувати і у науково-дослідній роботі учнів і студентів. На етапі збору інформації якнайкраще використовувати мультимедійні енциклопедії, електронні довідники і підручники, інші інформаційно-довідкові мультимедійні засоби. Основна їх перевага – можливість візуального надання учню саме тієї інформації, яка йому у цей час потрібна. При цьому покращується сприймання та запам’ятовування, скорочується час на отримання певного обсягу інформації, формується пізнавальний інтерес до проблеми, що досліджується. На етапі систематизації накопиченого матеріалу студент може за допомогою мультимедійних засобів знайти ті дані, які могли залишитися поза увагою чи зоною пошуку під час використання традиційних текстових джерел інформації. На етапі узагальнення та аналізу накопиченого матеріалу студент має можливість завдяки змішуванню різноманітної інформації, реалізації анімаційних ефектів, демонстрації процесів, подій у реальному часі провести оцінювання поведінки об’єкта, у тому числі й зі зміною параметрів, прогнозувати майбутню поведінку. Оскільки комп’ютерні навчальні фільми і мультимедійні навчальні програми дозволяють активізувати процес засвоєння матеріалу учнями і створити умови для самостійного більш поглибленого вивчення навчальних дисциплін, у навчальних закладах доцільно створювати медіотеки.

Отже, ефективність використання мультимедіа як дидактичного засобу формування навчальної діяльності залежить від побудови системи навчальних занять, змісту заняття у формі мультимедіа, відповідно до моделі засвоєння студентами навчальної діяльності. Модель засвоєння студентами навчальної діяльності в умовах активного застосування мультимедіа передбачає етапи: стимулювальний, цілевизначальний, навчальний, аналітико-рефлексивний, а також етап саморозвитку, самореалізації.

Завдання до теми

1. Проаналізуйте, яких принципів слід дотримуватися для створення слайдів-презентацій.

2. Проаналізуйте ефективність використання мультимедіа як дидактичного засобу.

3. Проаналізуйте та обґрунтуйте відмінності між мультимедійним навчальним посібником і мультимедійним супроводом лекцій. Наведіть приклади.

4. Дослідіть функції мультимедіа та шляхи їх реалізації у навчальному процесі.

Контрольні питання

1. Який тип мультимедійних презентацій полегшує розуміння теоретичного матеріалу, що вивчається, сприяє його свідомому засвоєнню і запам’ятовуванню?

2. Для читабельності тексту які шрифти доцільно використовувати для основного тексту?

3. Яка оптимальна кількість кольорів на одному слайді? Які кольори діють як подразники?

4. Ураховуваючи психологічний вплив кольорів, чого потрібно дотримуватися?

5. Як використання мультимедіа сприяє підвищенню ефективності навчання?

6. На яких етапах занять доцільно використовувати наочні посібники у вигляді слайдів і мультимедійних презентацій?

7. Розкрийте принципи відбору медіаінформації.

8. Наведіть приклади методів комунікації викладачів і студентів.

Література:[1, 2, 3, 6, 9, 16, 17].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!