Змістовий модуль І Загальні засади медіапедагогіки



Заняття № 1

Тема 1 Основні категорії, предмет і складові медіапедагогіки.

Мета:допомогти студентам ознайомитися з науковим тезаріусом медіапедагогіки.

План

1. Походження і значення терміна «медіа».

2. Система медіапедагогічних категорій.

3. Предмет і складові медіапедагогіки.

4. Функції учасників навчального процесу з використанням медіазасобів.

Теми рефератів

1. Вплив сучасних медіа на людину.

2. Загальні засади медіапедагогіки.

3. Основні категорії, предмет і складові медіа педагогіки.

Основні поняття і положення теми:вища освіта, медіапедагогіка, медіакомпетентність педагога, медіаграмотність, медіаосвіта.

.Короткі теоретичні відомості

Під час підготовки до практичного чи семінарського заняття студентам пропонується детально розглянути питання плану теми.

У документах ЮНЕСКО медіаосвіта трактується як навчання теорії та практичних умінь щодо використання сучасних засобів масової комунікації, що розглядаються як специфічна частина освітнього процесу у педагогічній теорії і практиці; їх необхідно відрізняти від використання засобів масової комунікації як засобів у викладанні різних галузей знань, що є проблемою медіапедагогіки. Основні завдання медіаосвіти більш широкі: підготувати нове покоління до життя за сучасних інформаційних умов у поєднанні з духовними цінностями до пошуку, аналізу, використання і сприйняття різноманітної інформації, навчити людину розуміти її, усвідомлювати вплив на психіку, оволодівати способами спілкування з використанням невербальних форм комунікації за допомогою комунікативних засобів.

Отже, медіаосвіта – це процес розвитку особистості за допомогою і на підставі засобів масової комунікації (медіа) для формування культури спілкування з медіа, творчих, комунікативних здібностей, критичного мислення, умінь повноцінного сприйняття, інтерпретації, аналізу та оцінювання медіатекстів, навчання різноманітних форм самовираження за допомогою медіатехніки. На ґрунті цього людина опановує медіаграмотність, яка допомагає їй активно використовувати можливості інформаційного поля телебачення, радіо, відео, кінематографу, преси, Інтернету. Ця проблема розв’язується завдяки медіапедагогіці.

Сьогодні провідним є медіакомплексний засіб опанування людиною навколишнього середовища. Медіапедагогіка є напрямом у педагогіці, і водночас дослідженням закономірностей масової комунікації, це вивчення медіа, що відрізняється від навчання з використанням медіа. Він одночасно забезпечує як пізнанням того, як створюються і розповсюджуються медіатексти, так і розвиток аналітичних здібностей для інтерпретації та оцінювання їх змісту. Як медіаосвіта, так і медіапедагогіка спрямовані на досягнення цілей медіаграмотності: забезпечення здатності використовувати, аналізувати, оцінювати і передавати повідомлення у різноманітних формах, уміння аналізувати і синтезувати просторово-часову реальність, уміння «читати» медіатекст. Медіаграмотність покликана допомогти людям розуміти, створювати та оцінювати культурну значущість аудіовізуальних і друкованих текстів, вона є підґрунтям медіакомпетентності.

Медіапедагогіка як галузь педагогіки в ХХІ столітті знаходить усе більшу кількість прихильників, набуває розвитку як на теоретичному, так і на практичному рівнях. Але поряд із цим часто зустрічається нерозуміння її цілей, освітні заклади не завжди адекватно реагують на дидактичний потенціал сучасних медіа. Тому розвиток медіапедагогіки як науки про медіаосвіту і медіаграмотність є актуальним. Її складовою є медіадидактика – теорія навчання за допомогою медіа, що включає у себе цілі, зміст, організаційні форми, способи і засоби, що допомагають розвитку медіаграмотності та формуванню медіакомпетентності. Медійні технології навчання – це способи побудови діяльності із застосуванням медіа для досягнення педагогічних цілей. Вони містять й інформаційні технології навчання, що являють собою сукупність сучасної комп’ютерної та медійної техніки, засобів телекомунікаційного зв’язку, інструментальних програмних засобів, що забезпечують інтерактивний програмно-методичний супровід сучасних технологій навчання.

Для опису засобів масової комунікації в Європейських країнах використовують мас-медіа, але воно також не в усьому співпадає з нашим поняттям «масових комунікацій». У словнику з медіаосвіти, медіапедагогіки, медіаграмотності, медіакомпетентності «медіа» визначається як засіб масової комунікації – технічні засоби створення, запису, копіювання, тиражування, зберігання, розповсюдження, сприйняття інформації та обміну її між суб’єктом (автором медіатексту) та об’єктом (масовою аудиторією). Деякі дослідники термін «медіа» розуміють як аналог поняття засобів масової інформації та комунікації, деякі – як технічні засоби створення, запису, копіювання, тиражування, зберігання, розповсюдження, сприйняття інформації та обміну її між суб’єктом (автором повідомлення) і суб’єктом (масовою аудиторією). При цьому медіа розглядається як комплексний засіб розуміння навколишнього світу (у його соціальних, моральних, психологічних, художніх, інтелектуальних аспектах). Підсумовуючи вищезазначене, доцільно визначити поняття «медіа» як засіб комунікації та розповсюдження інформації.

Завдання до теми

1. Надайте стислу характеристику зарубіжного досвіду в медіапедагогіці.

2. У чому полягає готовність педагога до використання медіа засобів?

3. Законспектуйте науковий тезаурус медіапедагогіки.

4. Розкрийте поняття медіапедагогіки як складової медіакультури.

5. Запропонуйте шляхи впровадження медіазасобів в освітнє середовище.

6. Проаналізуйте трактування медіаосвіти науковцями.

Контрольні питання

1. Що розуміють під терміном «медіа»?

2. Чому медіазасоби використовуються недостатньо?

3.  Що являють собою медіаграмотність і медіакомпетентність? У чому полягає відмінність?

4. Що передбачає впровадження медіатехнологій в освітню діяльність.

5. Розкрийте особливості використання медіазасобів у процесі навчання.

6. Що таке інформатизація освіти?

7. Що таке медіапедагогіка?

8. Які можливості мають сучасні медіазасоби?

9. Які підходи використовують для класифікації медіа?

10.  Які основні складові медіапедагогіки?

11.  Дайте визначення поняття «медіаосвіта».

12.  У яких напрямах досліджують медіапроцеси?

13.  Назвіть тенденції, що проявляються у сучасній освіті.

14.  Що таке «медіакомпетентність особистості»?

15.  Яка різниця між поняттями «медіосвіта» і «медіапедагогіка»?

Література:[1, 2, 3, 6, 7, 10].

Самостійна робота


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 207; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!