Сутність та еволюція концепції маркетингу



Концепція М виникла в США наприкінці 19 – поч.20ст. Першим, хто визначив, що М має стати центральною функцією під-ва, а ств-ня цільової групи споживачів – специфічною роботою менеджера, був Мак Кормік. За освітою механік, він увів у практику д-сті компанії маркетингові дослідження, концепцію ств-ня цільового ринку під-ва, цінову пол-ку, сервісне обслуг-ня. Разом з тим перше визначення М належить Батлеру та Шоу (Нью-Йорк 1911), вони визначали М, як комбінацію чинників, які слід ураховувати під час організації продажу, а також як д-сть, що сприяє продажу.

Логіка розвитку концепції М полягає в поступовому прирощенні маркетингових зусиль, потрібних і достатніх на кожному етапі для досягнення поставлених цілей.

Щоб визначити конкретну концепцію М, які натепер потрібна і достатня для під-ва, слід перш за все визначити:

- На якому ринку працює під-во; - які особливості поведінки споживачів; - що являє собою під-во, у чому його сила і слабкість, які позиції займає на ринку; - які цілі під-ва, яку стратегію і тактику воно використовує і може використати в майбутньому?

В еволюції концепції М, на наш погляд можна визначити такі етапи:

1. Фрагментарний М (поч..20 ст – кінець 50х). На цьому етапі зароджується М, форм-ся його інструментарій. М. Викор-ть у вигляді окремих інструментів і дій та вважають допоміжною ф-цією, оскільки в центрі уваги залишається проблема вир-ва товарів. Маркетингова д-сть під-ва мала внутр хар-р. Тобто вона передбачала управління на підставі наявних потреб і ресурсів під-ва, зокрема виробничих, фінансових, кадрових, збутових. Така орієнтація базувалась на принципі: «Продати те, що продукує під-во».

2. Маркетинг як ф-ція під-ва (поч..60х – поч90х). Змінюється орієнтація маркетингової д-сті (вона набуває зовн хар-ру). Це управління д-стю під-ва на підставі умов та можливостей, наданих навколишнім бізнес-середовищем. Ця сис-ма управління передбачає ств-ня такого потенціалу, який спроможний адаптуватись до дії суб*єктів, сил та умов зовн.середовища і на цій підставі задовольнити свої власні потреби. Також для цього етапу характерна ще одна особливість – поява і широке викор-ня М-міксу.

3. Маркетинг як сис-ма управління під-вом (поч..90х 20 ст і дотепер). Особливості часу: - перехід від індустріал. епохи до інформаційної; - зростання вимог споживачів; - посилення конкуренції; - посилення тиску і контролю з боку сус-ва та держави. Виникає 2 напрями М: партнерських стосунків та сітьової взаємодії.

Концепція маркетингу.

Фрагментарний маркетинг. На цьому етапі зароджується маркетинг, формуються його інструментарій. М. використовують у вигляді окремих інструментів і дій та вважають допоміжною функцією, оскільки в центрі уваги залишається проблема вир-ва товарів. Маркетингова діяльність під-ва мала внутрішній хар-р. Тобто вона передбачала управління на підставі наявних потреб і ресурсів під-ва, зокрема виробничих, фінансових, кадрових, збутових. Така орієнтація базувалась на принципі: «Продати те, що продукує під-во».

Включає 3 етапи:

Виробничу концепцію (1860-1920),

Головна ідея: Вир-во товарів, для яких є можливості.

Осн. Інструментарій: продуктивність вир-ва, собівартість товарів.

Мета: збільшення обсягів продаж, мах прибутку.

товарну (1920-1930),

Гол.ідея: Вир-во якісних товарів.

Осн.інструментарій: технолог. Вдосконалення товарів, покращення його дизайну та пакування.

Мета: вдосконалення споживчих якостей товарів.

Збутову (1930-1950).

Гол.ідея: Виробник повинен змусити споживача купувати свій товар.

Осн.інструментарій: збутова політика, просування товару, стимулювання збуту.

Гол.мета: інтенсифікація комерц.зусиль по збуту товарів.

Особливості фраг.м.:

- М. зводиться до діяльності, яка пов*язана зі збутом і задоволенням чи формуванням попиту;

- Вир-во орієнтовано на задоволення існуючого попиту, більш глибокі речі як то запити і потреби споживачів ігноруються;

- Роль м. обмежена і пасивна.

Маркетинг як функція під-ва. Після 2ї світової концепція м. набуває якісно нового спрямування. Ця сис-ма управління передбачає створення такого потенціалу, який спроможний адаптуватись до дії суб*єктів, сил та умов зовн.середовища і на цій підставі задовольнити свої власні потреби. Також для цього етапу характерна ще одна особливість – поява і широке використання маркетинг-міксу.

Особливості цього етапу:

· Широке використання інструментів м.;

· Вир-во починає поступово підпорядковуватись маркет.управлянню;

· Закладаються основи м.стратег.планування;

· Досліджуються поведінка споживача, здійсн.сегментування ринку, позиціонування товарів на ринку;

· З*являються нові види м.(стратегічний і соц.-відповідальний).

Ринкова концепція традиційного маркетингу (1950-1980)

Гол.ідея: Вир-во товарів необхідних споживачеві.

Осн.інструментарій: Комплекс маркетингу-мікс, дослідження споживача.

Головна мета: задоволення потреб цільових ринків.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 322; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!