Соціологічні аспекти маркетингу



Соціологія – це наука, що вивчає людське життя, групи і сусп-ва. Центральним моментом соц.світогляду є те, що людина існує не ізольовано, а є включенням в людське оточення. У людині форм-ся і закріплюються очікування щодо інших людей і ці очікув.треба брати до уваги.Основа М. як науки -

Запозичене із соц. Це обмін, який здійснюється між членами сусп-ва, напр, індивід.,груп.,організац. Як стверджу Хант, М (як нука) – це наука про поводження, що прагне пояснити відносини, що виникають в процесі обміну.

На думку Котлера, ринковий обмін вимагає:

*присутність принаймні 2х сторін; *кожна сторона може запропонувати що-небуть коштовне, з точки зору 2ї сторони; *кожна стор.має можливість вести переговори і зд-ти доставку; *кожна стор.вільна прийняти чи відхилити пропозицію; *кожна стор. вважає, що доречно чи бажано вести переговори з 2ю стор.

Розглянемо осн.категорії, що стосуються взаємозалежності М та соц-ї:

Сис-ма організаційного поводження”. Одним з 1х дослідників, що усвідомили недостатність вивченя лише знеособлених угод для розуміння ринків і М. був У.Олдерсон. Він 1м увів це поняття, ідея якого полягає в тум, що різні учасники ринку, пов*язані один з одним (М відносин).

Соц.сис-ма”. Для того щоб визначити вплив сусп-ва на людину, соц-ги вивчають його як організов.сус-во. При цьому, вони часто використов цей термін, підкреслюючи взаємини і взаємозалежність між членами сус-ва.

У будь-якій соц.сис-мі (наприкл, група) можна виділити різні соц.позиції, що визначають новий статус. Можна сказати, що м.-ги експлуатують соц.відкриття, зв*язуючи статус із можливостями споживача.

Соц.групи – це колектив індивидів, які взаємодіють і встан-ть між собою соц.відносини. Бувають: первинні (близькі взаємодії між членами: родина, друзі), вторинні (великі за обсягом, не всі члени прямо зв*язані з іншими), референтні (формують своє відношення до речей і вірувань, роблячи вчинки, люди ототожнюють себе з ін.людьми чи групами).

Культурні аспекти маркетингу

Широко відомо, що теорії манеджменту та маркетингу тісно пов*язані з культурою. М. в умовах 1ї культури може дуже відрізнятись від маркетингу в іншій культурі.

Вик-ня в М – знання прок-ру  викор-ся для анналізу і вибору цільового ринку (особливо при міжнар М), для ств-ня адекватних М комунікац стратегій і проведення ділових переговорів.

Завдання М полягає у форм-ні ринку та укладанні успішних угод, вигідних сторонам, що приймають участь. Задоволеність кліента не повинна залежати від того хто цей кліент і звідки він. Отже, справа М – полегшувати обмін і формувати такі взаємини від яких виграють усі. Це нелегке завдання, навіть тоді коли одбидві сторони – представники 1ї культури, що ж говорити про знаходження спільної мови між представниками різних культур? Тоді виникаюь кільки питань:

1) Чи можна успіх маркетингової політики, досягнутий в 1й культурі, відтворити в інших умовах? 2) Чи варто відтворювати успішну маркет.пол-ку в інших культурних умовах? 3) чи відбудеться злиття культур? (якщо усюди буде 1 культура, не буде потреби вивчати культурні аспекти М).

Вирішуючи питання, пов*язані з доцільністю повторення успішної маркетингової компанії в ін.культурі, слід зауважити на етичних засадах маркетингу в різних культурах. Приклад. Сухе молоко Нестле. Успішна макетингова компанія в розвинутих країнах (США і Європи), оскільки рівень освіти та благополуччя в батьків цих країн є досить високим. Як тільки сухе молоко почали рекламувати в малорозвинених країнх (Замбія), почалися масові смерті немовлят. Через те, що матері розбавляли молоко, що його надовше вистачало + неадекватні гігієнічні умови.
Цей приклад пояснює, що компанії повинні відповідати за свої маркетингові зусилля. Вони мають гарантувати, що їхні споживачі мають потрібну ін-фу про викор-ня їх продуктів і можуть зробити розумний споживчий вибір.

Маркетингові теорії та маркетинговий успіх міцно пов*язані з культурою. Компанія повинна пам*ятати, що комплекс інструментів м., успішно реалізовані в 1й культурі, навряд чи буде таким само успішним в іншій.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 447; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!