Економічні аспекти маркетингу



Сутність та визначення поняття „маркетинг”. М. складається з 2х частин: теоретичної (її завдання – систематиз категорій, визначень, законів існування + розробка відповідних моделей аналізу рин.процесів) та практичної (її завдання – розробка метод.апарату., який дозволяє ефективно застосовувати теорет.знання на практиці). М. необхідно розглядати з 2 аспектів: 1) як функція менеджменту; 2) як філософія бізнесу.  З позиції управління, маркетинг як функцію менеджменту розглядаєть в 3х значеннях:1) М. – це реклама, стимулювання збуту і нав*язування товару споживачеві, тобто комплекс агресивних інстрементів збуту, які викоритовують для проникнення на існуючі ринку; 2) М.-комплекс інструментів ринкового аналізу, таких як методи прогнозування обсягів продажу, імітац.моделі, різні методи дослідження ринку, що застосов.для глибокого і науков.аналізу потреб і попиту.3) М. – це архітектор споживчого сус-ва, де необхідно безперервно створювати нові потреби, щоб продавати всі більш і більше товарів. За визначенням Амер.асоціац.маркетингу, м. –це процес планування і реалізації заг.концепції, політики ціноутворення, просування і розподілу ідей, товарів і посліг, спрямований на здійснення обмінів, що задовольняють як індивід.так і цілі організації. Але найбільш чітке і ясне визначення дав ф.Котлер: це вид людської діяльності, спрямований на задоволення нестатків і потреб за допомогою обміну.

Розуміння маркетингу.

М. складається з 2ї частин: теоретичної (її завдання – систематиз категорій, визначень, законів існування+розробка відповідних моделей аналізу рин.процесів) та практичної (її завдання – розробка метод.апарату., який дозволяє ефективно застосовувати теорет.знання на практиці).

М. необхідно розглядати з 2 аспектів: 1) як функція менеджменту; 2) як філософія бізнесу.

 З позиції управління, маркетинг як функцію менеджменту розглядаєть в 3х значеннях:1) М. – це реклама, стимулювання збуту і нав*язування товару споживачеві, тобто комплекс агресивних інстрементів збуту, які викоритовують для проникнення на існуючі ринку; 2) М.-комплекс інструментів ринкового аналізу, таких як методи прогнозування обсягів продажу, імітац.моделі, різні методи дослідження ринку, що застосов.для глибокого і науков.аналізу потреб і попиту.3) М. – це архітектор споживчого сус-ва, де необхідно безперервно створювати нові потреби=, щоб продавати всі більш і більше товаріЗа визначенням Амер.асоціац.маркетингу, м. –це процес планування і реалізації заг.концепції, політики ціноутворення, просування і розподілу ідей, товарів і посліг, спрямований на здійснення обмінів, що задовольняють як індивід.так і цілі організації.

Пітер Друкер вважав, що завдання маркетингу у зведенні до мін зусиль зі збуту. Мета маркетингу – досягти такого рівня знань і розумінь запитів і потреб кліентвів, за якого запропоновані товари і послуги будуть повністю їм відповідати і самі себе продавати. В ідеалі, результат маркетингу – готовий до покупки споживач.

Але найбільш чітке і ясне визначення дав ф.Котлер: це вид людської діяльності, спрямований на задоволення нестатків і потреб за допомогою обміну.

+ особиста точка зору на вищенаведені визначення

Історичні віхи формування теорії маркетингу.

Існує тенденція датувати виникнення маркетингу від публікації Теодора Левітта „Маркетингова короткозорість” (1960).У якій він розмірковував (на прикладі американської залізниці) чому фірми і цілі галузі, які до певного часу мали успіх занепадають.

Приблизно в той же час, Роберт Кит описує в своїй статті „Модель 3х епох” –„вир-во”(з сер 50х 19 ст до кінця 20х 20ст); - „збут” (до сер. 50х рр); „маркетинг” (після 50х) (згодом цей підхід був названий школою маркетинг-менежменту). Виробнича оріентація виражається в переважній увазі до продукції компанії, а маркетингова – в особливій увазі до потреб споживача і прагненні їх задовольнити. Внесок Кита полягає в тому, що він увів промужну стадію, яку назвав – епохою продажів.

Рональд Фуллертон у статі „Наскільки є сучасним сучасний маркетинг?”(1988) запропонував власну модель розвитку і поширення маркетингу, засновану на істор.дослдженнях.

 „Модель безупинного потоку”: 1) створення передумов або епоха зародження (в 16 ст в Англії і Німеччині, у 17 ст в Пн.Америці).Це період низького рівня споживання, під час якого 75-90% населення займалося натур.гос-вом, мешкало поза містами і протидіяло будь-яким змінам.Торгівля не викликала в них довіри, водночас її статус підвищувався в міру того, як вона давала більш відчутні переваги;

2) поява сучасного маркетингу: епоха виникнення (Англія 1759, Німеччина іСША – 1830).Пром революція і масова міграція із сільських районів у міста прискорили процес ств-ня потенційних ринків за допомогою інструментів і методів маркетингу;

3) ств-ня надбудови: епоха інституціонального розвитку (Англія – 1850, Нім.США 1870 до 1919 р). У цей період уперше з*являються велика частина осн інститутів і багато інструментів сучасного маркетингу;

4) Іспити, бури і ріст: епоха удосконалення і формалізації з 1930 по сьогоднішній день. Фуллертон приділяє увагу виникненню й розвитку теорії і практики маркетингу, підкреслює достоїнства історичного підходу. Водночас модель Кита слугує іншим цілям. ЇЇ перевага у поділі М як особливого виду практики, наявного і в епоху вир-ва, і М як філософії бізнесу, що зміщає головну мету ек.д-сті від гонитви вироб-ка за прибутком до задоволення споживчих запитів. Безсумнівно одне, що починаючи з 1960 р. теорія і практика м. стали користуватися переважно ідеями школи маркетингу-менеджменту, осн предствникоми якої були американські науковці.

Складові теорії маркетингу

Теоретична (її завдання – систематизація категорій, визначень, принципів, з-нів існ-ня та взаємодії суб`єктів ринку, а також розробка відповідних моделей аналізу ринк процесів);

Практична (її завдання – розробка методичного апарату, який дозволяє ефективно застосовувати теоретичні знання на практиці).

Економічні аспекти маркетингу

Взаємозв*язок між м.та ек. дослідили Роджер Хілер та Едвард Чанг. Вона зазначають що, оскільки економ.теорія (за Самуельсоном) – це наука про те, як люди і сусп-во вибирають продуктивні ресурси для вир-ва різних товарів і їх розподілу з метою споживання, то вони мають справу з 2ма фундаментальними проблемами: вироб-вом і розподілом.

Відмінності: *ек. акцентує увагу на раціон.розміщенні ресурсів в процесі вир-ва і розподілу, а марк. – на процесі обміну. (обмін є визначальною його категорією).

Запозичене з ек.: М. Тісно пов*язаний з такими базовими категоріями економ.теорії, як: обмін, мах прибутку, корисність, економ.людина, раціональність.

Зв*язок з ек.категоріями: - при дослідженні обміну в маркетингу зазвичай передбачається, що виробник прагне до мах прибутку, а споживач до - мах корисності; - модель „ек.людини”, прийнята в економ.теорії, припускає, що споживач має всю повноту інформац. і раціонально приймає рішення, прагнучи до досягнення поставлених цілей.

Протиріччя між м. та ек.: + Виробничі чинники для м. малозначні, а для ек. – дуже важливі. +Цілями м. є забезпечення потреб, а для екон.- розподіл ресурсів. +Критерієм успіху для м. є задоволення учасників обміну, а для ек-ки – ефективність розподілу. Бажана форма конкуренції для м. – монополія, а для екон. – досконала конкуренція. Об*єктом уваги М є обмін, а для екон.-сук-сть покупців і продавців.

6. Психологічні аспекти маркетингу.

Психологія – це наука, яка вивчає поведінку. ЇЇ застос-ня в М. спрямоване на те, щоб допомогти краще зрозуміти поведінку покупців, продавців, користвачів і менеджерів, які приймають участь в процесі обміну.

Напрями психології, з яким пов*язаний М:

+ соц.психолог. Її об*єктами є особисті взаємини продавців і покупців, структура і динаміка груп споживачів, на кожну з яких словами чи діями зд-ся вплив для купівлі того чи іншого товару.

+динамічна психол. Об*єктом її спрямування є стримувані і приховані мотиви споживачів. Форм-ня в структурі особистості таких елементів як „его”, „суперего” в процесі психолого-сексуального розвитку можуть застос-сь для інтерпретації вибору споживач., в основі якого лежать певні підсвідомі бажання.

+ Когнітивна пси-я – пояснює поводження споживачів за допомогою теорій, які описують його як процес переробки інформації.

+Фізіологічна пси-я – осліджує фіз.хар-ки споживачів, успадковані генетично, які можуть безпосередньо вплинути на вибір і хар-р споживання (параметричні розміри та структура тіла, різні форми фіз.відхилень і полові відмінності)

Спрощена модель спожив.поведінки за Фоксоллом (3 блока: 1й влияет на 2й, 2й на 3й)

1й блок: Особисті чинники(настрій)+ умови за яких здійсн.покупка+досвід споживача

2й блок: Умови, в яких зд-ся споживче поводження

3й блок: Інструментальна винагорода+експресивне винагорода+Витрати


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 346; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!