Вклад економістів-нобелеантів в теорію маркетингу



Теорія М живиться ідеями та відкриттями насамперед із ек-ки. Найбільший значущі дослідження та винаходи відзначаються науковою спільнотою Нобелівською премією. Для М найбільшого значення мали дослідження таких науковців: Річард Хікс, С.ВІкрі+Міррліс Дж+Ейкерлоф Дж, Стіглер Дж.-Дж, Герберт-Ал Саймон. А зараз кілька слів про їх дослідження.

 Річард Хікс дослідував теорію попиту та корисності. Він запровадив у науковий обіг перехресні коефіцієнти еласт-ті, які показують на скільки % зміниться попит на товар за умови, що решта цін і доходів залишаються на попередньому рівні. Запропонована ним теорія попиту пояснює реакцію споживача на зміну ринкових умов: підвищення цін завжди пов*язане із скороченням попиту, а зниження – із розширенням.

Гол об*єктом маркетинг.дослідження є ринок, а чинники, що впливають на його форм-ня та занепад, мають неабиякий інтерес для фахівців з марк. Саме тому важливе значення має модель ринків з асиметричною інформацією, який досліджували ВІкрі, Міррліс, Ейкерлоф. Асиметричність інформації – ситуація, коли частина учасників ринку володіє такою інформацією, якою не володіють решта зацікавлених осіб. Ще в 40ві роки ВІкрі порушив проблему оптимальної сис-ми оподаткування доходів з погляду мотивацій та асиметричність ін-ції. Однак він не зміг подолати математ.складність проблеми. Міррліс узагальнив висновки ВІкрі й використав їх в галузі план-ня дохідності сис-ми оподаткування. Він розширив спектр економ.ситуацій, які характериз.асиметричністю інф-ції, створив загальні моделі розв*язання цієї проблеми. Ейкерлоф розглядав проблему асиметричності інф-ї у праці «Ринок лимонів: невизначеність якості і ринковий механізм». Розглядаючи проблему невизначеності та якості товарів, Ейкерлоф виявив причини можливого занепаду ек-ки. За асиметричного розподілу інформації на ринку не укладають угоди, а за симетричного – вигоду мають обидві сторони. Асиметр.ін-ції змушує учасників ринку покладатися на випадок і часто призводить до ринкового краху. Він також довів, що недостатня інформація про якість товару, який продається призводить до постійного зниження цін аж до зникнення ринку. Запропонована Дж.Стіглером концепція вертикальної інтеграції знайшла викор-ня в стратегічному М. Ідея регресивної і прогресивної вертикальної інтеграції стала підґрунтям для розробки під-ми маркетингової стратегії інтегративного росту, яка може бути реалізована як стосовно до попередніх стадій технологічного процесу вигот-ня товарів, так і до наступних стадій. А висновки Стіглера відносно закономірностей встан-ня цін на конкурентних ринках викор-ся в маркетинговій ціновій політиці.

Висновки і пропозиції Г.А.Саймона викор-ся гол чином при дослідженні поведінки споживача, особливу значимість вони набувають в тому випадку, коли споживачем виступає орган-ція, а не кінцевий споживач. Він першим розглянув психологічні фактори в теорії прийняття рішень. Він показав, що у фірмі рішення приймаються колективно, а здібності кожного з її членів різні, вони обмежені неможливістю передбачити всі наслідки прийнятих ними рішень з їхніми особистими прагненнями та соц.амбіціями.

Становлення та розвиток маркетингу в Україні.

Періоди:

+ домаркетинговий; +період активно-стихійного зародження м.;+період становлення проф.м.

1) до 1991 р. Хар-ся слабким процесом обміну. Відділів на вітчизняних під-вах не існувало. Деякі ф-ції М, пов*язані з розробкою товару, форм-ням асортименту і збутом продукції виконували відповідні підрозділи під-в (конструкторський, технологічний, відділ збуту). Дефіцит товарів, що відчувався майже на всіх споживчих ринках, робив марними зусилля під-в для вдосконалення прдукції та її просування. В кінці 70х почали з*являтися публікації з М.

2) Після 1991-до кінця 90х. Перетв-ня відділів збуту у відділи М або ств-ня спец. підрозділів для реалізації функцій М. З 1992 в ВНЗ У почали викладати дисципліну „М.” і підготовку фахівців із цим профілем. У 1997 відбулося створення Укр.Асоціац.Маркетингу (УАМ). Вона об*єднує маркетологів У. І визначила своєю місією форм-ня цивілізованого бізнес-середовища в У., а також просування й розвиток М як чинника, що визначає ек.розвиток та добробут в У. Президент – ректор кнеу, Павленко. Об*єктивна потреба маркетингової оріентації під-в, пов*зана із зростанням конкуренції між вітчизняними та іноземними виробниками і насиченням ринку товарами, зумовила усвідомлення важливості маркетинг.досліджень для вивченя поведінки „своїх покупців” і поведінки конкурентів на цільовому ринку.

3) З кінця 90х ХХст до сьогодні. Хар-ся зростанням професійного інтересу до М, як провідної ф-ції менедженту під-ва і посиленням значущості маркетингов.досліджень, М стратег.планування. Підвищився інтерес до професійної літ-ри з М. Ств-ся проф.асоціації з окремих функцій М (Союз рекламістів, PR-ліга, Укр.асоціація з директ.маркетингу. Нажаль сам покупець, його смаки і переваги все ще залишаються без уваги маркетологів під-в. 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 352; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!