Походження та еволюція поглядів на маркетинг



Існує тенденція датувати виникнення маркетингу від публікації Теодора Левітта „Маркетингова короткозорість” (1960).У якій він розмірковував (на прикладі американської залізниці) чому фірми і цілі галузі, які до певного часу мали успіх занепадають.

Приблизно в той же час, Роберт Кит описує в своїй статті „Модель 3х епох” –„вир-во”(з сер 50х 19 ст до кінця 20х 20ст); - „збут” (до сер. 50х рр); „маркетинг” (після 50х) (згодом цей підхід був названий школою маркетинг-менежменту). Виробнича оріентація виражається в переважній увазі до продукції компанії, а маркетингова – в особливій увазі до потреб споживача і прагненні їх задовольнити. Внесок Кита полягає в тому, що він увів промужну стадію, яку назвав – епохою продажів.

Рональд Фуллертон у статі „Наскільки є сучасним сучасний маркетинг?”(1988) запропонував власну модель розвитку і поширення маркетингу, засновану на істор.дослдженнях.

 „Модель безупинного потоку”: 1) створення передумов або епоха зародження (в 16 ст в Англії і Німеччині, у 17 ст в Пн.Америці).Це період низького рівня споживання, під час якого 75-90% населення займалося натур.гос-вом, мешкало поза містами і протидіяло будь-яким змінам.Торгівля не викликала в них довіри, водночас її статус підвищувався в міру того, як вона давала більш відчутні переваги;

2) поява сучасного маркетингу: епоха виникнення (Англія 1759, Німеччина іСША – 1830).Пром революція і масова міграція із сільських районів у міста прискорили процес ств-ня потенційних ринків за допомогою інструментів і методів маркетингу;

3) ств-ня надбудови: епоха інституціонального розвитку (Англія – 1850, Нім.США 1870 до 1919 р). У цей період уперше з*являються велика частина осн інститутів і багато інструментів сучасного маркетингу;

4) Іспити, бури і ріст: епоха удосконалення і формалізації з 1930 по сьогоднішній день. Фуллертон приділяє увагу виникненню й розвитку теорії і практики маркетингу, підкреслює достоїнства історичного підходу. Водночас модель Кита слугує іншим цілям. ЇЇ перевага у поділі М як особливого виду практики, наявного і в епоху вир-ва, і М як філософії бізнесу, що зміщає головну мету ек.д-сті від гонитви вироб-ка за прибутком до задоволення споживчих запитів. Безсумнівно одне, що починаючи з 1960 р. теорія і практика м. стали користуватися переважно ідеями школи маркетингу-менеджменту, осн предствникоми якої були американські науковці.

Особливості американського та європейського підходів до теорії маркетингу.

Американська школа. Осн центрами маркетинг.думки – Гарвардський та Вісконсінський ун-ти. В 1905 р. у провідних університетах США були запроваджено дисципліни „Маркетинг продукції”, „Методи М”. У 1915 створена Нац.академія викладачів маркетингу. Амер.школа „маркетинг-менеджменту”, що виникла наприкінці 50х-поч.60х рр, нерозривно пов*язана з концепцією М-мікс і аналітичним підходом до марк-мендж., що полягає в послідовній реалізації функцій аналізу, планування, контролю. Осн представники: Джоел Дин, П.Друкер, т.Левітт, Дж.Маккарті, Ніл Борден, Ф.Котлер.

Амер.школа займалася здебільшого рішенням реальних ек.проблем, її „практичний” підхід, зоріентований на прибутки під-ва і нині визначальний під час розгляду проблем маркетингу.

Європейські шволи: західноєвропейська (франц+нім) та скандинавська(швец, фін). Найяскравішими представниками франц школи були: Жан-Жак Ламбен (стратег.маркетинг, мар.дослідження і реклама); Жан-Нуель Камферер (проблеми управління торгов.марками), Алан Жолібер, Жоель Бре.

На відміну від амер.школи, західноєвроп.більш опікується проблемами сусп-ва. Ламбен вважав, що також європ.маркетинг від амер.відрізняє: %інтеграція європ.ринку; %присутність багатьох структур і плюралізм думок; %соц.відповідальність, що притамання європ.сус-ву.

Внеском скандинав.школи в теорію М визнається детальна розробка термінології маркетинг.послуг,+ введення в лексикон понять: внутрішній М, якість послуги, інтерактивн.М+розробку концепції маркетингових відносин. Представники: Крістіан Гронрос (розробка концепціїх внутр.маркетингу, введення термінів „внутр.продукт”-робота, „внутр споживач”-персонал); Еверт Гаммессон (розробка моделі маркетингових послуг).


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1481; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!