Значення концепції “4Рs” в теорії маркетингу



- узагальнює зміст М д-ті;

- систематизує та унаочнює сутність концепції М.

- структурує напрями М рішень;

- являє собою мнемонічний перелік, простий для розуміння та застос-ня в методологічному та практичному аспектах;

- утворює певну логічну схему (стандарт) прийняття М рішень.

Види маркетингу в залежності від попиту.

Негативний → Конверсійний

Нульовий → Стимулюючий

Сезонний → СинхроМ

Падаючий → РеМ

Латентний → Розвиваючий

Повноцінний → Підтримуючий

Ажиотажний → ДеМ

Небажаний → Протидіючий

Унікальний → Індивідуальний

Конверсійний – вид М, завдання якого проаналізувати, чому ринок відчуває негативне ставлення споживачів до товару (негативний попит), через програму М на позитивний, завдяки переробці товару, зниженню ціни і активнішому просуванню на ринку.

Стимулювальний М – вид М, завдання якого в умовах, коли немає попиту на певний товар, знайти способи упов`язати властиві товару вигоди з потребами й інтересами потенційних споживачів, щоб змінити їхнє байдуже ставлення до товару.

Розвиваючий М – вид М, який викор-ть в умовах прихованого, потенційного попиту, його завдання – оцінити розмір потенційного ринку і розробити ефективні товари, здатні перетворити попит на реальний.

Ремаркетинг – вид М, завдання якого – відновити попит у разі його спаду, творчо переосмисливши раніше застосований М підхід. Він полягає в пошуку нових можливостей пожвавлення попиту: додання товару нових властивостей, просунення на нові ринки тощо.

СинхроМ – вид М, завдання якого – пошук способів згладжування коливань попиту (нерегулярний попит) за допомогою гнучких цін, методів просування та інших інструментів М. Ефективний засіб – почерговий, наперед спланований перехід на різні географічні та інші сегменти ринку (з подальшим поверненням).

Підтримуючий М – вид М, завдання якого в умовах повноцінного попиту підтримувати наявний рівень попиту з урахуванням зміни системи пріоритетів споживачів та посилення конкуренції.

ДеМ – вид М, що застосовують в умовах надмірного попиту, його завдання – пошук способів тимчасового або постійного зниження попиту для ліквідації негативних ринкових явищ, наприклад, спекуляції.

Протидіючий М – вид М, що застосовують в умовах ірраціонального попиту, який створює загрозу добробуту сусп-ва загалом або безпеці окремих його споживачів. Завдання М – ліквідувати або максимально знизити попит.

Індивідуальний М – розвиток персональних продажів та індивідуального сервісу.

Сутність та принципи соціально-етичного маркетингу.

Соцо-етичний М виник у 80-х роках ХХ ст. причиною його появи була негативна реакція сусп-ва на деякі рез-ти бізнесу, зокрема: погіршення стану навкол прир середовища, винищення прир ресурсів; зменшення реального рівня доходів населення; високі темпи інфляції; недостатній розвиток сфери соц послуг.

Одна з причин появи полягає також у тому, що М не завжди гарантує етичність поведінки підприємця, поскільки, по-перше, має на меті отримання прибутку, а по-друге, може порушувати права якоїсь частини споживачів (напр., алкоголь, тютюн задовольняють потреби одних, а для інших – стоврюють проблеми).

Гол.ідея: вир-во товарів, потрібних споживачеві, з урахуванням інтересів сусп-ва.

Осн.інструментарій: комплекс М-мікс, дослідження соц і екологічних наслідків вир-ва і спож-ня товарів.

Гол.мета: задоволення потреб цільових ринків за умови збереження здоров`я споживачів, дотримання етичних норм і охорони навкол середовища.

Згідно з концепцією соц-відп М кожен споживач має право на повну інформацію про товар, на безпеку його спож-ня чи викор-ня, і отримання цінностей, які відповідають ціні товару.

Етичний кодекс Амер асоц М містить наст вимоги щодо компонентів комплексу М: товар – забезп-ня безпеки викор-ня, повідомлення про можливі ризики; ціна – не встан-ти фіксовані чи грабіжницькі ціни; розподіл – не ств-ти штучний дефіцит для збільшення рівня цін; просування – запобігати брехливості і оманливості рекламних повідомлень, відкидати тактику нав`язливого збуту, маніпулювання свідомістю споживачів.

Отже, соц-відп М передбачає: по-перше, дотримання підпр-вом етики стосунків як із своїми працівниками, так і суб`єктами навкол бізнес-середовища; по-друге, задоволення не тільки власних потреб і потреб своїх споживачів, але й потреб сусп-ва загалом.

Комплекс маркетингу

КМ – це збалансована комбінація контрольованих елементів маркетингу, які п-во застосовує для досягнення своєї маркетингової менти на цільовому ринку.

Походження комплексу

- історично першим виник термін – «Маркетинг – мікс» , запропонований в 1953 році Нілом Борденом, президентом амер асоц маркетингу. «мікс» в даному словосполученні означає комбінацію певних елементів маркетингу для досягнення п-вом оптимальних результатів на цільовому ринку.

- у 1960 році Е.ДЖ Маккарті запропонував комплекс «4Ps». він виділив 4 осн елементи маркетингу, назва кожного починалася з англ. Р: product, price, place, promotion

Значення КМ- ілюструє взаємозвязокміж виробником і споживачем. Складові елементи : споживач і КМ. Субєкти – споживач і виробник, об’єкт – споживач.

Ф-її складових КМ

товар – ств прод, яка відповід вимогам цільового ринку і має цінність для його споживачів.

ціна – визнач рівня ціни, яку цільовий ринок готовий заплатити за товар.

продаж – визначення ефективних місця і методів продажу товару на ринку для цільових споживачів.

просування – привернення уваги цільових ринків до товару, вплив на його почуття і переваги щодо товару, формування попиту цільового ринку в потрібному для п-ва напрямку.

Зміст складових Км:

товар – якість, параметри, властивості, асортимент, дизайн, товарна марка, пакування, сервіс.

ціна – прейскурантна ціна, цінові знижки, націнки, строки і умови виплат, умови кредитування.

продаж – канали продажу, форми продажу, методи продажу, розміщення магазинів, транспортування, складування.

просування – реклама, ПР, методи стимулювання збуту товарів, персональний продаж товару.

Характерні риси КМ :

-підпорядкованість цілям п-ва;

-спрямованість на цільовий ринок п-ва;

-контрольованість п-вом елементів М;

-певна комбінація складових елементів.

Принципи формування ефект КМ:

-спрямованість на досягнення маркет цілі п-ва на цільовому ринку;

-відпов потребам цільового ринку, на який він спрямований;

-збалансованість комбінацій складових елементів КМ;

-забезпечення конкур переваг п-ва на цільов ринку;

-відпов можливостям і ресурсам п-ва.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 495; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!