Нові тенденції в суспільстві і світовій економіці, що сприяють зміні характеру маркетингової діяльності



 Особл маркетингової д-сті в суч ек-ці досл Ф.Котлер та Ж-Ж Ламбен. Осн. тенденції: глобал-ція ринкових процесів; розв. комп. технол.; інформатиз сусп-ва; загостр. конкур.; стомленість спожив від рекл акцій, прагнення до здорового способу життя та турбота про охорону навкол сер-ща.

Процес глобаліз охопив весь світ. Як наслідок – глобальний ринок. Стратегія компанії, що виходять на глоб ринок – ринки всіх країн світу мають схожі риси і можна зробити таку глоб страт, яка б врахув і заг риси і локальні відмінності. Конкур тепер має глоб х-р. фірма яка працює на глоб ринку може обрати 2 форми організ, щоб зберігати конкур переваги:

1. Стратегія кастомізації – основ на викор розбіжностей між ринками, які диференціюють за допомогою розбіжностей в поводженні покупців, організ-ції ринку, конкур середовищі;

2. Стратегія стандартизації – виходить не з розбіжностей, а із заг рис, а також пропонує користув перевагами, що надає ця подібність

Технологічна революція - друга тенденція. Надала виробникам можл, пов’язані з викор комп технол та інтернет-ресурсів. Переваги поширення цифров технол (Котлер): Зростання купів спром-ті; Збільшення розмаїтості тов. і послуг; Наявність величезного обсягу довідкової інформ; Спрощення взаємодії, розміщення й одержання замовлень; Можливість порівнювати відгуки про продукти і послуги.

У сучас ек-ці п-ва все більше фокус на страт цілях і приділяють увагу дослідж життєвих цінностей споживачів, намагаються макс задовол їх потерби. Можна виділити такі зміни у маркетингу – він стає більш цілісним, стратегічним, кастомізованим, технол пристосованим, фінансово орієнтованим.

Всі ці зміни вплинули і на споживачів. Купівельне поводження покупців тепер набуває таких рис: відчуття влади, професіональний підхід до покупок, взаємозв’язок задоволення і лояльності ( окладають відпов за своє незадоволення на фірму), поява нових очікувань (хочуть індивідуального підходу).

Посилення ролі споживача на ринку призвело до виникнення консьюмеризму – рух за захист прав споживачів від усіляких зловживань з боку виробників чи посередників.

Глобальний, латеральний, емоційний маркетинг.

При глобальному М світ розглядається як єдиний великий ринок, на якому локальні відмінності не відіграють вирішального значення. Глобальний підхід припускає активний пошук однорідності товару, іміджу й рекламних звертань. ГМ – двохетапний процес.

На першому етапі потрібне глоб мислення – пошук транснац сегментів споживачів на великому ринку, причому ці сегменти можуть бути як завгодно малі.

Другий етап – процес кастомізації, тобто викор-ня розбіжностей між ринками та викор-ня таких інструментів, як комунікація, ціна і розподіл відповідно до локальних особливостей.

Існує підхід, згідно якого товар потрібно розробляти як на глоб так і локал ринку. Тоді процес має 4 етапи: аналіз локальних потреб в окр. країні; глобал-ції локал тов. концепції; кастомізація товару до кожного локал сер-ща; реаліз-ція обр страт за допомогою операц М.

Латеральний М оснований на відкинутих бажаннях споживачів, ситуаціях викор-ня товару, відкритості до нової місії, якщо треба, інноваціях, які беруть свій початок поза наявним пропон-ням. Функціонує поза логікою маркетингового процесу, латерально.
Дає змогу на ранній стадії розвитку ств-ти ринки, категорії; охоплювати цільових споживачів/ситуації, які не охоплені наявними товарами. На пізній стадії розвитку ринку дає високий рівень приросту продажу, ала більші ризики. Джерело форм-ня попиту: може забезп-ти приріст сам собою, не впливаючи на інші ринки або відбирати в інших товарних категорій ринкову частку товарів – субститутів конкурентів. Застос-ть на стадії зрілості життєвого циклу ринку або товару; у стратегії високого ризику; за високої доступності ресурсів; для атаки на ринки товарів – субститутів. За латеральний М відповідають технічні, науково-дослідні відділи;креативні агентства; окремі дослідні компанії; підприємець. У ЛМ працює творче та інтуїтивне мислення

Емоційний М – це різновид М, який викор-є інструменти, спрямовані на задоволення потреб споживачів у гострих вираженнях, цікавих подіях, радощах, спілкуванні, у певному статусі. Осн завдання: розважання, зацікавленість, руйнування стереотипів, ств-ня додаткових цінностей. Викор-чи любов споживачів до вистав і яскравих видовищ, маркетологи все частіше надають перевагу не прямій рекламі, а ПР- заходам: презентаціям, тематичним конференціям, фестивалям.

Інтерактивний маркетинг.

Включає в себе інтернет – маркетинг, інтернет-торгівля, клієнтські бази данних.

Інтернет-М передбачає зусилля п-ва для дослідження ринку, зовн і внутр. комунікацій, просування і продажу своїх продуктів та послуг, яка передбачає викор-ня Інтернету.

Сфери викор-ня І-М для п-ва: отримання інформації про ринок; надання інф про компанію; тестування нового прод; рекл заходи; продаж тов. і послуг; пошук партнерів.

Інтернет – торгівля. Основні формати: інтернет – магазин – це торгова площа, створена окремою компанією для продажу товарів і послуг за помогою мережі.

Мережевий супермаркет – по суті, це сайт, який об’єднує кілька інтернет – магазинів різних компаній.

Мережевий аукціон застос-ся рідше через те, що продавці і покупці товарів фактично фізичні особи. Компанія – провайдер аукціону лише посередник в операціях. Торговець заробляє % від угоди..

Клієнтські бази даних – це банк вичерпних відомостей про індивід споживачів чи потенційних покупців фірми, він актуальний, доступний, його застос-ть для вирішення таких М завдань, як оцінка користувачів, продаж товарів чи послуг, зміцнення партнерських відносиг із клієнтами. Компанії можуть викор-ти свої бази даних для вирішення таких завдань: виявлення найвигідніших потенц клієнтів у рез-ті вивч їхніх реакцій.; підбір конкр пропоз для конкр клієнта; зміцнення лояльності клієнта; стимул-ня купівлі за допомогою нагадування чи періодичного стимулюв попиту; запобігання серйозних маркетинговим помилок.

Індивідальний маркетинг

Відповідно до концепції індивідуального М пропонування, послуги і комунікація форм-ся з урахуванням потреб конкретного клієнта. Ці компанії сподіваються досягти рентабельності і стабільності зростання за рахунок завоювання більшої порівняно з конкурентами частки витрат кожного клієнта, високого ступеня лояльності споживачів і принципового визнання цінності клієнта протягом усього життя. Цей підхід оптимальний для компаній, які в процесі своєї д-сті отримують різноманітну інформацію про кожного свого клієнта, а також поширюють товари, що потребують періодичної зміни чи модифікації, або для компаній, які торгують дорогими та унікальними товарами. Д.Пепперс та М. Роджерс пропонують 4-етапний процес ІМ:

-визначити потенційних і реальних клієнтів;

-розмежувати клієнтів з погляду їхніх потреб і їхньої цінності для вашої компанії, зосередити більше зусиль на найпривабливіших клієнтах;

-взаємодіяти з окремими клієнтами, щоб більше довідатися про їх індив потреби, а токож для побудови міцніших взаємин;

-кастомізувати (диференціювати) продукти, послуги і звертання до кожного клієнта.

Екологічний маркетинг.

Концепцію ЕМ можна сформулювати так: орієнтація вироб-ва і збуту на задоволення екологічно-орієнтованих потреб і запитів споживачів, ств-ня і стимулювання попиту на екологічні товари – економічно ефективні та екологічно безпечні у вир-ві і споживанні.

Напрями розвитку:

Якщо екологічні товари не чинять екодеструктивного впливу на довкілля і забезпечують споживачам не меншу, ніж товари-замінники ефект-ть споживання, екологічні переваги стають конкурентними перевагами.

Якщо товари мають суспільно – значущі переваги, тобто прийняті для сусп-ва з екологічного погляду і при цьому за ціною дешевші чи на рівні товарів-замінників, то вони доволі легко будуть сприйматися ринком, наприклад, упаковки для сміття, виготовлені із використаних пластикових виробів.

Просування на ринок екологічних товарів, дорожчих за звичайні, наприклад продуктів харчування, буде ускладненим. Аби запобігти цьому, слід орієнтувати їх, напр, на ті групи споживачів, які згодні переплачувати за екологічність

Якщо екологічні товари дорожчі за їх звичайні аналоги і вони не мають індивідуальних переваг, то вони не будуть сприйняті ринком. Без заходів регіональної чи державної підтримки обійтися майже неможливо.

Комплекс екологічного М формують під вливом законодавчих обмежень і регламентацій, вимог націон і міжнар стандартів, ефективністі витрат, еколог обізнаності, конкуренції, міжнародної спільноти.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 434; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!