Социалистическата конституция от 1971г



След като през 1958г. 7-ият конгрес на БКП отчита, че основите на социализма в България са построени, става ясно, че е нужна нова конституция, която да замени “народнодемократичната” от 1947г. Проектът е подготвян дълго от специална комисия начело с Т. Живков и след като е одобрен от ЦК на БКП, на 16 май 1971г. се провежда референдум за приемането й (гласуват 99,70 % от всички гласоподаватели и 99,66 % от тях гласуват за нея, а 15 477 души са против). Новата, трета поред, българска конституция влиза в сила на 18 май 1971г. В нея се посочва, че целта на държавата е да се изгради под ръководството на БКП и в изпълнение на нейната програма “развито социалистическо общество”. За първи път в основния закон в чл. 1 е записана ръководната роля на БКП в обществото. Нов е и погледът върху властта с формулировката за “единство на държавната власт”, с която открито се обявява сливането на функциите на законодателната и изпълнителната власт. Единството на властта е олицетворено от нов орган – Държавен съвет, като “висш постоянно действащ орган на държавната власт, който съединява вземането на решения с тяхното изпълнение”. Сливането на законодателните и изпълнителните функции осигурява пълновластието на Живков, който е председател на новия орган от юли 1971г. до ноември 1989г. Така той и институционално става държавен глава. В конституцията се подчертава социалистическият характер на държавните органи и обществените организации, но фигурират и разширени права на гражданите – на труд, почивка, социално осигуряване, безплатно образование и медицинска помощ. Тя е опит да се преформулира сталинизмът в духа на новото време. След като Т. Живков заема поста председател на Държавния съвет, начело на Министерския съвет от юли 1971г. в продължение на десет години е един от най-близките му съратници – Станко Тодоров, а след избирането му за председател на Народното събрание – Гриша Филипов.

 

 

4. “Грижата за човека”

Умението на Т. Живков да задържи дълго властта се дължи в голяма степен и на социалната политика. През декември 1965г. ЦК на БКП и Министерският съвет излизат с постановление за повишаване жизненото равнище на народа през следващите две години, а през декември 1972г. е приета дългосрочна програма. В изпълнение на тази програма се ускорява жилищното строителство, особено в големите градове и София (започва изграждането на жк “Люлин”, разширяват се жк “Младост”, “Надежда”, “Хаджи Димитър”), без обаче жилищната криза да намери решение. През 1973г. са повишени някои заплати и пенсии; минималната заплата скача от 65 на 80 лв. През 1974г. се въвежда социална пенсия по старост. Осигуряват се важни предимства за работещите майки. В средата на десетилетието в цялата страна се въвежда 5-дневната работна седмица. През 1972г. се забранява частната лекарска практика. Държавата дотира здравеопазването и образованието и широките социални програми предлагат придобивки, които дори невинаги съответстват на реалните икономически възможности на страната. Липсата на инфлация и стабилните цени и доходи на населението стимулират консуматорските нагласи. Икономиката на държавния социализъм обаче трудно може да ги задоволи и да преодолее състоянието на постоянен дефицит. През 70-те години все по-голяма роля добиват личните стопанства, в които селяните и част от градските жители произвеждат селскостопанска продукция. Тази политика на “самозадоволяване” осигурява снабдяването на градовете и повишава селските доходи. Целта е да се разшири частното производство в трудоемки области като зеленчукопроизводство, овощарство, животновъдство, производство на мляко и яйца, без открито да се признава връщането към него.

В края на 70-те години властта в България изглежда стабилна, но ходът на събитията във вътрешен и международен план скоро променят тази картина.

ВЪПРОСИ И ЗАДАЧИ

1. Кои са основните отличителни черти на управлението на Т. Живков?
2. Опитайте се да обрисувате политическия портрет на Т. Живков.
3. Какъв характер имат опитите за съпротива срещу режима на Т. Живков?
4. Сравнете конституцията от 1947 г. с тази от 1971 г. и коментирайте различията.
5. Какъв смисъл влагат управляващите в термина “изграждане на развито социалистическо общество” и какво налага въвеждането му в употреба?


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 285; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!