Налагане на съветския модел в българския политически живот



След Шкларска Поремба БРП (к) ускорява радикалните преобразувания в страната в духа на “народната демокрация”. На 4 декември 1947 г. е приета нова конституция, която провъзгласява България за “народна република”. В нея изграждането на социализма не се прокламира открито, но демократичните права и свободи се ограничават от редица изисквания (напр. да не се използват против държавния и обществения ред). От 9 декември 1947 г. до 1971 г. висш орган на държавната власт е Президиумът на Народното събрание, чийто председател изпълнява функциите на държавен глава. Този орган действа постоянно и има широки правомощия, но на практика Народното събрание е обезличено и при липсата на опозиция изборите за него винаги завършват с приблизително 99 % гласували за Комунистическата партия. След приемането на конституцията Г. Димитров съставя четвъртото ОФ правителство, в което 14 от 23-мата министри са комунисти. Самият премиер през 1948 г. е избран и за генерален секретар на ЦК на БРП (к), и за председател на Националния съвет на ОФ, което

       Г. Димитров             демонстрира сливането на партията с държавата. Започват и промени в многопартийната система. Краят на легалната опозиция настъпва през 1948 г. Опозиционната БРСДП претърпява силен удар, след като лидерите й са осъдени в инсцениран съдебен процес на дълги години затвор. В края на 1947 и през 1948 г.

 некомунистическите ОФ партии декларират, че подкрепят курса към “изграждане на социализма”. БРСДП се влива в БРП, като от членовете й се изисква да признаят марксизма-ленинизма и да скъсат със западноевропейската социалдемокрация. БЗНС отхвърля съсловния принцип и се обявява за класова организация, признаваща ръководната роля на БРП, срещу което си осигурява постоянни места в управлението, но обществената му тежест силно намалява. Комунистическата партия също преживява сътресения, свързани с преодоляването на илюзиите за “народната демокрация”. На 16-ия пленум на ЦК на БРП (юли 1948 г.) след съветско-югославския сблъсък Г. Димитров е принуден да се откаже от водената до момента политика и да възприеме Сталиновата теза за непрекъснатото изостряне на класовата борба при прехода към социализъм и съответно необходимостта от повишаване на “бдителността”. В края на декември 1948 г. се провежда 5-ият конгрес на партията (първи след края на войната), на който Г. Димитров признава, че единственият път към социализма е съветският и новият строй може да се гради само на основата на диктатурата на пролетариата.

Конгресът поставя като главна задача изграждането на основите на социализма по съветски образец при ръководната роля на Комунистическата партия (БРП се преименува в БКП). Тя се опира на демократическия централизъм, който изисква пълно подчинение на висшестоящите органи, дисциплина, отказ от критика и дискусии и безпрекословно изпълнение на партийните повели. Линията на партията се определя от тесен кръг хора, които задължително имат доверието на СССР; служат си с командно-административни методи на управление и се облягат на разрастващата се партийна и държавна бюрокрация – т.нар. номенклатура. БКП разчита и на казионните обществени организации. През февруари 1948 г. ОФ се превръща от партийна коалиция в обществено-политическа организация с индивидуално членство, чиято дейност се обезличава. Младежките и профсъюзните организации също придобиват казионен характер. Под контрола на управляващата партия от 1949 г. е и църквата. Местното управление е в ръцете на новите народни съвети, превърнати в придатъци на държавната машина. След смъртта на Г. Димитров (2 юли 1949 г.) премиерският пост е поет от Васил Коларов (той умира на 23 януари 1950 г.), а от 3 февруари 1950 г. – от Вълко Червенков, който държи в ръцете си и ръководството на партията, и ОФ. Той е сред най-преданите ученици и съюзници на Сталин и установява “чистия” сталинизъм в България. При неговото управление БКП налага идеологията си на цялото общество; прониква и се слива с държавните структури; държи под контрол всички дейности; ликвидира разделението на властите; води масирана пропаганда на своите идеи, която създава култ към нейния лидер; използва политическо насилие и административната принуда.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 346; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!