Дихальна саморегуляції



 

Ще в старокитайській і стародавньотібетській медицині використовували подих як засіб саморегуляції. Зосередивши свою увагу на процесах вдиху і видиху, регулюючи їх, можна навчитися знімати м'язове і психологічне напруження, розслабитися або, навпаки, зосередитися і налаштуватися на виконання складної роботи.

Дуже важливо, на наш погляд, використовувати метод дихальної саморегуляції у валеологічній роботі з дітьми. Це допоможе дитині не тільки усвідомлено «відчути» сам процес (вдих - видих), але і навчитися саморегуляції за допомогою контролю дихання.

 

Рекомендації з проведення дихальної саморегуляції:

1. Саморегуляція проводиться в просторому провітреному приміщенні, або, що більш сприятливо, на свіжому повітрі (парк, сад, берег річки і т.д.).

2. Діти лежать на килимках на спині, руки і ноги вільно витягнуті уздовж тулуба, очі закриті, дихання рівне і спокійне.

3. Вправа не повинна тривати більше 5-7 хвилин.

4. Дуже важливий позитивний настрій дитини перед виконанням.

5. Як супровід до тексту медитації можна використовувати запис «голоси» природи (шум моря, спів птахів і т.д.). Не рекомендується використовувати музичні твори, так як це може не тільки відволікати дитину від самозанурення, але й викликати побічні емоційні переживання.

6. Виявити дітей, яким було важко розслабитися і зосередитися на собі (психологічна збудливість, емоційна нестійкість і т.д.) з метою особливої до них уваги в подальшій роботі.

7. Після виконання опитати кожну дитину: що вона відчувала, що уявляла, і т.д.

Ми пропонуємо два варіанти дихальної саморегуляції. Перший з них - найбільш простий - використовується з метою оволодіння навичками усвідомленого контролю за дихальним процесом, а також - розслаблення і поліпшення емоційного тонусу організму.

 

Дихальна саморегуляція (перший варіант)

 

Ляжемо на підлогу на спину... Закриємо очі... Уявімо, що ми вдихаємо аромат квітки... Ніжний аромат квітки... Стараємося його вдихати не тільки носом, але і всім тілом... шкірою ніг.., живота.., рук.., голови... Вдих... Видих...

Тіло перетворюється на губку... На вдиху воно вбирає через всі пори шкіри повітря, а на видиху повітря просочується назовні... Вдих... Видих...

Відмінно відпочили... Організм зарядився енергією... Рахую до п'яти... на рахунок «п'ять» відкриємо очі... З кожним рахунком ми будемо почувати себе все більш і більш бадьорими...

«Раз» - по тілу пробігає тепло...

«Два» - м'язи сильні і пружні...

«Три» - голова ясна, свіжа...

«Чотири» - бадьорість і свіжість у всьому тілі...

«П'ять» - очі відкриваються...

 

Дихальна саморегуляція (другий варіант)

 

Автор цієї методики (психофізіологічного імпульсивно-сенсорного тренування) лікар В. Юрдасов. Вона дозволяє за допомогою дихання регулювати своє самопочуття і позбавлятися від неприємних явищ (нежить, головний біль і т. д.). Цей варіант дихальної медитації ми рекомендуємо використовувати в роботі з дітьми старшого дошкільного віку і тільки після повного оволодіння ними першим варіантом.

Опис процесу:

- положення: лежачи на спині, очі закриті (пальці рук прикривають очі); дихання рівне, спокійне;

- вдих і видих проводяться через ніс;

- уявне напрямок дихання (зосередження) через певну частину тіла.

 

Вид захворювання уявний вдих через уявний видих через
Болі в голові поверхню всього тіла больову частину
Болі в горлі, першіння поверхню обличчя больову частину горла
Нежить поверхню носа і лоба через лоб и нижню щелепи
Зубна Біль поверхню верхньої и нижньої щелепи кути щелеп (біля вух)

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!