Властивість кормів задовольняти потребу організму в мінеральних елементах називають мінеральною поживністю.



Мінеральні речовини складають біля 4% маси  тіла тварин, входячи у склад усіх органів і тканин, а також продуктів - молока, яєць та вовни. Мінеральні речовини - це не тільки структурні елементи тканин, але й біологічно активні речовини. Велика фізіологічна роль їх зумовлюється насамперед тим, що вони тісно зв”язані з функціями основних регуляторних систем організму - гормонів, ферментів, вітамінів та активізують їх. Мінеральні елементи входять до складу молекул ферментів (коензім А, карбонгідраза, цитохроми, ксантіндегідротаза та ін.), гормонів (інсулін, гормони щитовидної залози), а також вітаміну В12.

Важливою функцією мінеральних елементів є підтримання приблизно постійного осмотичного тиску в клітинах. Відомо, що осмотичний тиск рідин визначається молярною концентрацією розчинених в них речовин. Мінеральні солі в цій функції являються осмотично активними речовинами.

Мінеральні елементи необхідні в організмі як електроліти, зокрема для підтримання нормальної збудливості м’язової тканини, як елементи, що регулюють проникливість кліткових мембран.

Особливо важливу роль відіграють мінеральні елементи в крові, де завдяки їх присутності підтримується з надзвичайною постійністю майже нейтральна реакція (Рн 7,36). Навіть незначне зрушення реакції крові викликало б порушення нормальної діяльності організму.

Необхідні для життя елементи в залежності від їх концентрації в кормах поділяються на макрo - та мікроелементи. До макроелементів, кількість яких виражається в грамах в кілограмі корму, відносяться кальцій, калій, натрій, магній, фосфор, хлор, та сірка. До мікроелементів, вміст яких виражається в міліграмах та мікрограмах, відносяться залізо, цинк, мідь, марганець, йод, кобальт, молібден, селен та ін.

Мінеральний склад рослинних кормів залежить від грунтово-кліматичних умов, а також від умов їх вирощування та характеру внесених добрив. Потреба та забезпеченість тварин мінеральними речовинами тісно зв’язані з синтезом в організмі вітаміну Д, що регулює обмін мінеральних речовин. Мінеральне живлення тварин можна стандартизувати тільки при умові згодовування їм повноцінних по енергії, протеїну і вітамінному складу раціонів.

Для повного використання поживних речовин раціону та підтримання здоров’я  тварин, необхідно контролювати як абсолютний вміст мінеральних речовин в раціоні, так і спів-відношення окремих, а також кислотних та лужних елементів, що має велику роль в підтриманні кислотно-лужної рівноваги крові. Саме з цією метою розраховується реакція золи корму або раціону. 

Дефіціт мінеральних елементів в раціоні слід балансувати за рахунок введення відповідних мінеральних підкормок.

 

Здат ність кормів задовольняти потребу тварин в вітамінах називають вітамінною поживністю.                       

Вітаміни в складі ферментів,гормонів та самостійно каталізують обмінні реакції в організмі. Практично всі вітаміни поступають з кормами. Недостача або надлишок вітамінів в раціоні, порушення їх синтезу чи зниження здатності організму засвоювати вітаміни порушує обмін речовин та викликає хворобливі симптоми, що мають назву гіпер- або гіповітамінози. У тварин спочатку появляються загальні неспецифічні ознаки авітамінозів - втрата апетиту, зниження живої маси ляються специфічні для окремих авітамінозів ознаки. Попередити або ліквідувати авітамінози можливо лише відповідним вітаміном, дефіцит якого спостерігається в організмі. Головним джерелом вітамінів є основні корми раціону, а для поповнення їх недостачі в кормах використовують вітамінні препарати природнього чи синтетичного походження. Хімічна природа вітамінів достатньо вивчена і їх виробляють промисловим способом для потреб медицини та тваринництва. Вітаміни класифікують за їх фізичними властивостями на водорозчинні та жиророзчинні. Кожному вітаміну присвоєна назва згідно так званої «женевської номенклатури», а також вони позначають буквами латинського алфавіту. Найбільш раціональним використанням вітамінних препаратів є приготування преміксів і БВМД, що враховують фактичний дефіцит вітамінів в кормах раціонів.

Вітамін А - ретинол.  Являється каталізатором обміну речовин в молодих клітинах організму, переважно в слизових оболонках організму. Зустрічається в молоці, жовтку яєць, в жирі печінки тріскових риб, в овечому лої. В рослинних кормах вітамін А відсутній, але в них є провітаміни - каротиноїди. В тонкому відділі кишечника та в інших тканинах тіла тварин з каротину синтезується вітамін А. Частина каротину може депонувати в печінці, м’язах та підшкіряній клітковині тварин.

 Вітамін D - кальциферол. Існує група цих вітамінів – D1, D2, D3. Вони регулюють мінеральний обмін, приймають участь в вуглеводно-жировому та білковому обмінах. Природні корми небагаті на вітаміни D, але в кормах є провітамін 2-7-дегідро-

холістерол, а також в підшкіряній клітковині тіла тварин - ергостерін та холістероли.

Вітамін D синтезується з цих провітамінів під дією ультрафіо-летового опромінювання природнього або штучного як в кормах, так і безпосередньо в тілі тварин. 

 

 

 


 

 

На малюнку зліва – D-авітаміноз (рахіт) у теляти

 

Вітамін Е - токоферол. Має властивості антиоксиданта, допомагає засвоєнню та зберіганню в організмі вітаміну А і каротину, нейтралізує токсичні недоокислені залишки жирового обміну. Знаходиться практично у всіх кормах рослинного і тваринного походження, багаті цим вітаміном зелені корми, коренебульбоплоди, солодові ростки.

 

 

 


 

На малюнку зліва – Е-авітаміноз у курчати

 

Вітамін К - філлохінон. Сприяє утворенню протромбіну, впливає на ендотелій кровоносних судин, чим сприяє звертанню крові та запобігає розвитку геморагій.

Зустрічається в листях зелених рослин, силосі, сіні, водорослях, зернах коноплі. 

Вітамін В1 - тіамін. Являється коферментом при окисленні глюкози, при декарбоксилюванні піровиноградної кислоти. При недостачі спостерігається втрата апетиту, розлад травлення (сповільнення перестальтики, атоніїї), патологічні зміни у нервовій системі (поліневрити, паралічі), токсикози на підставі порушення вуглеводного обміну, порушення серцевої діяльності. У жуйних вітамін синтезується мікрофлорою рубця. Багаті цим вітаміном зернові корми та кормові дріжджі.

Вітамін В2 - рибофлавін. При недостачі порушуються окислю-вально- відновлювальні процеси в клітинах, що в свою чергу веде до загального порушення обміну речовин. Багаті цим вітаміном люцерна, молоко та кормові дріжджі.  

Вітамін В3 - пантотенова кислота. При недостачі відмічається затримання росту та загальне схуднення, у молодняка птиці - кератози, дерматити, що повязано з порушенням жирового обміну та розладами нервової системи. Багаті вітаміном люцерна, пшеничні висівки, молоко, соняшникова макуха та кормові дріжджі.

Вітамін В4 - холін. Ліпотропний фактор, попереджує жирову інфільтрацію печінки, сприяє синтезу фосфоліпідів та рзщепленню жирів. Багаті холіном більшість протеїнових кормів - рибне борошно, кормові дріжджі, макухи.

 Вітамін В5 - никотинова кислота. При недостачі відмічається запалення слизових оболонок рота, язика, дерматити з випаданням волосся та некротичним ураженням шкіри, порушення нервової системи, розлад травного тракту, пеллагра. Багаті пекарські та пивні дріжджі, пшеничні висівки.

Вітамін В6 - піридоксин. Приймає участь в декарбоксиліруван-ні, переамініруванні, утворенні гемоглобіну. При недостачі відмічаються специфічні ураження шкіри, нервові припадки, анемія. Багаті кормові дріжджі, пшеничні висівки, зерна бобових і злакових.

Вітамін В12 - цианкобаламін. Приймає участь в кровотво-ренні, синтезі нуклеїнових та амінокислот, в вуглеводно-жиро-вому обміні. Зустрічається лише в кормах тваринного походження та мікробного синтезу.

Вітамін Вс - фолієва кислота. Бере участь в регулюванні кровотворення. Багаті всі зелені рослини та їх консерви.

Вітамін В7 – Н - біотин. Входить в склад транскарбоксилаз, приймає участь в синтезі карбонових кислот, лейцину, ізолейцину, альбуміну крові. Недостача в птахів викликає перозис, дерматити, низьку заплідненість яєць. Багаті зернові корми та дріжджі.

Вітамін С - аскорбінова кислота. Підтримує еластичність кровоносних капілярів, приймає участь в клітинному диханні, синтезі стероїдних гормонів, антитоксин і антиоксидант. При недостачі - геморагії, некрози, цинга. Багаті зелені корми в натуральному та консервованому вигляді.

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 41; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!