В.Я.Максаков    М.М.Іванченко  В.М.Кандиба



Розділ 1. ОЦІНКА ПОЖИВНОСТІ КОРМІВ

Лекція 2

Тема: Хімічний склад кормів

Зміст лекції (анотація)

Поняття про поживні речовини і поживність кормів. Хімічний склад кормів. Схема зоотехнічного аналізу. Порівняльна характеристика хімічного складу кормів рослинного походження і тіла тварин. Фактори, що впливають на хімічний склад кормів і тіла тварин.

План лекції

1.Поняття про поживні речовини і поживність кормів. Хімічний склад - первинний показник поживності.

2.Схема зоотехнічного аналізу.

3.Порівняльна характеристика складу кормів і тіла тварини.

4.Фактори, що впливають на хімічний склад кормів і тіла тварини.

Список додаткової літератури

1.Дмитроченко А.П., Пшеничний П.Д. Кормление сельско-хозяйственных животных. Л. - М.: Сельхозиздат. - 1961. - 528 с.

2.Загальна та біонеорганічна хімія: Підручник для сільськогосподарських спеціальностей вищих аграрних навчальних закладів/ О.І.Карнаухов, Д.О.Мельничук, К.О.Чеботько, В.А.Капілевич - К.: Фенікс, 2001. - 578с.

3.Основи биохимии : Учебник для студ. биол. спец, ін-тов /А.А.Анисимов, А.Н. Леонтьева, И.Ф. Александрова й др.; Под ред. А.А.Анисимова. - М.: Высш.шк., 1986. - 551 с.

Мета лекції — допомогти студентам у засвоєнні принципово важливого положення про те, що хімічний склад є первинним показником поживності кормів, а також закономірності нагромадження (синтезу) органічних речовин у рослині та організмі тварини.

Лекція повинна вирішувати такі основні завдання: забезпечити більш повне розуміння і засвоєння понять про поживні речовини та поживність кормів; навчити студентів розрізняти поняття про елементний і валовий хімічний склад, допомогти їм зрозуміти принцип, логічну послідовність схеми зоотехнічного аналізу та чому поживні речовини називають "сирими"; зосередити увагу студентів на закономірностях нагромадження поживних речовин у рослинах та тілі тварин.

Поняття про поживні речовини і поживність кормів та хімічний склад як первинний показник їх поживності

Поживними речовинами називають сполуки, які залучені до обміну речовин в організмі тварин і є необхідними для забезпечення його фізіологічних функцій.

Поживність корму — це його здатність задовольняти природні вимоги тварин до корму. Вона визначається у процесі взаємодії речовин корму і організму тварин, який, як і утворювана ним продукція та рослини, містить необхідні групи сполук, що складаються з однакових хімічних елементів.

Життя є явищем, найтісніше пов'язаним з будовою земної кори. В.І. Вернадський (1863-1945), один із засновників геохімії, у своїй книзі «Біосфера» (1926) писав, що життя не випадкове явище, а результат взаємопов'язаних процесів, які відбуваються у земній корі та еволюції елементарного складу живої речовини. З розвитком життя на Землі все більша кількість хімічних елементів залучалася до процесів життєдіяльності організмів.

 

Елементний і валовий склад кормів. Схема зоотехнічного аналізу

Необхідність детального вивчення і обліку хімічного складу кормів як первинного показника їх поживності зумовлюється тісною взаємозалежністю між обміном речовин в організмі та життєдіяльністю тварин і надходженням поживних речовин із кормами. Розрізняють елементний і валовий(хімічний) склад кормів.

За елементним складом визначають, які елементи та в яких кількостях містяться в кормі.

До складу організмів тварин і рослин входять різноманітні сполуки, основу яких становлять елементи: вуглець, водень, кисень, азот, кальцій, фосфор, натрій, калій, магній, залізо тощо.

Елементи, які в складі організму досягають рівня 0,01 %, називаються макроелементами, а в межах 0,001 % і менше — мікроелементами.

 


          

    

     
 


            

     
 


            

                                                                   

     
 


             

                                                                   

     
 


             

                                                                  

Рис. 1. Схема зоотехнічного аналізу кормів

Для характеристики взаємозв'язку між складовими частинами кормів і тіла тварин сполуки при зоотехнічному аналізі об'єднують в окремі групи, подібні за хімічним складом або фізіологічною дією в організмі. Насамперед визначають воду і суху речовину. У сухій речовині визначають органічну речовину і золу. Органічна речовина складається із азотистих та безазотистих речовин. Азотовмісні речовини об'єднані під назвою сирий протеїн. Він містить білки та інші азотисті речовини, що називаються амідами. До цієї групи органічних сполук входять вільні амінокислоти, солі амонію, нітрати, нітрити тощо. Частина амідів представлена проміжними продуктами синтезу білка з аміаку. Інша їхня частина може утворюватися при розщепленні білків під дією ферментів і бактерій.

За методиками, прийнятими у зоотехнічному аналізі, кількість поживних речовин визначають сукупно з деякими домішками. Так, після озолювання корму в золі залишається певна частина механічних домішок. При визначенні вмісту жиру екстрагуванням в органічний розчинник, крім власне жиру, переходять смоли, віск, пігменти, фосфатиди, жиророзчинні вітаміни (А, D, Е, К); із клітковиною

залишається частина зольних елементів, геміцелюлози, пектинові речовини, лігнін.

Протягом останніх десятиріч кількість контрольованих показників у раціонах тварин істотно збільшилися, тому зросли й вимоги до зоотехнічного аналізу кормів. Зокрема, у фракції сирого протеїну визначають білки, в тому числі й легкорозчинні, амінокислоти, нітрати тощо, у золі - вміст кальцію, фосфору, калію, магнію, натрію, сірки, хлору та мікроелементів; у складі безазотистих екстрактивних речовин (БЕР) - кількість цукру і крохмалю.

У лабораторних дослідженнях у кормах визначають також вміст вітамінів А, D, Е, К, С і групи В, каротину.

Хімічний склад одного й того ж корму коливається у певних межах та залежить від його якості. При правильному і своєчасному збиранні урожаю корм містить більше поживних речовин, ніж при збиранні із запізненням та в дощову погоду. При недбалому зберіганні кормів та їх псуванні втрачається значна частка поживних речовин. Тому своєчасна сівба, дотримання агротехнічних вимог, достатнє удобрення ґрунту є дуже важливими чинниками підвищення урожайності та кормових якостей рослин. В значній мірі хімічний склад корму залежить від ботанічного складу рослин, сорту, технології заготівлі та підготовки до згодовування, термінів та умов зберігання.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 34; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!