Значення годівлі у життєдіяльності, забезпеченні н ормального фізіологічного стану і продуктивності тварин



ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ

Біолого-технологічний факультет

Кафедра годівлі тварин і технології кормів

ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

(Курс лекцій для студентів очної форми навчання , II-III курс (біолого-технологічний факультет)

                                       

Луганськ , 2010

                            Т е м и  л е к ц і й

I семестр

Лекція 1 (вступна) Тема: Вчення про годівлю сільськогосподарських тварин як розділ зоотехнічної науки і роль годівлі тварин у вирішенні наукових та практичних проблем виробництва продуктів тваринного походження

 

Лекція 2 . Тема : Оцінка поживності кормів . Хімічний склад кормів

                                                                     

Лекція 3 . Тема : Перетравлювання корму – як перший етап використання органічних поживних речовин в організмі тварин

Лекція 4 . Тема : Оцінка загальної (енергетичної) поживності кормів

Лекція 5 . Тема : Протеїнова поживність кормів

Лекція 6 . Тема : Жирова , вуглеводна , мінеральна і вітамінна поживність кормів

Лекція 7 . Тема: Зоотехнічна оцінка кормів . Класифікація , характеристика поживності і специфічних властивостей кормів

По видах кормів: зелені корми, сислос, сінаж, сіно. Коренеплоди, солома, відходи технічних виробництв. Зхернові корми. Комбікорми. БМВД.

II  с е м е с т р

Лекція 8 . Тема : Нормована годівля сільськогосподарських тварин – як засіб регулювання їх живлення .

Лекція 9 . Тема : Годівля великої рогатої худо би

Лекція 10 . Тема : Годівля свиней

Лекція 11 . Годівля овець

Лекція 12 . Тема : Годівля коней 

Лекція 13 . Тема : Годівля сільськогосподарської птиці

Лекція 14 . Тема : Годівля кролів , нутрій та інших хутрових звірів

Лекція 15 . Тема : Годівля службових та декоративних собак

Лекція 1 (вступна)

Тема: Вчення про годівлю сільськогосподарських тварин як розділ зоотехнічної науки і роль годівлі тварин у вирішенні наукових та практичних проблем виробництва продуктів харчування тваринного походження

Зміст лекції (анотація)

Поняття про годівлю сільськогосподарських тварин: годівля як виробничий процес і годівля як розділ зоотехнічної науки. Зв’язок науки про годівлю тварин з іншими дисциплінами. Історичний розвиток вчення про годівлю сільськогосподарських тварин.

План лекції

1. Поняття про годівлю сільськогосподарських тварин як розділ
зоотехнічної науки та як виробничий процес. Предмет і метод
науки.

2.Значення годівлі у життєдіяльності, забезпеченні нормального
фізіологічного стану і продуктивності тварин.

3.Історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин.

Список додаткової літератури

1.Бергнер X., Кетц Х.А. Научные основи питання
сельскохозяйственных животных. — М.: Колос, 1973, — 597 с.

2.Зоотехнічний словник. За ред. Д.Я. Василенка. - К.: Головна
редакція УРЕ, 1977. - 578 с.

3.Клиценко Г.Т. Минеральное питание сельскохозяйственных
животных. - К.: Урожай, 1980. -184 с.

4.Маменко О.М. Виробництво продукції тваринництва в
екстремальних ситуаціях // Вісник аграрної науки. — 1996. — №1. —
С. 41-49.

5.Мосолов Н.Д., Билый Л.А. Кормление сельскохозяйственных
животных : Учеб.пособие. — К.: Вища шк., 1990. — 359 с.

6.Рубан Ю.Д. Очерки истории зоотехнии и современность : Учеб.
пособие / Харьк. аграр. ун-т; зоовет. ин-т : X., 1993. - 81 с.

Мета лекції - донести до свідомості студентів необхідність розрізняти два поняття: про годівлю сільськогосподарських тварин як

розділ зоотехнічної науки та про годівлю як виробничий процес, що являє собою організоване й контрольоване людиною їхнє живлення. Також передбачається обґрунтувати значення повноцінної годівлі у забезпеченні життєдіяльності, здоров'я, продуктивності тварин і якості продукції тваринництва як сировини для виробництва високоцінних продуктів харчування та потреб легкої промисловості.

Лекція повинна вирішувати такі основні завдання: допомогти студентам закріпити знання про основні принципові поняття \ положення щодо ролі повноцінної годівлі тварин; викласти у стислій формі навчальний матеріал, відсутній у підручнику з годівлі сільськогосподарських тварин; зорієнтувати студентів у хронологічній послідовності етапів історії розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин.

Поняття про годівлю сільськогосподарських тварин як розділ зоотехнічної науки та як виробничий процес. Предмет і методи науки

Годівля це організоване, контрольоване і регульоване живлення тварин що забезпечує умови для збереження їхнього здоров'я, прояву високої продуктивності й відтворної здатності, а також удосконалення існуючих і створення нових порід.

Живлення — це комплекс тісно пов'язаних між собою процесів: поїдання корму, його зміни у травному каналі, всмоктування, перетворення речовин, що надійшли з ним.

Змінюючи кількість і властивості кормів та умови годівлі, можна впливати на живлення у різних напрямах, посилювати чи гальмувати перетворення певних речовин протягом обміну, а також посилювати процеси їх синтезу або розпаду і, таким чином, забезпечувати утворення тваринами продукції — м'яса, молока, вовни, яєць тощо.

Повноцінна годівля тварин можлива лише за наявності в раціонах усіх поживних і біологічно активних речовин в оптимальних кількостях та співвідношеннях.

 Без вміння оцінювати поживність і якість кормів, нормувати годівлю й складати оптимальні з точки зору сучасних деталізованих норм і вартості раціони не можна забезпечити підвищення рівня виробництва та зниження собівартості продукції тваринництва.

Після вивчення дисципліни студент повинен знати: особливості травлення та обміну речовин у тварин різних видів, статевих і вікових груп; роль поживних, мінеральних та біологічно активних речовин в організмі, їхній вплив на фізіологічний стан і продуктивність тварин; класифікацію, властивості й зміни складу кормів при заготівлі, зберіганні та підготовці до згодовування, вимоги стандартів до їх якості; уміти розраховувати поживність кормів, визначати норми годівлі, складати раціони за деталізованими нормами, здійснювати контроль за рівнем і повноцінністю годівлі тварин окремих статево-вікових груп за різних систем їх утримання; вміти використовувати досягнення вітчизняної та зарубіжної науки і передового досвіду з організації й забезпечення контролю годівлі тварин.

Жива речовина земної кулі становить 3 х 10І2т(суха маса). Проте 40 % органічної речовини і 70 % мінеральних речовин кормів тваринами не використовуються, а у вигляді добрива повертаються у грунт, де в результаті життєдіяльності мікроорганізмів підтримується його родючість (рис.1).

Грунт                     Рослина                                    Тварина                                                                                                                                                                                                                      Людина

Рис. 1. Природний ланцюг живлення

Взаємопов'язані галузі сільськогосподарського виробництва: землеробство, рослинництво, тваринництво, ветеринарна медицина.

Загальновідомо, що 75 % продукції рослинництва не використовується безпосередньо для харчування людини. Отже цю її частку слід максимально і раціонально використовувати в годівлі тварин.

Наука про годівлю сільськогосподарських тварин вивчає склад і властивості кормів, їхню поживність і відповідність потребам тварин, підготовку до згодовування, умови зберігання, потребу тварин у поживних речовинах, режим та техніку їх годівлі.

Годівля сільськогосподарських тварин є одним з головних факторів, які зумовлюють їх продуктивність, оплату корму продукцією та економічну ефективність тваринництва.

В практичному аспекті годівлю сільськогосподарських тварин можна охарактеризувати як виробничий процес у тваринництві, пов'язаний з приготуванням корму тваринам за певним режимом і рекомендованою технікою.

Методи науки про годівлю сільськогосподарських тварин: зоотехнічні (облік продуктивності тварин, проведення виробничих дослідів), хімічні (визначення вмісту в кормах і тілі тварин неорганічних сполук і хімічних елементів), біохімічні (визначення органічних сполук), біофізичні (спектрометрія), статистичні.

Значення годівлі у життєдіяльності, забезпеченні н ормального фізіологічного стану і продуктивності тварин

У процесі живлення тварини одержують із кормами протеїн, жир, вуглеводи та інші поживні і біологічно активні речовини. Вони забезпечують їх ріст і розвиток, продуктивні та відтворні функції і

нормальний стан здоров'я.

Для харчування людини продукти тваринного походження цінніші, ніж рослинного. Для її організму необхідний білок, який містить незамінні амінокислоти. Саме цією властивістю характеризуються білки молока, м'яса, яєць.

Якість зазначених продуктів насамперед залежить від рівня і повноцінності годівлі сільськогосподарських тварин того чи іншого

виду.

Підвищення ефективності використання кормових ресурсів, виробництво високоякісних високопоживних кормів і правильне їх згодовування є актуальним питанням.

3. Економічне обґрунтування значення годівлі тварин полягає в тому, що в структурі собівартості продукції тваринництва більше половини (50-80%) припадає на вартість кормів. Тому необхідно удосконалювати системи виробництва і раціонального використання останніх.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 38; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!