Конституційні та екстер’єрні особливості свиней
З початкових стадій розвитку організм свині формується як цілісна система шляхом впливу цілісного організму на розвиток його частин, а також впливу одних частин та органів на інші частини й органи. Еволюціонують не окремі органи та ознаки, а цілісні організми. Як складна система організм може існувати та розвиватися лише при достатній сукупності частин і органів. Від конституції свиней залежить можливість інтенсивного їх використання та ступінь прояву продуктивних якостей.
Конституція тварин – це сукупність анатомо-фізіологічних особливостей організму як цілого, зумовленого спадковістю та умовами індивідуального розвитку, пов’язаних з характером продуктивності та можливістю організму відповідним чином реагувати на зовнішні подразники.
Конституція свиней розвивається в процесі розвитку організму протягом ряду пов’язаних поколінь під впливом сукупної дії спадкових факторів, умов годівлі та утримання, характеру господарського використання тварин і племінної роботи з ними. Конституція формується у результаті дії природного та штучного відбору під впливом нервової системи, дія якої, за І.П. Павловим, спрямована на з’єднання усіх частин організму і на зв’язок організму із зовнішнім середовищем.
Важливе значення конституції свиней надається при вдосконаленні існуючих та створенні нових порід, виведенні заводських типів і ліній, у свинарстві відбір тварин починають з вивчення їх конституції. За конституцією можна визначити міцність та витривалість свиней, придатність до умов розведення, належність до тієї чи іншої породи, дати попередню оцінку їх продуктивності. Особливу увагу оцінці та підбору тварин за конституцією приділяли класики вітчизняної зоотехнії П.М. Кулєшов, М.Ф. Іванов, М.П. Придорогін, Ю.Ф. Лискун, автори створених порід свиней, інші вчені й практики галузі. Вітчизняний та іноземний досвід свідчить, що відбір свиней лише за продуктивністю супроводжується послабленням конституції й зниженням резистентності організму до умов утримання, внаслідок чого розведення таких свиней є невигідним у господарському відношенні. Тобто, оцінка та облік конституційної міцності свиней має важливе значення у селекційній роботі. Сучасна технологія вимагає нового підходу до розведення тварин. Лише конституціонально міцні свині можуть виявити високу продуктивність при утриманні в умовах великих промислових комплексів.
|
|
У свинарстві, як і в інших галузях тваринництва, користуються класифікацією конституціональних типів, розробленою П.М. Кулєшовим, Є.А. Богдановим та М.Ф. Івановим. У свиней виділяють такі типи конституції: груба щільна, груба рихла, ніжна щільна, ніжна рихла та міцна.
|
|
Груба щільна конституція характерна для свиней, що мають грубі форми тіла: грубий масивний міцний кістяк, велику важку голову з товстими грубими вухами; товсту шкіру зі слабко розвинутою підшкірною сполучною тканиною, густою щетиною; слабко вираженою, але міцною мускулатурою. Передня третина тулуба у свиней цього конституціонального типу розвинута краще задньої. Внутрішні органи добре функціонують. Тварини витривалі, невибагливі до умов годівлі та утримання, енергійні, але важкорослі, пізньоспілі, низькопродуктивні. Вони погано відгодовуються, витрати кормів на приріст живої маси високі. Для свиней сучасних високопродуктивних порід грубий щільний тип конституції не характерний. До цього типу відносять свиней місцевих (аборигенних) порід, які не мають значного поширення.
Груба рихла конституція зустрічається серед порід сального напряму продуктивності. Свині мають грубий склад тіла, масивний, але рихлий кістяк, товсту, рихлу шкіру, на кінцівках зібрану у складку. Бабки слабкі, копитний ріг не міцний. М’язова тканина рихла, погано виражена. Тварини зазначеного конституціонального типу флегматичні, сприйнятливі до різних захворювань, від них одержують значно менше корисної продукції.
|
|
Ніжна щільна конституція характеризується наявністю у свиней достатньо тонкого, але компактного кістяка. Шкіра тонка, щільна. М’язова тканина компактна, з добре розвиненими суглобами. Голова легка, з тонкими вухами. Тулуб довгий, широкий, з міцною спиною та попереком, добре виповненими окороками. Кінцівки міцні, сухі, з високими, косо поставленими бабками та міцними ратицями. Свині енергійні, достатньо скороспілі, добре відгодовуються і оплачують корми. Однак вони вибагливі до умов годівлі та утримання. До цього типу конституції відносять свиней спеціалізованих м’ясних порід та нових заводських м’ясних типів.
Ніжна рихла конституція характерна для перерозвинутих тварин. Свині цього конституціонального типу мають тонкий слабкий кістяк, рихлу м’язову тканину, нееластичну шкіру. У тварин добре розвинута підшкірна жирова тканина, вони схильні до підвищеного відкладання жиру. Спина у таких тварин, як правило, провисла, поперек слабкий, бабки дуже м’які. Свині флегматичні, сприйнятливі до різних захворювань і для розведення небажані.
|
|
Міцна конституція (описана та внесена у класифікацію конституціональних типів академіком М.Ф. Івановим). Тварини міцної конституції добре розвинуті, мають міцний кістяк, м’язова тканина міцна, добре розвинена, але не рихла; внутрішні органи всіх систем добре сформовані, у належному функціональному стані; шкіра середньої товщини, міцна, еластична, без складок. Тварини достатньо великі, голова середніх розмірів, не важка; тулуб довгий, з широкими грудьми; спина пряма, міцна, широка, окороки добре виповнені, кінцівки середньої висоти з прямими бабками та міцними ратицями. Свині міцної конституції відрізняються підвищеною життєздатністю, добрим станом здоров’я, високою природною резистентністю, високою універсальною продуктивністю, жвавим темпераментом. Цей тип конституції особливо бажаний для племінних тварин.
Ю.К. Свєчин (1972) наводить такі основні показники свиней при живій масі 100 кг, відібраних у групи за морфологічними ознаками конституції у 5-місячному віці. Відносно ніжний тип конституції відрізняється більшою скороспілістю, меншою довжиною тулуба, в той час як товщина шпику корелює і більше пов’язана з іншою важливою ознакою конституції – компактністю або ніжністю.
Практика свинарства доводить, що свині більшості порід не мають між собою чітких конституціональних розмежувань. Відхилення у бік того чи іншого конституціонального типу можна спостерігати практично серед тварин багатьох порід.
У більшості запропонованих класифікацій конституції увага приділяється морфологічним показникам і недостатньо – фізіологічним та біохімічним.
На формування конституціонального типу, зміцнення конституції свиней впливає генотип особини, біологічно повноцінна збалансована годівля, оптимальні умови утримання та догляду у зимовий і літній періоди, режим експлуатації, селекційна робота.
При оцінці конституції та екстер’єру свиней перш за все необхідно врахувати стан їх вгодованості, тобто кондицію. Залежно від господарського використання розрізняють три основні кондиції свиней: племінну (заводську), виставочну і відгодівельну. Кожна з них досягається відповідними умовами годівлі і утримання тварин. Поряд з цим існують кондиції, які характеризують відхилення від норми: ожиріння та виснаження.
Екстер’єр свиней та методи його оцінки. Вивчення конституції починається з оцінки екстер’єру, в основі вчення про екстер’єр лежить аксіома про зв’язок форми та функції.
Екстер’єр – це зовнішня будова тварини у зв’язку з її біологічними особливостями та господарською цінністю.
Для спеціаліста облік особливостей екстер’єру в загальній оцінці свиней має важливе значення, бо при цьому оцінюються не лише конституціональні якості, а й рівень розвитку м’ясності – головної ознаки продуктивності у сучасних порід свиней. Оцінка екстер’єру повинна розроблятися на стандартах, встановлених для кожної породи, породної групи або групи порід одного напряму продуктивності. Для правильної його оцінки, крім загальних принципів та підходів, необхідні конкретні практичні знання порід. Спеціаліст повинен знати як тип породи, так і можливі відхилення від нього, враховуючи при цьому вік, стать та фізіологічний стан свиней. Оцінці підлягають лише тварини, що знаходяться у нормальному стані вгодованості.
При оцінці екстер’єру ставиться завдання визначити форми будови тіла, міцність конституції свиней, стан їх здоров’я, здатність для використання в умовах промислової технології.
Для описання екстер’єру тіло свині умовно поділяють на передню, середню та задню частини. До передньої частини відносять голову, шию, плечі, холку, грудну клітку та передні кінцівки; до середньої – спину, поперек, боки, черево, передній та задній пах, соски; до задньої – крижі, окороки, задні кінцівки та статеві органи. Оцінку екстер’єру необхідно проводити у відповідній послідовності від голови до хвоста; спочатку вивчають статі передньої частини, потім – статі середньої і в останню чергу – статі задньої частини (рис. 6 ).
Рис. 6. Статі свині:
1 – голова; 2 – ганаші; 3 – вуха: 4 – шия; 5 – підгруддя; 6 – холка; 7 – лопатка; 8 – плече; 9 – п’ястя; 10 – бабка передньої кінцівки; 11 – спина; 12 – грудна клітка; 13 – поперек; 14 – здухвинна ділянка; 15 – черево; 16 – препуцій; 17 – крижі; 18 – окіст; 19 – сідничні горби; 20 – скакальний суглоб; 21 – бабка.
Передня частина. Голова має різну форму. Будову голови зумовлює кісткова основа – череп, форма та розмір якого передаються спадково. Голову свиней оцінюють насамперед за розміром, довжиною, лінією профілю. За розміром вона повинна бути пропорціональною тулубу. Загальним критерієм для визначення є гармонійність будови тварини, коли голова пропорціональна тулубу, не виділяється більшим або малим розміром. Свині з грубою головою не бувають скороспілими. Крихка, перерозвинута голова свідчить про слабку конституцію; довга, вузька – ознака примітивності породи.
Нормальна голова має широкий лоб та широко поставлені блискучі очі. Щелепи повинні бути нормально розвинуті та симетричні. Значним недоліком є зменшення однієї з щелеп, внаслідок чого відсутній нормальний прикус. У зв’язку з цим тварини погано пережовують корми і відстають у розвитку. Значною вадою є косорилість, тобто скривлення рила у боки.
Форму профілю голови свиней оцінюють за лінією, що йде від п’ятачка по носових кістках через лоб до потиличного гребеня.
Курносість у нормі спостерігається у йоркширів (мопсовидність), однак для свиней великої білої та інших порід є значною вадою. Для останніх характерний профіль з легким перегином.
Вуха у свиней різних порід різні за формою і розміром. Так у ландрасів та свиней великої чорної породи вуха нависають на очі; у свиней великої білої, миргородської, північнокавказької, української степової білої й інших порід – невеликі, спрямовані вперед, у боки.
Ганаші у свиней повинні бути виповненими, але не відвислими. Лише у свиней сального типу можливі дещо важчі ганаші.
Зуби. У дорослої свині 44 зуби, з них 12 різців, 4 ікла та 28 кутніх (у кожній щелепі та з кожного боку по 7). У свиней культурних порід спостерігається порівняно невелика різниця у зміні зубів.
Шия в усіх свиней універсального типу повинна бути середньої довжини, щоб переходила у тулуб без перехватів. Плоска довга шия – показник пізньоспілості тварин, коротка жирна характерна для сальних свиней.
Плечі бажано широкі, рівні, косо поставлені та м’ясисті; з’єднання з шиєю та спиною рівне, без уступів.
Холка широка, рівна, без западин між лопатками. Великою екстер’єрною вадою є перехват за лопатками. Він, як ознака ослабленої конституції, може успадковуватися, що небажано для племінних свиней.
Грудна клітка у свиней всіх порід і типів повинна бути широкою. Вузька, коротка, з плоскими ребрами клітка – ознака ослабленого розвитку серця та легень. У тварин із широкою грудною кліткою між остистими відростками й ребрами велика довжина заповнена м’язами, що позитивно впливає на збільшення виходу м’яса у туші.
У добре розвинутих свиней обхват грудної клітки за лопатками дорівнює довжині тулуба або на 5…10 см менше.
Передні кінцівки (як і задні) оцінюють, оглядаючи їх спереду та з боків. При огляді спереду кінцівки повинні бути прямими, широко поставленими. Вузько поставлені, косолапі, іксоподібні небажані. При огляді з боку кінцівки повинні бути прямими, без кута у зап’ясті. Бабки мають бути короткими, з невеликим нахилом до горизонту. При значному нахилі (м’які бабки) тварини стоять на усіх пальцях, спираючись на п’яти. Копита бажані однакові за розміром та формою, з чистою блискучою стінкою, без щілин.
Середня частина тулуба. Спина бажана рівна та широка, пряма без западин та перехватів при з’єднанні з грудною кліткою та попереком. Суттєвою вадою є провисла спина, пов’язана із загальним ослабленням конституції. Особливо небажана провислість спини у молодняка.
Поперек повинен бути продовженням спини, непомітно переходити в крижі; бути рівним, широким, прямим та м’ясистим. Дуже довгі крижі спричиняють значне коливання задом при русі та нестійку ходу.
Боки у свиней всіх порід та напрямів продуктивності бажані довгі, рівні, з крутими ребрами.
Черево, в якому розміщені травні органи, повинне бути об’ємним і щільним. Нижня лінія черева бажана рівна, пряма, паралельна лінії горизонту.
Пахи повинні бути виповненими, щільними, не запалими.
Вим’я та соски у свиней мають бути розміщені рівномірно та симетрично, за кількістю – не менше 12. Ремонтних свинок з меншою кількістю сосків або кратерної будови (вдавлені у середину молочних залоз) не переводять в основне стадо, а вибраковують. За цими ж показниками оцінюють і кнурів, тобто багатососковість та якість сосків успадковуються потомством з обох батьківських форм. Молочні залози у свиноматок розвинуті у вигляді часток, які розміщені на череві рівномірно двома рядами, що добре виражено у підсисних свиноматок. Дрябле відвисле вим’я – ознака жирового переродження тканини та низької молочності.
Задня частина. Крижі. Найбільш бажані довгі, широкі, рівні, прямі, з добре розвинутими м’язами. Вадою є порівняно вузькі крижі, їх мала довжина та шилозадість.
Окороки у свиней бажані широкі, довгі, округлі, добре виповнені.
Хвіст товстий, до кінця товщина його поступово зменшується. У здорових, особливо молодих, свиней хвіст закручений у кільце.
Задні кінцівки при огляді ззаду повинні бути широко поставлені. Вадою є зближення у скакальних суглобах та вивернуті, шаблісті, з виступаючими бабками. Тварини із слабкими кінцівками не пристосовані до умов промислових технологій. У зв’язку з цим постановці кінцівок при селекції свиней слід приділяти особливу увагу, оскільки їх слабкість не повинна передаватися спадково. Кінцівки оцінюють, оглядаючи тварин під час відпочинку або коли вони рухаються. Тварини з добре розвинутими та правильно поставленими кінцівками нормально рухаються, широким кроком. Спина та поперек повинні при цьому бути рівними.
Статеві органи необхідно уважніше оцінювати у кнурів. Сім’яники повинні бути нормально розвинутими. Однобічних, а тим більше двобічних крипторхів необхідно вибраковувати, бо ця вада може успадкуватися. Сім’яники повинні бути однакового розміру і знаходитися в мошонці на одному рівні.
Шкіру оцінюють за товщиною, будовою та станом. У нормі вона повинна бути ніжною, середньої товщини, еластичною, гладенькою. Товста шкіра вказує на грубість, зморшкувата – на ніжність конституції тварини. У тварин із білою шкірою колір повинен бути біло-рожевий, у деяких порід свиней шкіра та щетина пігментовані. Темний пігмент виконує захисну функцію від жарких променів сонця.
Щетина свиней може бути різною за кольором, довжиною, формою і щільністю. У свиней культурних порід щетина повинна бути довгою, густою, блискучою, рівномірно покривати тіло, у більшості випадків щетина пряма, іноді дещо хвиляста. Вадами є рідка та тьмяна щетина.
Оцінка екстер’єру свиней є основою для визначення відповідного класу тварини залежно від її зовнішніх переваг і недоліків. При екстер’єрній оцінці також необхідні дані про вік, живу масу та основні проміри кожної тварини.
Стать тварини впливає на екстер’єр і розвиток. Кнури завжди більших розмірів, ніж свиноматки, мають міцні ікла, міцний кістяк, більш розвинуту передню третину порівняно із задньою.
Щоб оцінка екстер’єру була точнішою, слід звертати увагу на загальні зоотехнічні положення:
· у природі не існує ідеальних тварин, бо у кожного чемпіона є статі, які, на погляд експерта, мали б бути кращими;
· кожну стать, кожну частину тіла тварини треба оцінювати не ізольовано, не відірвано від організму, а в комплексі, як частину єдиної морфофізіологічної системи;
· цінність тварини визначається не сумою незначних екстер’єрних вад, а різницею між загальною її будовою та цими вадами: чим гармонійніше побудована тварина в цілому, тим чіткіше виражений бажаний екстер’єрний тип, тим менше значення мають його деякі екстер’єрні вади. Чим гірше побудована тварина, тим більше значення для її оцінки мають ті ж самі вади;
· найрезультативнішою буде оцінка, коли оцінюють конкретну тварину, пристосовуючи її до подальшого використання;
· для більшої об’єктивності перед початком оцінки відповідних особин рекомендується оглянути все стадо, щоб мати уявлення про загальний стан і тип свиней у господарстві.
У практиці свинарства найпоширенішими методами оцінки екстер’єру є: окомірна оцінка, вимірювання свиней та розрахунок індексів будови тіла, побудова графіків-профілів та фотографування.
3.4. Типи свиней за напрямом продуктивності
Співвідношення м’язової, жирової та кісткової тканин при забої свиней визначається не лише віком, статтю, величиною кінцевої живої маси при завершенні відгодівлі, типом відгодівлі, а й напрямом їх продуктивності, племінного роботою. Виділяють сальний, м’ясний (беконний) та м’ясо-сальний (універсальний) типи будови тіла свиней.
Свині сального типу. Масивні, збиті тварини, що характеризуються широким, але коротким тулубом, на коротких кінцівках, з добре виповненими окороками та розвинутими ганашами, висота в холці середня. Показники довжини тулуба й обхвату грудної клітки майже однакові. Свині цього продуктивного типу, як правило, скороспілі, швидше ростуть та закінчують ріст, у них раніше починається інтенсивне відкладання жиру, вони досягають меншої живої маси, ніж тварини м’ясного типу. При відгодівлі молодих свиней сального типу одержують ніжне, з жировими прошарками (мармурове) м’ясо, високої енергетичності. При відгодівлі до жирних кондицій сала в тушах більше, ніж м’яса.
Як типові сальні породи створювалися беркшири, польсько-китайська, мала біла породи. Однак сьогодні свиней сального типу розводять рідко. Але значення сального типу свиней важливе, бо з внутрішнього сала добре відгодованих свиней одержують такий важливий товарний продукт, як лярд (перетоплене сало), що широко застосовують в країнах західної Європи.
М’ясний (беконний) тип. Бекон стали виготовляти в Англії та Ірландії приблизно з 1880р. Він швидко завоював ринки Англії, Америки та Канади. Свині м’ясного типу характеризуються довгим тулубом, розтягнутим у середній частині, високими кінцівками. Довжина тулуба на 15…20 см більша, ніж обхват грудної клітки за лопатками. Ця різниця може бути й більшою. Окороки добре виповнені, кістяк міцний, шкіра тонка, без зморщок. У тушах відгодованих свиней, особливо молодняку, при достатньому вмісті у раціоні протеїну значно більше м’яса, ніж сала. М’ясо ніжне, і одержані туші тварини (білої масті) використовують для приготування вищих сортів бекону. До цього типу відносять свиней спеціалізованих м’ясних ліній, заводських типів та порід: ландрас, уельс, п’єтрен, естонська беконна, полтавська м’ясна, українська м’ясна та інші породи.
Свині м’ясо-сального, або універсального (комбінованого) типу. Займають проміжне положення між тваринами сального і м’ясного типів, пропорційно розвинутий тулуб, легка голова, широкі грудна клітка, спина й поперек, помірної довжини кінцівки, добре виповнені окороки. При забої молодих тварин після інтенсивної відгодівлі одержують соковите м’ясо, яке придатне для приготування вищих сортів бекону, а після відгодівлі вибракуваних дорослих тварин – жирну свинину з товстим шаром підшкірного сала. До цього типу відносять такі породи свиней як велика біла, українська степова біла.
Останніми роками попит на жирну свинину в усьому світі різко зменшився, у зв’язку з цим поставлена мета поліпшити м’ясні якості свиней. Селекціонер у кожній породі визначає тварин бажаного типу і шляхом племінної роботи закріпляє у потомства бажані ознаки. Сьогодні створено породи широкотілих свиней, що характеризуються високими м’ясними якостями. Тому бажаними слід вважати не тільки м’ясний (беконний), а й універсальний типи будови тіла. Таких свиней з успіхом можна використовувати для виробництва м’ясної свинини.
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 3882; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!